HDZ

Ana Kučić ostaje gradonačelnica Malog Lošinja: “Nastavljamo još jače”

Bojan Purić

Ana Kučić

Ana Kučić



Ana Kučić (HDZ) ostaje gradonačelnica Malog Lošinja, odlučili su otočni birači, podržavši je s 2.024 glasa naspram 1.563, koliko je dobio Mario Franković, nestranački kandidat, u nedjeljnom drugom izbornom krugu. Izraženo postotno, to je pobjeda od 56,4 naprema 43,6 posto, s tim da je 105 listića proglašeno nevažećima.


– Od srca vam hvala na svakom glasu, svakom stisku ruke i svakom iskazanom povjerenju. Vaša podrška na ovim izborima velika je čast, ali i još veća odgovornost koju s ponosom nastavljam.


Hvala svima koji su vjerovali u naš rad, prepoznali stabilnost, konkretne rezultate i jasan smjer razvoja našeg Lošinja. Ova pobjeda nije pobjeda jedne osobe, nego svih nas koji želimo bolju, snažniju i perspektivniju budućnost našeg otoka.




Hvala i svim članovima tima, prijateljima i obitelji koji su neumorno radili danima i tjednima, dijelili viziju, energiju i vjeru u naš zajednički uspjeh. Pred nama je vrijeme rada, suradnje i zajedništva.


Nastavljamo još jače, još odlučnije, za Lošinj koji vjeruje, raste i ide naprijed”, u slavljeničkom je tonu poručila nova-stara gradonačelnica.


Mario Franković poručio je: “Zahvaljujem svim biračima koji su izašli na ove izbore, a posebno onima koji su svoj glas povjerili meni. Nastavljam s radom za boljitak grada i svojih sugrađana te očekujem suradnju svih izabranih vijećnika, zajedno s gradonačelnicom, a za dobrobit svih stanovnika našeg otoka, našeg doma”.


Sada ostaje za vidjeti kako će se rasplesti pregovori uoči konstituiranja novoga saziva Gradskoga vijeća, u koji je prije dva tjedna izabrano petoro kandidata s liste HDZ-HSS koju je predvodila Ana Kučić, zatim četvero s nestranačke liste Marija Frankovića te po dvoje s liste Akcije mladih nositelja Marija Okmažića i liste kombinirane od nestranačkih kandidata te kandidata SDP-a i PGS-a, nositelja Jerka Kušete.


U izjavama između dva izborna kruga, predstavnici lista nisu se izjašnjavali o eventualno postignutim dogovorima za sklapanje većine, odnosno izbor predsjednika Gradskog vijeća, odgađavši izjašnjavanje za rasplet gradonačelničkih izbora.


Ana Kučić je na mjestu gradonačelnice Malog Lošinja od listopada 2016. godine, kada je to mjesto preuzela odlaskom tadašnjega gradonačelnika Garija Cappellija, također člana HDZ-a, na mjesto ministra turizma u Vladi RH, a potom je i sama – 2017., 2021. i ove godine – pobjeđivala na izborima.


U prošlom sazivu Gradskog vijeća HDZ je imao pakt s ranijim vođom opozicije, nestranačkim Dubravkom Devčićem, koji ove godine nije dobio dovoljno glasova za ulazak u lošinjski parlament, a Mario Franković imao je ulogu opozicijskog predvodnika, tada izabranog s kombinirane liste nestranačkih kandidata i SDP-a.


U prvom krugu ovogodišnjih gradonačelničkih izbora, osim Ane Kučić i Marija Frankovića, kandidati su još bili, poredani ovdje po broju dobivenih glasova, Mario Okmažić (Akcija mladih), Silvija Kocijan (Javno dobro), Dubravko Devčić (nestranački) te Ivica Krstaš (DP-HS-MOST-HSLS).


Dodajmo i da je u drugom krugu izbora za primorsko-goranskoga župana, na području Lošinja kandidat SDP-a Ivica Lukanović dobio 2001 glas, a HDZ-ov kandidat Alen Ružić 1525 glasova.