Camino Santo Marino

Hodočašće vjernika iz San Marina na otok Rab, rodno mjesto sv. Marina

Hrvoje Hodak

Snimio Hrvoje HODAK

Snimio Hrvoje HODAK

Generacije Rabljana i Sanmarineza zaslužne su za neraskidivu vezu na svim razinama društvenih, kulturnih i gospodarskih aktivnosti temeljenih na međusobnom uvažavanju i poštivanju, a koja se ovim svečanim vjerskim činom samo dodatno učvršćuje



 


 


Na prijedlog biskupije San Marino – Montefeltro i njezinog biskupa mons. Andree Turazzija Grad Rab je proteklog vikenda bio ponosni domaćin hodočašću vjernika, kao dio projekta Camino Santo Marino koji će 20. travnja biti predstavljen u San Marinu.




 


Budući da je mons. Turazziju bila velika želja prije skorog umirovljenja organizirati hodočašće na Rab, rodni kraj osnivača Republike San Marino Rabljanina sv. Marina, u suorganizaciji s Gradom Rabom, TZG Raba i POU Rab stotinjak vjernika iz San Marina u terminu od petka, 14. do nedjelje, 16. travnja 2023. godine hodočastilo je na Rab.


 


Grad Rab i Citta di San Marino pobratimljeni su gradovi, jedan na moru, drugi na kopnu, povezani neuništivim mostom prijateljstva već više od 50 godina. Na tako snažnu povezanost presudno su utjecale dvije životne priče, ili bolje rečeno živa legenda o sv. Marinu, rapskom klesaru, koji je bježeći pred Dioklecijanom našao svoje utočište na Monte Titanu, gdje je 301. godine osnovao Republiku, i jedan nadasve tužan događaj i smrt sanmarineškog studenta Narcisa Monaldija, koji je boraveći pod vodstvom prof. Rossija s grupom studenata na Rabu 1959. godine, ovdje nesretno skončao svoj mladi život.


 


Od tada pa do potpisivanja Povelje o bratimljenju, niču prijateljstva među obiteljima Kaloćira, Usmiani, Stojnšek, Legac, Javoran, Tonsa s obiteljima iz San Marina – Fantini, Partisani, Alfio, Rossi, Mancini i drugih. Kako su prijateljstva jačala, bilo je prirodno povući čin institucionalnog povezivanja dvaju gradova, koji se dogodio 22. 06. 1968. u San Marinu, a čiji su potpisnici bili Capitano di Castello di San Marino Giovani Batista Busignani i Zvonko Guščić, tadašnji predsjednik SO Rab. Povodom 50-e obljetnice koja se obilježavala tijekom 2018. godine „i na moru i na kopnu“, potpisana je obnova Povelje o prijateljstvu kao podsjetnik da nas više toga veže i spaja nego razlikuje i razdvaja, a bitno je naglasiti kako su svečanosti nazočili capitani svih Castella s područja Republike San Marino.


 


Generacije Rabljana i Sanmarineza zaslužne su za neraskidivu vezu na svim razinama društvenih, kulturnih i gospodarskih aktivnosti temeljenih na međusobnom uvažavanju i poštivanju, a koja se ovim svečanim vjerskim činom samo dodatno učvršćuje.


Snimio Hrvoje HODAK


 


Kako bi dragim gostima priredili toplu dobrodošlicu i sve one koji su po prvi puta u gradu Rabu upoznali s našom povijesti, ali i približili im činjenice vezane uz sv. Marina i njegov put do sveca i zaštitnika Sanmarineza kao i uz njegovu relikviju koju već više od petsto godina čuva bivša rapska biskupija, za sve hodočasnike prvoga je dana njihovog boravka, u Kinu Rab organizirano predavanje prof. Miljenka Domijana, dugogodišnjeg glavnog državnog konzervatora i savjetnika u Ministarstvu kulture, na temu „Rab (Arbe), Ricordo storico del Santo“. To je ujedno bila prilika da domaćini predvođeni gradonačelnikom i mons. Mrakovčićem, župnikom Župe UBDM Rab pozdrave brojne hodočasnike i samog mons. Turazzija i iskažu zadovoljstvo zbog njihovog dolaska.


