ŠTORIJA OD MORA

Tradicionalna regata. Mala bara u Mošćeničkoj Dragi zaplovila u svoju punoljetnost

Alenka Juričić Bukarica

Mala barka - štorija od mora / Snimila: Matea Jurčić

Mala barka - štorija od mora / Snimila: Matea Jurčić

Natjecatelji su stigli iz Rovinja, Fažane, Pule, Mošćeničke Drage, Brseča, Sv. Jelene, Kraja, Lovrana, Ike, Ičića, Rijeke, Selca, Crikvenice, Krka, Nerezina, pa čak i iz Zadra iz Udruge kanata



Tri dana pomorske i brodograđevne tradicije ispunilo je od 11. do 13. srpnja Mošćeničku Dragu u kojoj je održana 17. smotra i regata tradicijskih barki na jedra Mala barka – štorija od mora.


Draška riva bila je savršena kulisa za prekrasna stara plovila koja su njihovi vlasnici predstavili na smotri, ali i okušali u tradicionalnoj regati.


Inače, još 2009. godine u Mošćeničkoj Dragi organizirana je 1. smotra i regata tradicijskih barki na jedra, danas Mala barka – Štorija od mora, a iako ovo nije prva regata tradicijskih barki na Kvarneru, naime, prva nazvana Krčka jedra održana je u Krku 1998. godine, a 2006. održana je slična regata i u Rovinju, ovaj događaj je odjeknuo i zainteresirao javnost. I nastavio tada započetu tradiciju do danas.


I ove godine bogat program / Snimila: Matea Jurčić

I ove godine bogat program / Snimila: Matea Jurčić




Program ovogodišnjeg izdanja trodnevne manifestacije započeo je u petak 11. srpnja, kada su u večernjim satima održane radionice pomorskih vještina, veslanja, sajam tradicijskih proizvoda, a recitacije o moru i životu s morem predstavili su školarci iz draške i opatijske osnovne škole. Organizatorima je planove malo pomrsila kiša s obzirom na to da se zbog kišnih kapi nije uspjelo održati revijalno noćno jedrenje, no svjetlosni šou je održan pa su vatrogasci DVD-a Sisol napravili atraktivnu vodenu zavjesu sa svjetlima.


Središnje događanje bila je uvijek zanimljiva regata tradicijskih barki koja je bila na redu idućeg dana, u subotu 12. srpnja. Na njoj je nastupilo 25 ekipa u osam kategorija. Uz njih je tu bilo i pet tradicijskih barki koje se nisu natjecale, no sudjelovale su u smotri ispred draške rive.


Natjecatelji su stigli iz Rovinja, Fažane, Pule, Mošćeničke Drage, Brseča, Sv. Jelene, Kraja, Lovrana, Ike, Ičića, Rijeke, Selca, Crikvenice, Krka, Nerezina, pa čak i iz Zadra iz Udruge kanata.


Plovi, plovi mala barka / Snimila: M. Jurčić

Plovi, plovi mala barka / Snimila: M. Jurčić


Europski dan pomorstva


Iako se nebo smračilo pa je i regata krenula nešto ranije od najavljenog, vrlo brzo su se oblaci razišli tako da su jedriličari mogli uživati u idealnim uvjetima za jedrenje. Natjecali su se u ukupno osam kategorija, ovisno o vrsti plovila. Posljednjeg dana manifestacije, u nedjelju 13. srpnja je pak održan niz radionica za mališane, veslanje i jedrenje tradicijskim barkama za djecu i posjetitelje, ribolov s rive za djecu i radionica prepoznavanja riba, face painting, kao i demonstracija te natjecanje u vezivanju čvorova. Veliki i mali imali su prilike i guštati u okusima mora i to okviru prezentacije Kvarnera – Europske regije gastronomije.


Organizator manifestacije je Eko muzej Mošćenička Draga u suradnji sa Sekcijom za tradicijske barke Draške barki Katedre Čakavskog sabora Mošćeničke Drage, Turističkom zajednicom Mošćeničke Drage i Općinom Mošćenička Draga, kao i Koordinacijom udruga za očuvanje i revitalizaciju pomorske, ribarske i brodograđevne baštine Kvarnera i Istre. Manifestaciju je financirala Lokalna akcijska grupa u ribarstvu (LAGUR) Vela vrata kroz projekt Očuvanje, zaštita i promicanje pomorske i ribarske baštine i identiteta općine Mošćenička Draga – Štorija od mora 3 financiranog sredstvima Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo. Manifestacija nosi oznaku Turističke zajednice Kvarnera – Kvarner maritime heritage, a prepoznata je i na međunarodnoj razini te je uvrštena u program Europskog dana pomorstva 2025.


