BAŠTINA

Baćin dvor otvorio vrata u povijesnoj jezgri Vrbnika

Mladen Trinajstić

Predstavljen obnovljeni povijesno-interpretacijski centar



U povijesnom središtu Vrbnika, u slikovitoj uličici Glavača otvoren je i javnosti predstavljen obnovljeni, novim sadržajima ispunjeni povijesno-interpretacijski centar Baćin dvor.


U dvoetažnoj građevini u vlasništvu Općine Vrbnik nakon višemjesečnih je građevinskih i restauratorskih zahvata s djelovanjem krenuo novi sadržaj koji će, kako nam je netom prije svečanosti otvorenja ove nove vrbničke atrakcije predstavio općinski načelnik Dragan Zahija, pridonositi očuvanju ali i promoviranju kulturno-povijesne baštine tog otočnog središta duge i bogate povijesti.





– U spomenutoj zgradi koju je Općina davala u najam proteklih su desetljeća djelovali različiti sadržaji, pa je prostor neko vrijeme služio i kao galerija, a posljednjih godina i kao ugostiteljski objekt, objašnjava nam Zahija istaknuvši da je nakon odlaska posljednjeg zakupca vrijedan i atraktivan prostor u zgradi koja je dio frankopanske ostavštine bila neiskorištena.


Na sreću, inicijativom naših zaljubljenika u kulturnu i povijesnu baštinu, i nadalje brojnih čuvara naših folklornih vrednota – članova Vrbničkog kulturnog društva Frankopan, u suradnji s Općinom i Turističkom zajednicom osmišljen je i iniciran postupak obnove ove zgrade i njena transformiranja u svojevrsni muzejski odnosno interpretacijski centar kojim će se predstavljati neke od vrijednosti našeg bogatog naslijeđa, nastavlja načelnik, ne krijući da je lokalna uprava u spomenutoj inicijativi odmah prepoznala vrijednost i promotivni potencijal.



Stoga je lokalna uprava spremno preuzela sve troškove obnove i opremanja tog objekta, na teret općinskoga proračuna. Danas tako sa zadovoljstvom i neskrivenim ponosom predstavljamo objekt u kojem se našlo prostora i načina za prezentaciju triju važnih cjelina naše povijesne baštine – narodnih nošnji i folklornih običaja, potom bratovštine svetog Ivana Krstitelja, naših nadaleko poznatih Kapara koji su nedavno proslavili 700. obljetnicu djelovanja svoje bratovštinske zajednice, te u konačnici i tematike glagoljice odnosno glagoljaštva, središte kojega je također vijekovima bilo upravo ovo naše mjesto, objašnjava nam općinski načelnik, Dragan Zahija.



Po dovršetku građevinskih zahvata, predstavnici VKD Frankopan uključili su se i u postupke osmišljavanja samog postava i sadržaja koje Baćin Dvor sad nudi našim posjetiteljima, a uz njih nam je veliku pomoć i podršku dalo i vodstvo naše Turističke zajednice, komunalnog društva Verbena, jednako kao i župe.


Iz njenih je arhiva, naime, posuđen postav glagoljičnih knjiga i drugih povijesnih dokumenata koje sad s ponosom ovdje predstavljamo, nastavio je naš sugovornik, istaknuvši pri tom i da samim činom otvorenja nije završeno opremanje i obogaćivanje tog zanimljivog i atraktivnog postava.



Osim načelnika koji je u nazočnosti brojnih svojih sumještanki i sumještana na otvorenju progovorio o motivima pokretanja tog projekta, tijeku obnove ali i planovima nastavka ulaganja u očuvanje i promociju kulturne baštine tog dijela otoka Krka, o vrijednosti ali i turističko-promotivnim potencijalima tog projekta govorio je i direktor TZO Vrbnik, Nino Čutul.


Spomenuti je, među ostalim podsjetio i da su Frankopani u Vrbniku posjedovali nekoliko zgrada. – Bartol VII. Krčki je u prvoj polovici 14. stoljeća, primjerice, sagradio jednokatnu palaču i u sklopu nje kaznionicu. Legenda kaže da je u palači stanovao knez Baćin, a u svoju je palaču primao sve koji su u Vrbniku prekršili zakon.



Bartol VII. nosio je pridjevak Baćin, pa se ova zgrada danas naziva Baćinim dvorom, rekao je tako Čutul, ocijenivši da će sadržaj koji je sad ondje postavljen nedvojbeno biti obogaćenje turističke ponude Vrbnika.


Načelnik Zahija, od kojeg smo doznali i da je ju obnovu tog kulturnog centra uloženo nešto više od 130 tisuća eura, podsjetio je i da je upravo ovih dana pokrenuta obnova kompleksa Vitezićeva doma, značajno većeg, skupljeg i ambicioznije zamišljenog projekta obogaćenja kulturne i muzejsko-interpretacijske ponude Vrbnika, dovršetak kojeg se očekuje za nešto više od 18 mjeseci.



Cilj nam je nakon Baćina dvora, a potom i Vitezićeva doma, obnoviti, osuvremeniti i sadržajima obogatiti i treći takav objekt u našem mjestu – Knežev dvor koji je također lociran u zaštićenoj povijesnoj jezgri Vrbnika, na Trgu Vrbničkog statuta.


Time će, zaključio je Zahija, Vrbnik dobiti pravu mrežu reprezentativnih kulturnih odnosno muzejsko-interpretacijskih centara, te se tuime transformirati u jedno od sadržajima možda i najbogatijih krčkih kulturnih središta.



Spomenuti treba da su svečnost otvorenja Baćina dvora svojim dojmljivim pjevačkim izvedbama uljepšali i uveličali osnovci, članice i članovi VKD Frankopan.


Obnovljeni i zanimljim postavom obogaćeni Baćin dvor bit će otvoren te za razgled svima dostupan sve do listopada. Stanovnici Općine Vrbnik moći će ga rezgledati besplatno, dok će svi ostali posjetitelji ulaznicu plaćati 4 eura, otkrio nam je Zahija od kojeg smo doznali i da će prostorom Baćina dvora sad upravljati Turistička zajednica Općine Vrbnik.



Posjetiteljima Baćina dvora odskora će ondje biti ponuđena i bogata paleta originalnih, kvalitetnih i autohtonih vrbničkih suvenira.