 


Ovom velikom vjerskom događanju dan kasnije pridružio se i biskup Krčke biskupije mons. Ivica Petanjak koji je zajedno mons. Turazzijem predvodio centralnu misnu svečanost u subotu u crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije (ex katedrali).


Foto Hrvoje HODAK


 


Neposredno prije svete mise u Maloj je gradskoj vijećnici upriličen prijem za biskupe i njihove delegacije. Pored gradonačelnika Nikole Grgurića visoke uzvanike dočekali su mons. Mladen Mrakovčić, prof. Miljenko Domijan, dugogodišnji predsjednik GV Grada Raba Željko Peran, dugogodišnja vijećnica u GV Grada Raba Vesna Beg, direktorica TZG Raba Ivana Matušan i ravnateljica POU Rab Katarina Ribarić. Mons. Petanjak stigao je u pratnji svojeg tajnika Josipa Karabaića, dok su se mons. Turazziju pridružili vikar Mirco Cesarini, tajnica Paola Galvani, kapetan Castella Chiesanuova Marino Rosti i promotori hodočašća, Rabljanima dobro znani Massimo Mancini te Cesare Gasperoni, također dugogodišnji prijatelj Raba i Rabljana.


 


Ovo hodočašće predstavlja našu međusobnu povezanost u vjeri, što samo potvrđuje kako nas više toga povezuje i spaja nego razdvaja, unatoč svim svjetovnim različitostima, a sv. Marin je neuništiva veza koja dvije države trajno povezuje i u vjeri i u prijateljstvu. Ovom je prigodom gradonačelnik Grgurić u svojem govoru dobrodošlice izrazio radost i ponos zbog domaćinstva događanju koje će bez sumnje dodatno produbiti prijateljske odnose, a nazočnost dvojice biskupa samo je potvrda njegove važnosti.


Snimio Hrvoje HODAK


 


Tome je svjedočila i u potpunosti ispunjena crkva, a misna svečanost ispunila je srca mnogobrojnih vjernika kojima problem nije predstavljala ni jezična barijera budući da je, uz minimalne iznimke, održana na talijanskom jeziku. Misi je uz gradonačelnika Raba Nikolu Grgurića prisustvovao i načelnik Općine Lopar Zdenko Jakuc. Na samom kraju, pored relikvije sv. Marina blagoslovljene su i ploče, jedna na talijanskom, druga na hrvatskom jeziku, koje zapravo trajno svjedoče o ovom vjerskom događanju i putu sv. Marina, a čiji tekst govori sljedeće:


 


„U vrijeme careva Dioklecijana i Maksimijana, kad su progonstva pustošila katoličku Crkvu, klesar Marin, porijeklom s otoka Raba u sjevernoj Dalmaciji, potkraj 3. stoljeća dolazi u Italiju zajedno s kolegom Leom raditi na rekonstrukciji zidina Riminija.


Foto Hrvoje HODAK


 


Klesari su bili poslani na tri godine na brdo Titan kako bi vadili kamen; Marin je uz rad širio riječ Gospodnju, živio je u molitvi i pokori, pokrstivši prve kršćane.


 


Oko ovog sveca rodio se slobodan, vrijedan i gostoljubiv narod vjernika San Marina koji postavlja ovu ploču kao spomen na svečevo putovanje od Raba do brda Titan. Na ovom mjestu započinje hodočašće vjere, povijesti i kulture stopama sveca zaštitnika i utemeljitelja republike koja nosi njegovo slavno ime“.


 


Prijem je prošao dostojanstveno, u ugodnom razgovoru i veselom raspoloženju, a domaćini su za svoje goste pripremili prigodne poklone koji će ih podsjećati na ove nezaboravne trenutke i na naš grad u koji su uvijek dobrodošli.