Obnova

Život se vratio u lijepu zgradu “s dušom”: Srednjoškolci privremeno “završili” u dječjem vrtiću

Aleksandra Kućel Ilić

Kad zazvoni školsko zvono, učenici Ugostiteljske škole ulaze u zgradu u kojoj je dugi niz godina bio smješten DV Opatija / Foto A. KUĆEL-ILIĆ

Kad zazvoni školsko zvono, učenici Ugostiteljske škole ulaze u zgradu u kojoj je dugi niz godina bio smješten DV Opatija / Foto A. KUĆEL-ILIĆ

Ugostiteljska škola kojoj je, u mjesecima dok se dvije zgrade ove škole u Opatiji temeljito preuređuju, Grad Opatija izašao u susret i omogućio privremeni rad na novoj lokaciji, bivšem glavnom opatijskom dječjem vrtiću



OPATIJA – Život se vratio u lijepu zgradu »s dušom« u središtu Opatije, u roza kuću koja je dugi niz godina bila glavni opatijski dječji vrtić. Od otvaranja modernog vrtića na Punta Kolovi, ova je građevina s velikom okućnicom više godina bila izvan funkcije, a zatim je tijekom ljetnih mjeseci uz puno truda, zalaganja i dobre organizacije, u nju preseljena Ugostiteljska škola kojoj je, u mjesecima dok se dvije zgrade ove škole u Opatiji temeljito preuređuju, Grad Opatija izašao u susret i omogućio privremeni rad na novoj lokaciji. Uz početak nove školske godine, na mjesto koje je bilo poznato po dječjem žamoru, igri i zabavi najmlađih, opet su došli mladi ljudi, sada srednjoškolci, budući konobari, kuhari, slastičari – jednom riječju svi oni budući kadrovi na kojima će se temeljiti turizam u danima koji dolaze.


Dok se dvije zgrade u kojima se inače obrazuju ugostitelji u Opatiji preuređuju od temelja do krova, jer Ugostiteljska je škola ušla u dva značajna projekta i zahvaljujući EU novcu pretvara se u Regionalni centar kompetentnosti, nastava i sve aktivnosti koje čine školsku svakodnevicu, odvijaju se u ex dječjem vrtiću…


Obrazovanje kvalitetnih kadrova

 




– Radim u ovoj školi gotovo 32 godine i mogu reći da je Ugostiteljska škola Opatija »moj drugi dom«. Volim ovu školu i trudim se da nakon što sam ju naslijedila od drugih uspješnih ravnatelja i dalje bude uspješna i za našu Opatiju, našu županiju i za naš hrvatski turizam. Ako nastavimo privlačiti učenike kao što je to bilo na nedavnim upisima, bit će jako dobro i nitko neće biti sretniji od nas, jer uloženi trud će se isplatiti na najbolji način – obrazovanjem kvalitetnih kadrova.


Na oba projekta naša škola ima 12 partnera, a jedan od najvećih nam je PGŽ koja nam pomaže na sve moguće načine – zaključila je ravnateljica Roth.

