Prazna Opatija

Umjesto šušura – pustoš: Zima i pandemija doslovno “ugasile” Staru damu

Marina Kirigin

Kongresni turizam najviše je stradao te od 32 opatijska hotela radi svega njih 12. Zatvoreni su i mnogi poslovni prostori duž glavne ulice, pa i neki ugostiteljski objekti i manje trgovine. U tjednu se teško može sresti prolaznika, ne pomažu ni sunčani dani studenoga...



OPATIJA – Opatija ulazi u najteži dio godine.


Jesen i zima u gradu pod Učkom oduvijek su bili u turističkom smislu zahtjevni i izazovni mjeseci. Puno je truda proteklih godina uloženo u opatijski Advent, Festival čokolade, manifestacije kojima je proširena opatijska zimska ponuda bazirana na kongresnom i zdravstvenom turizmu.


Iako se planira da će u jednoj verziji zaživjeti opatijska prosinačka manifestacija, teško je očekivati da će ona imati ikakav turistički efekt u vrijeme pandemije COVID-19 virusa. “Gašenje” Opatije očito je u svakom pogledu. Kongresni turizam koji je bio nositelj opatijske jeseni najviše je stradao u ovoj pandemiji kada masovna okupljanja nisu dozvoljena.




Tako, na početku studenoga, od 32 opatijska hotela radi svega njih 12 (Ambasador, Milenij, Bevanda, Navis, Adriatic, Bristol, Četiri opatijska cvijeta, Savoy, Villa Dubrava, Mali raj, Domino) i vikendom se otvara Villa Ariston. Gradska privreda je na koljenima. Sve je više poslovnih prostora duž glavne ulice koji su zatvoreni, a izlozi oblijepljeni papirima. Vrata su zatvorili i neki ugostiteljski objekti, ali i manje trgovine odjeće. Skraćeno je i radno vrijeme mnogih, dok su neki opatijsku pustoš iskoristili za obnovu svojih poslovnih prostora.


U centru Opatije, iz kojeg su već odavno mnogi žitelji iselili, u popodnevnim se satima zato tijekom radnog tjedna teško može sresti prolaznika. Šetače se može nabrojiti na prste jedne ruke. Nisu u toj tuzi i samoći pomogli previše ni brojni, uglavnom lijepi, sunčani studeni dani. Posljednji “dašak” života kao da je isčezao iz grada, a jedini podsjetnik na nekad pulsirajuće gradsko bilo, sada je božićno-novogodišnja dekoracija čije je postavljanje započelo. Prema podacima iz TZ-a Grada Opatije, u prvih jedanaest dana studenog na području grada je ostvareno oko 4.500 noćenja, od kojih su pola ostvarili domaći gosti.


Pljuvanje u lice


Tešku situaciju za brojne hotelijere donekle su na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća pokušali ublažiti izglasavanjem odluke kojom se oslobađaju od plaćanja spomeničke rente hotelijeri čiji su hoteli poslovali najmanje 11 mjeseci u godini. Međutim, čini se kako nekim opatijskim hotelijerima takva pomoć nije dovoljna, a drugi cijene bilo kakav poticaj. Mirzet Jusufagić, direktor trenutno otvorenog hotela Domino, kaže kako su i Vlada RH i Grad Opatija nedovoljno osjetljivi i ne prepoznaju probleme u turizmu nastale u vrijeme pandemije.


– To što su nas oslobodili od plaćanja spomeničke rente za naše je poslovanje nebitna ili minorna stvar. Smatram da nisu ušli u srž problema, a kako bi hotelijerima, ali prije svega zaposlenim ljudima u hotelima, omogućili da donekle prevladaju ovu krizu. Ovakve su odluke pljuvanje nama u lice. Bolje bi bilo da nam se kaže “nećemo vam ništa dati”, bar ćemo znati na čemu smo. Nažalost, ova gradska vlast uglavnom se bavi samo problemima kome zabraniti prilaz, postaviti stupiće, a sve kontra interesa građana. Danas zbog tih stupića imamo samo sudske sporove. Bez obzira na činjenicu da nam ni Vlada RH svojim mjerama, a ni Grad Opatija, nisu ni na koji način pomogli, mi naš objekt nećemo zatvarati, iako poslovanjem ne pokrivamo ni troškove. Nikako ne želim otpustiti svoj personal, ali u ovom trenutku ni misliti na gubitke. Svi ti zaposleni ljudi imaju obitelji i zato ću dok god budem mogao izdržati hotel držati otvorenim – rekao je Jusufagić u čiji hotel sada uglavnom dolaze gosti tijekom vikenda. Kaže kako su to u većem dijelu domaći gosti, ali se ponekad nađe i pokoji strani državljanin.


Pomoć dobrodošla


Amadria park hoteli (Milenij hoteli) ipak pozdravljaju odluku Grada Opatije na čijem je području u prvih deset mjeseci ove godine ostvareno 40 posto lanjskog turističkog prometa.


– Podržavamo svaku odluku Grada Opatije kojom se potiču hotelijeri, ali i drugi gospodarski subjekti na cjelogodišnje poslovanje. Ova odluka za nas predstavlja dodatni poticaj da i dalje nastavimo s poslovanjem tijekom čitave godine te se nadamo da će potaknuti i druge da to čine te da će Grad Opatija doista živjeti 365 dana u godini. Budući da je turizam djelatnost koja je svakako najviše pogođena ovom pandemijom, svako rasterećenje javnih davanja uvelike nam olakšava poslovanje te dugoročno utječe na rast i razvoj turizma na našem području – stoji u odgovoru Ivana Sarajlića iz Amadria Park hotela.