Nastavak projekta

Smjenski rad u Dječjem vrtiću Matulji ostaje do kraja kolovoza

Marina Kirigin

Iako projekt, koji je počeo u rujnu 2018. godine, a kojim je omogućen rad od 6 do 21.30 sati, završava krajem ožujka, Općina Matulji osigurala je sredstva da se ova usluga koristi do kraja kolovoza



MATULJI – Smjenski rad Dječjeg vrtića Matulji, odnosno otvorena vrata matičnog vrtića i onog područnog u Velom Brgudu od 6 do 21.30 sati, i dalje se nastavlja. Iako projekt »Dječji vrtić Matulji – mjesto cjelovitog razvoja djeteta«, koji je počeo u rujnu 2018. godine, a kojim je omogućen takav rad, završava krajem ožujka, Općina Matulji osigurala je sredstva da se ova usluga koristi do kraja kolovoza. Cilj ovog projekta bio je osigurati novu uslugu za djecu rane i predškolske dobi, takozvani smjenski rad, čime je omogućeno roditeljima koji rade u smjenama da i u popodnevnim i večernjim satima, a maksimalno deset sati dnevno, koriste uslugu vrtića.


Dvije lokacije


Za provedbu tog 30 mjeseci dugog projekta Općina Matulji i DV Matulji dodijeljena su bespovratna sredstva u iznosu od 3,4 milijuna kuna iz Europskog socijalnog fonda. Tim je novcem omogućen rad dviju vrtićkih skupina smjenskog rada na dvije lokacije, u Matuljima i Velom Brgudu. Uslugu rada smjenskog vrtića za vrijeme provedbe projekta koristilo je 40-ak djece, a kako bi se usluga mogla realizirati, zaposlen je novi pedagoški kadar i potporni kadar – pet odgajatelja, logoped, spremačica i kuharica. Projektom je omogućena i dodatna stručna edukacija dijela odgajatelja, posebno u dijelu rada s djecom s poteškoćama u razvoju, kao i opremanje sobe za senzornu integraciju, za što je izdvojeno gotovo 140.000 kuna. Za rad logopeda nabavljena je vrijedna oprema u iznosu od 41.000 kuna, a novcem je sufinancirana i izrada 600 komada nosača zvuka s čakavskim pjesmama u izvedbi vrtićke djece uključene u »čakavsku igraonicu«.


– Završetkom razdoblja provedbe projekta sufinanciranog sredstvima iz Europskog socijalnog fonda neće doći do obustave pružanja usluge smjenskog rada u DV-u Matulji, s obzirom na pozitivna iskustva u proteklom periodu provedbe projekta. Općina Matulji osigurala je vlastita proračunska sredstva kako bi se usluga i dalje pružala do kraja kolovoza, odnosno do kraja ove pedagoške godine. Promptno smo reagirali i prijavili smo se na nove programe iz Europskog socijalnog fonda za uslugu produženog rada dječjeg vrtića i vjerujem da ćemo ta sredstva i dobiti i da ćemo od rujna nanovo ovu uslugu vrtića financirati isto tako sredstvima iz EU fondova i na taj način rasteretiti proračun – rekla je Eni Šebalj, zamjenica načelnika Matulji na konferenciji za novinare na kojoj su govorili i Emina Skopljak, ravnateljica Dječjeg vrtića Matulji, i Teodor Babarović, koordinator na projektu.


Rad logopeda




– Ono što je izričito važno u ovom projektu je to što je njime pokriven rad logopeda. Pokazalo se da je tijekom ove pedagoške godine, odnosno tijekom trajanja projekta, od cjelokupne populacije vrtića 27 posto djece imalo potrebu za nekom vrstom logopedskog tretmana. Procijenjeno je oko 215 djece, a pola od njih bilo je uključeno u neki logopedski tretman. Interes za uslugu smjenskog rada se mijenjao, od početnog interesa od više od 40 djece, slijedom okolnosti pandemije broj se postupno smanjivao. Međutim, interes je bio manji i u svim ostalim programima pa smo se prilagođavali situaciji kako smo najbolje znali i umjeli – zaključila je Emina Skopljak.