Dva ministra na svečanosti

U Malom Lošinju predstavljen četvrti od šest brodova za hitne slučajeve

Bojan Purić

Petnaestmetarski brod za hitne slučajeve predstavljen je u lošinjskoj luci / Snimio Bojan PURIĆ

Petnaestmetarski brod za hitne slučajeve predstavljen je u lošinjskoj luci / Snimio Bojan PURIĆ

Ovoga ljeta već smo imali šesnaest intervencija pomaganja životno ugroženima za vremena kada helikopteri nisu mogli letjeti i hvala posadama koje su položile ispit, rekao je Vili Beroš



 


MALI LOŠINJ – Kao četvrti u nizu, od ukupno šest ugovorenih, u luci u Malom Lošinju predstavljen je brod za hitne medicinske slučajeve, kojim će upravljati ovdašnja ispostava Lučke kapetanije Rijeka. Riječ je o plovilu od aluminijske legure, duljine petnaest metara, s dva motora snage od po 660 kilovata. “Ovaj materijal ne koristi se često, a umjesto tražene brzine od 35 čvorova, na testovima je postignuto 41,8 čvorova. Predviđena su tri člana posade, a može primiti devet putnika. Brodica ima i funkciju traganja i spašavanja na moru, pa u slučaju potrebe može privremeno primiti 34 osobe. Autonomija brodice je 430 nautičkih milja, a posadi želim prijevoz što manje unesrećenih, a što više trudnica”, istaknuo je Roko Vuletić, direktor šibenskog brodogradilišta “Iskra”, koje je na međunarodnom natječaju dobilo posao izgradnje ovih šest plovila. Ranije su već predstavljene u Dubrovniku, Zadru i Rabu, a još su na redu Šibenik i Supetar.


Snimio Bojan PURIĆ


Cijeli posao “težak” je 10,1 milijun eura, što iz Europske unije, što iz državnog proračuna. “No, ne treba ovu investiciju brojiti u eurima, nego u spašenim životima. Ovoga ljeta već smo imali šesnaest intervencija pomaganja životno ugroženima za vremena kada helikopteri nisu mogli letjeti i hvala posadama koje su položile ispit. Projekt je utkan u reformu zdravstvenog sustava u Hrvatskoj, kojim u fokus vraćamo pacijente. Jačanje zdravstvenog sustava nema alternativu i to je naša misija; treba postići podizanje svijesti o ulozi svakoga od nas u brizi za zdravlje. Osim toga, ovo će plovilo biti od koristi i turistima”, istaknuo je ministar zdravstva Vili Beroš, posebno zahvaljujući brodogradilištu na gradnji “dosad nepotopive brodice”.


Petnaestmetarski brod za hitne slučajeve predstavljen je u lošinjskoj luci / Snimio Bojan PURIĆ




Potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković istaknuo je da je ovo bio projekt Ministarstva zdravstva i Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu, a da se ministarstvo kojem je na čelu priključilo naknadno. Suradnju s kolegama iz sektora zdravstva opisao je kao “uigran tandem” s ciljem da se pacijente u tzv. zlatnom satu, odnosno u razdoblju u kojemu je pomoć unesrećenom najvažnija, dopremi do bolnice u Rijeci, preko luke Baroš. “Planiramo još četrdeset brodica do 2026. godine, kako bismo posve obnovili flotu lučke kapetanije. Ljudi u kapetaniji rade sjajan posao i treba ga vrednovati te omogućiti da se Lošinj i druge sredine razvijaju ravnomjerno”, izjavio je Butković.


Vesna Čavar, odnedavno pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo Primorsko-goranske županije, istaknula je nedavnu intervenciju u kojoj je trudnica s otoka Raba ovakvim plovilom sigurno dopremljena do Rijeke, što doživljava kao najbolju potvrdu rada svih uključenih službi, a važnost korištenja ovakvog plovila vidi i u potrebama otočnog stanovništva, kao i u onima turista koji “multipliciraju” broj stanovnika u ljetnim mjesecima.


Roko Vuletić, Vesna Čavar, Oleg Butković, Vili Beroš, Ana Kučić, Maja Grba-Bujević i Dragan Jelić / Snimio Bojan PURIĆ


Lošinjska gradonačelnica Ana Kučić rekla je da sa 7500, broj stanovnika na sedam nastanjenih otoka arhipelaga ljeti naraste i na, zajedno s Cresom, preko 40 tisuća. “Ovo je veliki iskorak u dostupnosti zdravstvene zaštite na otocima. I ranije je kapetanija pružala pomoć stanovništvu manjih otoka, a posebno pozdravljamo plan širenja hitne helikopterske mreže, u nadi da će i to doprinijeti da stanovnici manjih otoka ostaju u svojim sredinama, a ne sele u veće gradove, pa i dolaske na otoke. Godinama ulažemo u zdravstvenu zaštitu; proteklih petnaestak godina uloženo je ukupno oko 1,3 milijun kuna, uključujući subvencioniranje smještaja za zdravstveni kadar, financiranje specijalista, medicinskih sestara na Unijama i Susku gdje nema liječnika”, istaknula je Kučić.


Petnaestmetarski brod za hitne slučajeve predstavljen je u lošinjskoj luci / Snimio Bojan PURIĆ


Ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu Maja Grba-Bujević zahvalila je dvama ministarstvima na “prihvaćanju projekta kao svoga”, istaknuvši da ovakve mogućnosti izravno odlučuju hoće li netko preživjeti ili neće, na otocima gdje nema kvalitete zdravstvene zaštite kao drugdje u Hrvatskoj. Iva Muškardin Erdec, liječnica iz lošinjske ispostave, izdvojila je to što je brod opremljen suvremenom medicinskom opremom, što će ubrzati same intervencije.


Dragan Jelić, ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje, mišljenja je da je “svaki cent ovog projekta dobro uložen”, a da je dosad bilo šesnaest intervencija s jednako toliko spašenih ljudi. “Ovo je dokaz da je i domaća pamet sposobna izgraditi ovakav projekt”, za koji je dodao da je narastao na deset preko milijuna eura “zbog rata u Ukrajini i drugih okolnosti”. 


 


Na pitanje novinara, ministar Beroš je rekao da je blizu uspostava hitne helikopterske medicinske službe, neovisne o uslugama MORH-a i MUP-a, te da očekuje prve takve letove početkom sljedeće godine. Butković je pak najavio nova zapošljavanja u lučkoj kapetaniji, pa tako i lošinjskoj ispostavi, između ostaloga i zato da se mogu servisirati plovidbe za hitne medicinske slučajeve. Kada je riječ o najavljenoj mogućnosti izgradnje nove zgrade Doma zdravlja u Malom Lošinju, Vesna Čavar rekla je da se na postojećoj zgradi rekonstruira krov, a bit će obnovljen i toplovod, a nadovezala se gradonačelnica Kučić, dodajući da Grad vodi razgovore sa Županijom, koja će obaviti detaljnu analizu postojećeg stanja, nakon čega će biti odlučeno hoće li se graditi nova zgrada ili urediti sadašnja.


 


 


 


na slikama bpur2009a,b,c,d,e:


 a,b,c) Petnaestmetarski brod za hitne slučajeve predstavljen je u lošinjskoj luci


  1. d) Roko Vuletić, Vesna Čavar, Oleg Butković, Vili Beroš, Ana Kučić, Maja Grba-Bujević i Dragan Jelić
  2. e) Vili Beroš: Posade su položile ispit

snimio B. PURIĆ