LJEČILIŠTE VELI LOŠINJ

I pelud kreira kalendar odmora, Lošinj za goste počeo objavljivati “alergijski semafor”

Bojan Purić

»Bubanj« uređaja prebacuje se na analizu u središnjicu Zavoda u Rijeku, a po određivanju vrijednosti uzoraka slijedi objava rezultata na internetskim stranicama Zavoda, u obliku »alergijskog semafora«



VELI LOŠINJ – Kako bi alergičarima, a sve ih je više u Europi, pomogli u donošenju odluke o mjestu provođenja odmora te naročito kako bi istaknuli vlastite prednosti u tom pogledu, u Lječilištu Veli Lošinj na glavnoj su zgradi postavili uređaj kojim se uzorkuje pelud iz zraka.


Program praćenja vrsta i koncentracija peluda u zraku pokrenuo je Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije u suradnji s Lječilištem, a sa sufinanciranjem Grada Malog Lošinja, kojemu Veli Lošinj upravno pripada. »Bubanj« uređaja uzimaju radnici lošinjske ispostave Zavoda i prebacuju na analizu u središnjicu ustanove u Rijeci, a po određivanju vrijednosti uzoraka slijedi objava rezultata na internetskim stranicama Zavoda, u obliku »alergijskog semafora«.


Profil peludi


Prof. dr. Darija Vukić Lušić, voditeljica Odsjeka za sanitarnu mikrobiologiju i biologiju okoliša u Zavodu, rekla je da se ovime nastavlja program praćenja vrsta i koncentracija peluda provođen od 2014. do 2016. godine, s tom razlikom što se ovaj put financijski uključio Grad Mali Lošinj, a da se uz trenutne koncentracije peludi objavljuju i prognoze pa na temelju toga kalendar i profil peludi.




– Ovakva praćenja treba raditi kroz dulje razdoblje, a za dobar kalendar potrebno je nekoliko godina, da bismo dobili podatke o početku, trajanju i kraju polenacije određene biljne vrste. Trenutni rezultati ukazuju na to da dominiraju peludna zrnca graba, hrasta, čempresa, jasena, masline, a za drveće je koncentracija peludi umjerena. Za trave su koncentracije peludi izuzetno niske, a od korova tu je crkvina s visokom koncentracijom peludi u zraku – istaknula je dr. Darija Vukić Lušić, dodajući da alergijske bolesti imaju epidemijsku pojavu i da se procjenjuje da je u Europi 150 milijuna ljudi s ovim problemom, što osim zdravstvenih problema, donosi i povećanje troška zdravstvene zaštite.


Povoljnije doba


Voditeljica lošinjske javnozdravstvene ispostave dr. Senka Stojanović rekla je da je Lošinj poznat kao klimatsko lječilište, a da dodatnih upita o peludi nije bilo, dok je ravnateljica Lječilišta Renata Žugić istaknula da od korisnika imaju mnogo uputa pa alergičari gledaju doći na otok u za njih povoljnije doba godine.


– I kod onih koji imaju alergijske reakcije, ovdje su one puno blaže nego u njihovim gradskim sredinama – dodala je.


Lošinjska gradonačelnica Ana Kučić rekla je da Grad nastoji dati podršku ovakvim i sličnim projektima, uključujući i kontrolu kakvoće mora i zraka, s tim da je najavila veći broj točaka za kontrolu morske vode.