Pozitivno ozračje


– Čim smo došli u ovaj naš privremeni smještaj, osjetili smo pozitivno ozračje koje u ovoj zgradi prevladava. Rekla bih da se škola sada nalazi u »zgradi s dušom« i premda smo malo skučeni, jer na svojoj pravoj lokaciji imamo više prostora u dvije zgrade, mogu reći da je uz puno truda i rada svih zaposlenika, proces preseljenja dobro prošao i nova je nastavna godina uspješno započela. Preseljenje je bilo izuzetno zahtjevno i trajalo je od kraja prošle školske godine do početka ove, jer smo morali iz zgrada koje se preuređuju iznijeti baš sve. Bio je to naš »team building« i svi su zaposlenici pokazali da imaju jedno veliko srce. Osim u onim dijelovima kada smo morali angažirati profesionalce, sve drugo smo odradili sami. Sada nam je ovdje jako lijepo, uz veliku pomoć Grada Opatije koji nam je ustupio bivši vrtić na korištenje, te LRH koji nam pomažu na način da u jednom od hotela naši učenici mogu imati vježbe. Radimo u dvije smjene, a nastava je tako bila organizirana i u prostorima same škole, uspjeli smo sve posložiti i nastava se odvija prema planu, s time da je tjelesni odgoj organiziran u Sportskoj dvorani »Marino Cvetković« što financira PGŽ i mi se svima koji nam pomažu zahvaljujemo. Već smo se lijepo »ušaltali«, svi kažu da im je raditi ovdje super, a vesele nas i izvrsni rezultati upisa. Svi su se razredi bez problema popunili, a odličan je interes ove godine bio i za konobarski smjer kojemu popularnost raste – ispričala je Sibila Roth, ravnateljica Ugostiteljske škole Opatija koju u ovom trenutku pohađa 310 učenika i u kojoj su 53 zaposlenika.


Ravnateljica Sibila Roth ispred nekadašnjeg vrtića, a sada privremeno Ugostiteljske škole u Opatiji

Ravnateljica Sibila Roth ispred nekadašnjeg vrtića, a sada privremeno Ugostiteljske škole u Opatiji


Obje je školske zgrade trebalo isprazniti, a najteže je bilo kada se moralo preseliti kompletnu opremu dvije kuhinje i dva kabineta za posluživanje, jer se radi o profesionalnim štednjacima i velikim hladnjacima koje je pažljivo trebalo ne samo prevesti, već i uklopiti u novu, privremenu radnu sredinu.


– Doslovno svi djelatnici su dali velik doprinos, puno je posla iza nas, a preselili smo i našu arhivu i knjižnicu, pri čemu su nam opet pomogli LRH i dali jedan prostor na korištenje. Kada se zgrade naše škole preurede, a očekuje se da će to biti negdje početkom ljeta 2023. godine, čeka nas i useljenje u nove prostorije gdje će biti nove kuhinje, novi kabineti, nova oprema, namještaj i sve ono što treba imati Regionalni centar kompetentnosti za ugostiteljska zanimanja. Izvođači radova najavljuju da bi sve trebalo biti gotovo pred početak ljeta iduće godine – objasnila je Roth.


Zgrada koju svi poznaju kao nekadašnje sjedište DV-a Opatija pretvorila se u privremeni smještaj za Ugostiteljsku školu / NL arhiva

Zgrada koju svi poznaju kao nekadašnje sjedište DV-a Opatija pretvorila se u privremeni smještaj za Ugostiteljsku školu / NL arhiva


Centar izvrsnosti


Po njezinim riječima, Regionalni centar kompetentnosti (RCK) Ugostiteljske škole Opatija uspostavlja se kao centar izvrsnosti strukovnog obrazovanja i osposobljavanja te cjeloživotnog učenja u sektoru ugostiteljstva i turizma na području PGŽ-a. Usmjeren je na inovativne metode poučavanja, osposobljavanje i usavršavanje temeljeno na radu te povezivanje obrazovnog, javnog, privatnog i civilnog sektora u svrhu kvalitetnijeg stjecanja znanja i kompetencija njegovih korisnika za tržište rada. Čine ga dva projekta i to Mreža kompetentnosti i RCK recept – Regionalni centar profesija u turizmu i opatijska škola će uz partnerske ustanove među kojima su srednje škole u Karlovcu, Krku, Crikvenici i Malom Lošinju, za stvaranje prostornih i tehničkih uvjeta za rad RCK, ali i edukaciju i usavršavanje kadrova moći »povući« višemilijunske iznose bespovratnog EU novca.


Projekt Mreža kompetentnosti obuhvaća oko 30 milijuna kuna bespovratnih sredstava, a RCK Recept oko 59 milijuna.