Prekrasna starinska plovila / Snimila: M. Jurčić

Prekrasna starinska plovila / Snimila: M. Jurčić


Vrijedna nematerijalna baština


– Ova je manifestacija bila i ostala sastavni dio projekta očuvanja pomorske i ribarske baštine na Kvarneru i u Istri, a značajna je i za osmišljavanje i pokretanje čitavog niza složenijih projekata promoviranja naše baštine. S tim ciljem želi se očuvati postojeće brodice koje još uvijek imaju autohtonu vrijednost te iznaći način da se stimuliraju vlasnici takvih plovila za njihovo čuvanje i obnavljanje. Posebno je značajna edukacija svih zainteresiranih skupina kroz predavanja, radionice tradicijskih vještina i slične programe jer se na taj način čuva naša vrijedna nematerijalna baština, kazao je Robert Mohović, predsjednik organizacijskog odbora manifestacije. Dodao je i kako je, da bi se postigli sinergijski učinci, potrebna suradnja s pomorskim muzejima i drugim ustanovama i udrugama koje se bave očuvanjem pomorske, ribarske i brodograđevne baštine. Ukazao je na to kako i draška manifestacija podiže svijest društva o tome da je Hrvatska pomorska zemlja te da je potrebno apostrofirati značenje mora i jadranske kulture uopće.


 


Robert Mohović / Foto: M. Jurčić

Robert Mohović / Foto: M. Jurčić


 


Brodice imaju autohtonu vrijednost / Snimila: M. Jurčić

Brodice imaju autohtonu vrijednost / Snimila: M. Jurčić


 


Četiri interpretacijska centra

Kroz projekt očuvanja tradicijske brodogradnje uređena su četiri interpretacijska centra, i to Interpretacijski centar ribarske i pomorske baštine Kuća od mora – Ekomuzej Mošćenička Draga u Mošćeničkoj Dragi, Interpretacijski centar pomorske baštine otoka Krka u Krku, Plovni interpretacijski centar lošinjske pomorske baštine – lošinjski loger Nerezinac, Interpretacijski centar maritimne baštine DUBoak u Malinskoj te obnovljen Interpretacijski centar Batana u Rovinju. Svi oni posjetiteljima kroz interaktivne postave pričaju priču o pomorstvu, tradicionalnim barkama, ribarstvu… Dakle, svemu onome što je stoljećima činilo okosnicu života primorskih mjesta i gradova diljem Jadrana.

 


Očuvanje pomorske i ribarske baštine / Snimila_ M. Jurčić

Očuvanje pomorske i ribarske baštine / Snimila_ M. Jurčić


 


Deseti rođendan

Prošle godine obilježena je deseta godišnjica osnutka Koordinacije udruga za očuvanje pomorske, ribarske i brodograđevne baštine Kvarnera i Istre (Tradicijska jedra Kvarnera i Istre) koja djeluje neformalno od 2011. godine, a od 2014. godine je i službeno registrirana. Osnivači Udruge su Katedra Čakavskog sabora općine Mošćenička Draga – Sekcija za tradicijske barke Draške barki iz Mošćeničke Drage, Udruga Naš Lovran – Lovrana nostra Sekcija Lovranska lantina – Lovran pri Udruzi Naš Lovran – Lovrana nostra, Jedriličarski klub Plav s Krka, Športsko društvo Škarpina iz Nerezina, rovinjska Udruga Kuća o batani – Casa della batana i Jedriličarski klub Brioni iz Fažane. Pridružene članice Koordinacije su Udruga Ikarski barkajoli iz Ike, JK Jadro iz Selca i JK Gratisan iz Pule. Tijekom ovog vremena Koordinacija je postala nezaobilazan subjekt u promišljanjima i realizaciji projekata očuvanja i revitalizaciji hrvatske pomorske baštine, što su prepoznale mnoge institucije s kojima Koordinacija surađuje.

 


Otvorenje uz nastup najmlađih / Foto: David KURTI

Otvorenje uz nastup najmlađih / Foto: David KURTI


 


Odličan odaziv tijekom tri dana / Foto: David KURTI

Odličan odaziv tijekom tri dana / Foto: David KURTI


 


Rezultati regate

Kvarnerski guc


1. MD 551 – Đani Mohović


2. MD 31 – Luka Jedretić


3. MD 186 – Robert Valentin


Lovranski guc


1. KK 1999 – Željko Skomeršić


Guc


1. OP3871 – Željko Maretin Darišić


2. KK 2000 – Plav 1876. – Miljenko Milohnić


3. CK 238 – Smilja – Tea Rosić


4. PU2015 – Rožica – Sanjin Sandrić


Pasara


1. OP231 – Pepi – Mauro Tessitori


2. MK73 – Moja – Nataša Badurina Cvelić


3. CK419 – Jačeta – Tomislav Kostrenčić


Batana


1. RV1444 – Regina – Ennio Cherin


2. PU158 – Fažanka – Lučano Sošić


3. RV 1655 – Pierina – Nicola Dapiran


Gajeta


1. PR258362 – Baba Majo – Tomislav Tičić


2. RK8452 – Nebuloza ničija – Denis Agapito


3. MK226195 – Zora – Franko Kraljić


Leut


1. MD564 – Sveti Andrija – Igor Knapić


2. PU1175 – Grga – Marijan Išić


3. RK270037 – Kvarneriol – Gianfranco Načinović


Barke sa strmim jedrom


1. ML652 – Bambuja – Goran Franulović

 


Manifestacija je prepoznata i na međunarodnoj razini / Foto: David KURTI

Manifestacija je prepoznata i na međunarodnoj razini / Foto: David KURTI


 


25

ekipa u osam kategorija

 


 


 Ova je manifestacija bila i ostala sastavni dio projekta očuvanja pomorske i ribarske baštine na Kvarneru i u Istri, a značajna je i za osmišljavanje i pokretanje čitavog niza složenijih projekata promoviranja naše baštine


Robert Mohović