UABA

Učenici opatijskih škola poručili da svi trebaju poštovati različitosti

Aleksandra Kućel Ilić

Foto Luigi Opatija

Foto Luigi Opatija



UABA grada Opatije je u suradnji sa svim opatijskim srednjim školama i osnovnom školom organizirao obilježavanje Međunarodnog dana tolerancije. Tema ovogodišnjeg susreta u Villi Antonio bila je »Nagrada Luka Ritz«, a sudjelovali su učenici svih opatijskih škola zajedno s profesorima.


Skup je otvorio predsjednik UABA-e grada Opatije Bruno Starčić te je zatim prof. Tatjana Matetić koja je inače u mirovini održala kratko predavanje o pojmu tolerancije. O simbolu i nagradi »Luka Ritz« govorila je prof. Ljiljana Host.


Učenici su pogledali kratki film o Luki u kojemu je prikazan njegov život i način na koji je uslijed nasilja nažalost iznenada prekinut. Nasilje je završilo smrtnim ishodom.




Međutim, kako se moglo čuti na skupu, Luka Ritz i dalje živi i to na tri načina. On je kao 17-godišnji mladić rekao roditeljima da želi donirati organe ako mu se slučajno nešto dogodi, što je obitelj i ispoštovala i devet života je zahvaljujući njemu spašeno, a transplatacije su uspjele.


Drugi način je nagrada koja je ustanovljena po njegovom imenu, a treći osnovani Centar za savjetovanje »Luka Ritz« koji pomaže mladim ljudima kod onih situacija kada im je potrebna pomoć.


Djeca su aktivno sudjelovala u raspravi putem pitanja i komentara i pokazala da su željna razgovora na ovu temu i to ne samo fizičkog, već i mentalnog nasilja putem interneta. Poruka odaslana iz Opatije je da svi trebaju poštivati i tolerirati različitosti među ljudima i poštivati i širiti dobro među ljudima.