Rab

Čovik i more: U Loparu otvoren jedinstveni Interpretacijski centar

Lucian Borić

Centar su otvorili državni tajnik Mladen Pavić i direktor TZO-a Marin Mušćo / Foto: Petar Lupić, TZO Lopar

Centar su otvorili državni tajnik Mladen Pavić i direktor TZO-a Marin Mušćo / Foto: Petar Lupić, TZO Lopar

Turistička zajednica želi kroz Centar pridonijeti očuvanju, zaštiti i vrednovanju loparske kulturne i prirodne baštine, što će biti temelj za održivi razvoj ribarstvenog i akvakulturnog područja Lopara



LOPAR – U Loparu je na inicijativu Turističke zajednice otvoren Interpretacijski centar »Čovik i more – ribarska i pomorska baština Lopara«. TZO Lopar njime želi pridonijeti očuvanju, zaštiti i vrednovanju loparske kulturne i prirodne baštine, što će biti temelj za održivi razvoj ribarstvenog i akvakulturnog područja Lopara.


Prigodni program otvorenja održan je u Sportskoj dvorani Lopar, a otvorenju su nazočili saborski zastupnik Josip Borić, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Mladen Pavić, direktor Glavnog ureda Hrvatske turističke zajednice Kristjan Staničić, predstavnik Primorsko-goranske županije Hrvoje Pende, predstavnica Turističke zajednice Kvarnera Silvija Brala Haramina i predstavnici Lokalne akcijske grupe u ribarstvu Tramuntana kojima je upućena posebna zahvala jer bez njihove pomoći otvaranja ne bi ni bilo.


Svojim nastupima otvorenje su upriličila djeca iz KUD-a San Marino koja su izvela loparski tanac, ženska klapa Užanca te Pučki pivači.


Četiri sobe




Interpretacijski centar sadrži četiri sobe – prva soba posvećena je povijesti i predstavlja Lopar kroz ključne povijesne događaje na otoku Rabu, pomorske puteve, povijesne ličnosti, geološku prošlost, ali i kroz razne gospodarske grane kojima su se otočani bavili. U drugoj sobi su plovila, oruđa i tehnike ribarstva kroz povijest, a ondje su prikazani i najčešći tipovi plovila, načini izrade, makete plovila, alati koji su se koristili, vrste mreža, ferala, udice (i to one od starine). Osim toga, putem multimedije prikazani su i tradicionalni načini ribolova.


U trećoj sobi, nazvanoj »Čovik i more«, prikazan je odnos čovjeka i mora, ispričane su brojne priče, strahovi, vjera, zavjeti, osjećaji prilikom odlaska na daleka putovanja i povratka s njih. Posljednja soba posvećena je tradicionalnoj kuhinji u kojoj su prikazane specifičnosti prehrane uvjetovane zemljopisnim položajem, uloga soli i bure, načini konzerviranja i pripreme hrane, a moguće je naći i priču o loparskom krumpiru, »pumidoru«, maslini, itd.


Predsjednik Općinskog vijeća Lopara Damir Paparić istaknuo je trenutni veliki općinski proračun kao znak dobrog posla koji Općina obavlja, ali i da se na tome neće stati, već će se ustrajati na razvoju Lopara i dalje. Načelnik općine Lopar Zdenko Jakuc prisjetio se vizije razvoja općine kroz 17 godina njezina postojanja. Podvukao je suradnju s Gradom Rabom, posebice po pitanju brige za okoliš, istaknuo brigu Općine za mlade, neprestano investiranje u rani i predškolski odgoj, ali i ustrajnost na tome da se, usprkos još brojnim izazovima, u Loparu i na otoku Rabu svakome osigura kvalitetan i društveno bogat život. Otvaranje Interpretacijskog centra, kojem su se u Loparu dugo nadali, a sada je svoje svjetlo dana ugledao godinu dana nakon otvorenja još jednog kapitalnog projekta za Općinu Lopar – sportske dvorane, vidi samo kao još jedan primjer toga. Svoj govor zaključio je time da Lopar, kao mjesto koje »živi s morem«, ovakav interpretacijski centar jednostavno mora imati.


Dug put do ostvarenja


Direktor TZO-a Lopar Marin Mušćo istaknuo je da je »srce kao kuća« te se prisjetio i kronološki prepričao dug put do ostvarenja ovog projekta. Zahvalio je svima koji su pomogli u ostvarenju ovog projekta, a to su Kultur Büro, Obrt za oblikovanje KINDIN, Vizualne komunikacije (Petar Lupić), Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka, Pomorski fakultet Sveučilišta u Rijeci, Centar tehničke kulture Rijeka, Hrvatski brodomaketarski savez, TZ Kvarnera, Primorsko-goranska županija, Multimedijalne aplikacije: Novena, RC Aquasport-amfora, Težak, Oslonac, LAGUR Tramuntana, Agencija za plaćanje u poljoprivredi, Ministarstvo poljoprivrede, njegov projektni tim i djelatnici TZO-a Lopar, kao i Ivan Pičuljan koji ga je na poziciji direktora TZO-a Lopar jedno vrijeme mijenjao, CZKiS Lopar za ustupanje Sportske dvorane i restoran Renome za pripremu zakuske na otvorenju.


Posebna zahvala

Posebnu zahvalu Marin Mušćo je uputio osobama koje su donirale predmete iz obiteljskih arhiva te ustupile svoje znanje i vrijeme prilikom snimanja filmova, a to su redom – Ante Paparić Banov, Anton Paparić Baja, Anton Petrinić, vlč. Božidar Volarić, Bruno Škarić, Danijel Mušćo, Davor Matahlija, Denis Matahlija, Frane Perić, Grga Ivče, Igor Tomičić, Ivan Franelić, Ivan Matahlija Lola, Ivan Matahlija Perinov, Ivan Pičuljan, Josip Andreškić Sep, Josip Pičuljan Huć, Josip Pirić, Josip Škarić Mišo, Josip Škarić Đudi, Joško Andrić, Katija Pećarina, Kristijan Ivanić, Manuela Ivanić (Nedeljko Matahlija Mendo), Marija Mušćo Maja, Mirjana Pičuljan Štriga, Mirko Paparić Banov, Nikica Gabrić, Nedeljka Matahlija (Petar Pećarina Petrić), Nenad Ivče, Nenad Matahlija Božidarov, Petar Paparić Pela, Predrag Andreškić, Pučko otvoreno učilište Rab, Rajka Gabrić, Ruža Gabrić, Ruža Pičuljan, Sonja Friedman Štokić, Sportsko ribolovno društvo Lopar, Šime Jakuc, Šime Matahlija Ćakulin, Tomislav Pećarina, Vlado Paparić Baja, Zdenka Belić (Šime Mušćo Bajacić) i Zvonko Rukavina.