
Foto Mladen Trinajstić
povezane vijesti
KRK – Grad Krk će i ove školske, odnosno akademske godine, temeljem aktualnih odredbi odluke o stipendiranju učenika srednjih škola i studenata, s nemalim sredstvima osiguranim u gradskom proračunu financijski pomagati ponajbolje srednjoškolce i studente sa svog područja. Javnosti je predstavljen natječaj za dodjelu stipendija, a posredstvom kojeg će se za izdašne financijske potpore moći izboriti sve one mlade Krčanke i Krčani koji zadovoljavaju propisane uvjete povezane sa školskim, odnosno akademskim uspjehom, jednako kao i oni koji udovolje uvjetima povezanim sa stipendiranjem polaznika na tržištu rada deficitarnih školskih i akademskih programa. Visina stipendije utvrđena je u mjesečnom iznosu, pa će tako ove godine za učenike ona iznositi 90, a za studente 120 eura, uz napomenu da je broj predviđenih stipendija – ograničen.
Pravo prijave imaju svi redoviti učenici drugog, trećeg ili četvrtog razreda srednjih škola kao i redoviti studenti koji ispunjavaju uvjet da su državljani Republike Hrvatske, da imaju prebivalište na području grada Krka te da su redoviti polaznici koji su u svim prethodnim razredima srednje škole ostvarili prosjek ocjena od najmanje 4,5. Studentice i studenti prve godine studija morat će ispuniti uvijet da im je prosjek ocjena u svim prethodnim razredima srednje škole bio najmanje 4,5 dok će studenti druge, treće ili viših godina studija, ne stariji od 25 godina, morati imati prosjek ocjena u svim prethodnim akademskim godinama tog studija najmanje 3,8, ali i da su u prethodnoj akademskoj godini ostvarili najmanje 50 ECTS bodova.
Što se pak učenika koji se obrazuju za deficitarna zanimanja tiče, pravo na stipendiju moći će ostvariti oni koji su upisani u program za stjecanje zvanja koje se smatra deficitarnim, a što je uređeno Odlukom o deficitarnim zanimanjima na području grada Krka od 18. rujna 2023. godine), koji imaju prosjek ocjena u svim prethodnim razredima te škole od najmanje 3,5 te da nisu stariji od 20 godina. Redoviti student prve, druge, treće ili viših godina studija te stipendije moći će ostvariti pohađaju li program za stjecanje zvanja koje se smatra deficitarnim zanimanjem, a studenti prve godine studija i ako su u svim prethodnim razredima srednje škole imali prosjek ocjena najmanje 3,5. Studenti druge, treće i svih viših godina studija morat će imati prosjek ocjena u svim prethodnim akademskim godinama tog studija najmanje 3,0 i 50 ECTS bodova ostvarenih u prošloj godini.
Stipendije se isplaćuju u razdoblju od devet mjeseci. Krajnji rok za dostavu prijava je 20. listopada ove godine, a svi detalji dostupni su na službenim mrežnim stranicama krčke Gradske uprave.
Sufinanciranje prijevoza učenika
Na ovotjednom kolegiju krčki je gradonačelnik Darijo Vasilić predstavio usvojeni prijedlog ugovora o sufinanciranju prijevoza učenika srednjih škola i studenata s područja grada Krka za školsku, odnosno akademsku godinu 2023./2024. Baš kao što je to činila i u prethodnim godinama, tvrtka Autotrans iz Cresa i ove će nastavne godine prevoziti studenate i srednjoškolce od njihovih domova do mjesta školovanja u Bakru i Rijeci te na povratnim relacijama. Temeljem Zakona o otocima, Ministarstvo znanosti i obrazovanja sufinancirat će prijevoz učenika i studenata s područja otoka Krka do prve stanice na kopnu, točnije do Kraljevice i obratno.
Stoga će krčka Gradska uprava i nadalje, baš kao što je to i do sad činila, sufinancirati polovicu vrijednosti preostalog iznosa naknade korisnika prijevoza na relaciji Kraljevica – Bakar ili pak Kraljevica – Rijeka, i obratno, dok će preostalih 50 posto troška na tim relacijama morati snositi sami korisnici. Temeljem tog programa sufinanciranja troškova prijevoza (na dijelu puta kojeg ne sufinancira nadležno ministarstvo) tijekom prošle školske godine na mjesečnoj razini iz proračuna grada Krka izdvajalo se oko tisuću eura.
Na kolegiju je podržan i prijedlog Osnovne škole »Fran Krsto Frankopan« – Matične škole Krk, kao i Područne škole Vrh, da se s ciljem sufinanciranja nabave školske lektire, odnosno pristupanja formiranju funkcionalnog knjižnog fonda, iz proračuna grada toj školskoj ustanovi odobri financijska potpora u ukupnoj vrijednosti od četiri tisuće eura. Od tog će iznosa 2,5 tisuće eura biti usmjereno potrebama Matične škole Krk, a 1,5 tisuću eura i za »knjižničke« potrebe Područne škole Vrh.
Srednjoj školi »Hrvatski kralj Zvonimir« odobrena je pak prenamjena već odobrenih sredstava, i to u ukupnom iznosu od 14 tisuća eura kojima su trebale biti sufinancirane aktivnosti iz projekta »Regionalni centar kompetentnosti«. Ta će se novčana sredstva sad ipak uložiti u nužnu sanaciju sustava centralnog grijanja škole, zamjenu dotrajalih radijatora i klima uređaja, a dijelom i u nabavu novog učioničkog namještaja.