Rezultat velikih ulaganja

TRI IZVORA Na području Liburnije nema straha od redukcija vode

Marina Kirigin

Istarski i slovenski scenarij štednje vode na području Liburnije ne bi trebao zaživjeti / Foto NL ARHIVA

Istarski i slovenski scenarij štednje vode na području Liburnije ne bi trebao zaživjeti / Foto NL ARHIVA

Uz vlastito izvorište na Učki, koje broji oko pet izvora vode, voda za stanovnike Opatijske rivijere stiže i iz Rijeke, odnosno s njihovih izvorišta, a jedan uski pojas matuljske općine uz samu granicu opskrbljuje se i vodom iz Slovenije



 


OPATIJA – Redukcije vode na području Istre traju već mjesec i više dana. Na svim plažama isključeni su tuševi, apelira se na stanovništvo da špara vodu, ne zalijevaju vrtove, ne peru automobile… Prije desetak dana redukcija vode uvedena je i kod susjeda iz Slovenije. Međutim, stanovnici Liburnije, bar prema riječima odgovornih u Liburnijskim vodama, za sada ne trebaju strahovati od takvih mjera štednje vode. Naime, područje Liburnije opskrbljuje se vodom iz tri izvora. Uz vlastito izvorište na Učki, koje broji oko pet izvora vode, voda za stanovnike Opatijske rivijere stiže i iz Rijeke, odnosno s njihovih izvorišta, a jedan uski pojas matuljske općine uz samu granicu opskrbljuje se i vodom iz Slovenije. Točnije, žitelji Brca, Pasjaka i Šapjana piju slovensku vodu.


– Pokrivenost sustava vodoopskrbe učkarskom vodom varira. Ona ovisi o godišnjim periodima i padalinama, odnosno suši. U ovom godišnjem periodu pokriva oko 30 posto sustava, a kada vode ima, posebno na jesen, onda se to penje do 95 posto sustava vodoopskrbe. Prije desetak dana proglašene su mjere štednje vode na području Slovenije. Međutim, Slovenci za sada gornjem matuljskom području nisu uskratili vodu – količina od 13 litara u sekundi nam dolazi. U slučaju da to učine, mi tu vodu možemo zamijeniti onom iz vodospreme Šmogori. Odnosno, u ovom trenutku slovenska voda bi bila zamijenjena riječkom vodom jer učkarske vode trenutno nema dovoljno, objasnio je Dean Doričić, rukovoditelj Radne jedinice vodoopskrba i odvodnja Liburnijskih voda, dodajući da je uvoz slovenske vode omogućen zahvaljujući sporazumu sa susjedima čiji vodovod u jednom dijelu prelazi preko teritorija Hrvatske, a zapravo je »ostatak« povijesti, odnosno dio starog talijanskog vodovoda.


Riječka voda




Da se velika suša, koja je zadesila naše područje ove godine, dogodila početkom ovog tisućljeća, imala bi puno značajnije posljedice, redukcije vode već bi bile odavno uvedene. Međutim, zahvaljujući velikim ulaganjima tijekom posljednja dva i više desetljeća u vodoopskrbni sustav na Liburniji, posebno u daljinsko upravljanje njime, dovelo je do bolje iskorištenosti vode, posebno one koju dobivamo s učkarskih izvora.


– Riječani imaju dovoljno vode i od njih najviše u ovom trenutku kupujemo. Riječkom vodom praktički pokrivamo svu liburnijsku obalu, a sada pumpama možemo crpiti vodu i na više kote. Pokrivamo sve osim visoke zone Mošćeničke Drage i dijela Poljana, Veprinaca i Anđeli – koji su na samoj učkarskoj vodi. Tu nam je zapravo i najviše ugrožena vodoopskrba, mada još uvijek vode ima i s tim našim upravljanjem uspijevamo dati vodu onome tko je nema, a da pritom druge ne ugrozimo, kazao je Doričić.


Učkarska voda nema ulazne cijene, a njezini jedini troškovi su oni održavanja sustava. Kupovna cijena vode iz Rijeke i iz Slovenije je vrlo slična – riječka voda po kubiku iznosi 3,23 kune, a slovenska se cijeni pola eura. Nekad je cijena vode iz Slovenije bila dva eura, ali po izgradnji liburnijskog vodoopskrbnog sustava, dogovorena je cijena od pola eura, objašnjavaju u Liburnijskim vodama.


Nastavak ulaganja


– Pokrivenost vodoopskrbnim sustavom na području Liburnije je visokih 99 posto. Postoji još nekoliko manjih naselja na području Mošćeničke Drage – Sučići, Sveti Anton – koja su raštrkana na visokim kotama i nemaju sustav vodoopskrbe te nekoliko kuća na području Brseča i u visokoj zoni Lovrana, koja još nemaju mogućnost priključivanja na sustav. Zato je u planu Liburnijskih voda daljnje ulaganje u vodoopskrbni sustav. Namjera je da se za dio Poljana i Veprinca i dio visoke zone Mošćeničke Drage, do Grabrove, u budućnosti izgradi vodoopskrbni sustav. Velike suše i vruća i duga topla ljeta time više ne bi predstavljala problem ni za ta područja jer bi postojala mogućnost da se do njih dovede riječka voda, objasnio je rukovoditelj iz Liburnijskih voda, dodajući da je tendencija na nivou čitave Europe, s obzirom na sve duža topla i sušna razdoblja, da se proširi crpljenje vode na područja koja mogu imati isključivo vodu s domaćih izvora.