Priznanje

Sutra svečanost u Brseču i Svetoj Jeleni: Mons. Uhač dobiva spomen-obilježje

Aleksandra Kućel Ilić

U 11 sati će riječki nadbiskup mons. Mate Uzinić predvoditi misu u crkvi sv. Jurja u Brseču, a potom će biti otkriveno spomen-obilježje u Svetoj Jeleni



BRSEČ – Svečanost otkrivanja spomen-obilježja u povodu 100. obljetnice rođenja mons. Josipa Uhača počet će misom u crkvi sv. Jurja u Brseču u subotu 20. siječnja u 11 sati, a predvodit će je riječki nadbiskup mons. Mate Uzinić. Misno slavlje uveličat će crkveni zbor sv. Jurja iz Brseča, a potom će uslijediti otkrivanje spomen-obilježja uz crkvu sv. Jelene, u istoimenom brsečkom naselju – najavili su iz Udruge Jenio Sisolski – Brseč.


Životna misija


– Nadbiskup mons. Josip Uhač, uz Eugena Kumičića, najvažnija je osoba Brseča i Brsešćine. Čovjek koji je svojom životnom misijom postao uzor mnogima unutar Crkve, no i izvan nje. Jedni su ga poštovali kao najvišeg crkvenog autoriteta, a drugi kao prijatelja i dobrotvora, skromnog i privrženog Svetojelenčanina koji svoju grudu, zavičaj i ljude nikada nije zaboravio. Mons. Uhač bio je apostolski nuncij i predstavljao Svetu Stolicu i Svetog Oca u jedanaest zemalja na četiri kontinenta kao diplomatski predstavnik. Kada njegovu veleposlaničku ulogu pokušamo zamisliti nekoliko stoljeća unazad, možemo zaključiti da je nadbiskup Uhač zapravo bio moderni misionar koji je utemeljio i širio kršćansko poslanje u dalekom svijetu.


Ponosni smo što smo u našoj općini imali čovjeka bliskog papama, poglavito papi Pavlu VI. koji ga je imenovao za nadbiskupa, a po Uhačevoj želji ustoličen je u katedrali svetog Vida u Rijeci 1970. godine, te papi Ivanu Pavlu II. koji ga je 1991. godine imenovao tajnikom Kongregacije za evangelizaciju naroda. Nažalost, preminuo je 18. siječnja 1998. u Rimu, i to na dan najave imenovanja za kardinala. Bio je i jedan od glavnih crkvenih autoriteta koji se zdušno zalagao za međunarodno priznanje Hrvatske 1991. godine. Kako bih istaknuo njegovu bliskost s krajem u kojem se rodio i s ljudima s kojima je ovdje živio i za vrijeme svoje službe povremeno se nalazio, zaključno ću parafrazirati Svetojelenčanku Marinu Barković koja je na 25. obljetnicu njegove smrti iz duše izrekla: »Životni put ga je zel pocelin svete, ma vavek je govoril da je ovde najlepše. Postal je tako cijenjen i veli sluga Božji, al je vavek ostal naš dragi i skromni prijatelj i učitelj. I sigurna san da nas čuva z neba i dan danas« – napisao je o mons. Uhaču u prigodnoj brošuri Riccardo Staraj, načelnik Općine Mošćenička Draga.


Istaknuta uloga




Nadovezao se riječki nadbiskup, mons. Mate Uzinić.


– Otkad me 2020. godine papa Franjo pozvao da upravljam riječkom Crkvom, u više sam navrata uočio brigu stanovnika Brseča prema očuvanju spomena nadbiskupa Josipa Uhača. Izraz je te privrženosti i ova brošura koja se izdaje prigodom njegove obljetnice smrti, a u godini u kojoj obilježavamo sto godina od njegova rođenja daleke 1924. u Svetoj Jeleni. Djelovanje Josipa Uhača u službi diplomacije Svete Stolice usko je povezano s različitim kontekstima života mjesnih crkava i zemalja raznih kontinenata u kojima je djelovao. Nakon što je postao nuncijem, i sam se našao u prilici ne samo provoditi već i kreirati politiku Svete Stolice, povezan osobito s pontifikatom svetog Pavla VI. i svetog Ivana Pavla II. Uhačeva istaknuta uloga u međunarodnom priznanju Republike Hrvatske još čeka zasluženo mjesto koje joj pripada u hrvatskoj javnosti. Josip Uhač kao nuncij i potom kao tajnik Kongregacije za evangelizaciju naroda vjerojatno je najpoznatije ime s prostora Riječke nadbiskupije u kontekstu opće Crkve 20. stoljeća. Podsjetimo da je upravo na dan njegove smrti 1998. godine Papa objavio da ga je namjeravao kreirati kardinalom. No, Uhačeva veličina ne proizlazi prvenstveno iz visokih službi, već iz načina na koji je te službe obnašao. Naime, bio je jednostavan, skroman, pobožan i vjeran svećenik i biskup. Svoju ljubav prema rodnom kraju izražavao je potiho, a djelovanje u korist našeg naroda obavljao je djelatno i skriveno od očiju javnosti. Uhačeva vjernost Crkvi može svakome od nas danas biti nadahnuće u ostvarenju vlastita poziva – naveo je mons. Mate Uzinić.