Korona na otoku

Broj oboljelih Krčana čak 3,5 puta veći nego lani: “Situacija je najgora do sada”

Mladen Trinajstić

Najviše obolijevaju radno aktivni i mlađi otočani, kaže dr. Nemet Strčić



KRK – S redom neveselim podacima i aktualnim brojčanim pokazateljima širenja još jednog u nizu valova pandemije izazvane virusom COVID-19 upoznala nas je voditeljica krčke ispostave Epidemiološke službe Nastavnog zavoda za javno zdravstvo, dr. Lovorka Nemet Strčić. Čelnica male, ali već neko vrijeme iznimno aktivne otočne epidemiološke »ekipe«, kaže nam da je u ovom trenutku na našem najnapučenijem otoku čak 190 aktivnih slučajeva COVID-19 bolesti. – I taj je podatak zapravo manji za 50-ak od onog koji će već sutra biti aktualan jer u njega nisu uključeni oni koji su danas testirani, a za koje imamo opravdanje držati da će dobar dio među njima već u trenutku objave članka s ovim našim razgovorom u rukama imati pozitivan rezultat svog testiranja, istakla je naša sugovornica, ne skrivajući da je aktualnim zamahom epidemije na otoku Krku i sama neugodno iznenađena.


Situacija nije dobra, zapravo najgora je dosad, nastavila je napomenuvši da je tijekom listopada na Krku bilo dijagnosticirano sveukupno 326 slučajeva oboljenja. U istom mjesecu prošle godine broj takvih slučajeva na našem je otoku dosegao brojku od »samo« 89. Dakle, ove godine u istom mjesecu bilježimo 3,5 puta više oboljelih no što smo ih imali lani, a isti se trend rasta broja oboljelih, čini mi se, sad nastavlja i u studenome, ustvrdila je dr. Nemet Strčić naglašavajući da takvim spoznajama nikako ne može biti zadovoljna, a ni spokojna.


U Krku najviše


Gledajući lokalne sredine, odnosno mjesna žarišta kojih također, nažalost, ove godine ima baš posvuda, pokazuje se da je u aktualnom valu korone najveći broj dosadašnjih slučajeva bilježen na području Grada Krka. Ondje je, naime, od prethodno spomenutog broja trenutno aktivnih slučajeva danas 76-ero oboljelih. Po brojnosti pozitivnih testova, odnosno trenutno aktivnih slučajeva, potom slijedi Omišalj s 35 oboljelih, a zatim i Malinska sa svojim 31 slučajem.




Tu je i Dobrinj s 24-ero oboljelih, dok ih je u Puntu u ovom trenutku 13, u Baški šest, a u Vrbniku njih petero. Slični su omjeri, nastavlja naša sugovornica, bili prisutni i tijekom cijelog listopada. Govoreći pak o dobnoj strukturi oboljelih, prva krčka epidemiologinja ustvrdila je i da u ukupnom broju pozitivnih gotovo cijelo vrijeme prevladava radno aktivan dio otočne populacije, mahom ljudi mlađih i srednjih godina. Tu i tamo pojavljuju se i »grupice« mališana, odnosno dijelova školske populacije, ali u znatno manjim brojkama u odnosu na zastupljenost radno aktivnog stanovništva koje je nedvojbeno najzahvaćenije ovim valom. Na sreću, među oboljelima je razmjerno malen broj najstarijih sugrađana koji se očito ipak čuvaju i koji su, držim, pravodobno obavljenim cijepljenjima učinili mnogo za zaštitu svog zdravlja – rekla je dr. Nemet Strčić.


Lovorka Nemet Strčić, voditeljica otočne ispostave Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽŽ-a / M. TRINAJSTIĆ


Crkveni zbor žarište


Iako se za glavninu posljednjih tjedana bilježenih oboljenja može reći da su rezultat »horizontalnog« širenja virusa među ukupnom otočnom populacijom, za jedan dio oboljenja uspjeli smo detektirati i da su posljedica i nadalje prisutnih okupljanja, obiteljskih proslava i sličnih događanja koja su i dalje rizična po pitanju mogućnosti širenja zaraze.


Ne tako davno smo u Krku zabilježili i mini epidemiju crkvenog zbora u redu čijih se članova, u jednoj nedavnoj prigodi, zarazilo njegovih dvanaest pjevačica i pjevača, rekla je dr. Nemet Strčić dodavši da se direktnom posljedicom upravo tog žarišta može smatrati 30-ak oboljenja. Što se smrtnih slučajeva tiče, u ovom trenutku, barem za listopad, nemam saznanja da je među našim sumještanima bilo najtežih ishoda povezanih s tom bolešću, iako iza te svoje tvrdnje ne mogu stajati sa stopostotnom sigurnošću, zaključila je voditeljica krčke ispostave Epidemiološke službe NZJZ-a.


Cijepljeno jedva 50 posto otočana

Sve ono čime smo lani, ili u proteklim valovima ove pandemije mogli biti zadovoljni i čime smo se, barem na planu malobrojnosti oboljenja, mogli na Krku pohvaliti, sada, čini mi se, ipak više ne vrijedi, ustvrdila je dr. Nemet Strčić ne skrivajući svoje nezadovojstvo podatkom o broju i »raspršenosti« oboljelih, ali i onom o dosad cijepljenima. I u tom se smislu otok Krk sad utopio u pomalo žalosni nacionalni prosjek, s ništa lošijim, ali niti boljim podacima u odnosu na ostatak naše zemlje, nastavila je naša sugovornica predstavivši nam da se na tom otoku dosad cijepila jedva polovica njegovih stanovnika. Iako je u drugoj polovici listopada na cijelom otoku značajno oživio interes za korištenjem te vrste zaštite, a što nam govori da se dobar dio naših sumještana ipak osvijestio i shvatio poruku koju epidemiološka struka neumorno ponavlja, tim brojkama, ali ni trendovima ni u kojem slučaju ne možemo, niti smijemo biti zadovoljni, završila je u trenutno epidemiološko »stanje stvari« na Boduliji zasigurno najupućenija osoba.