DND OPATIJA

Senzorne aktivnosti su srce zdravog odrastanja. U Opatiji promoviran koristan priručnik za roditelje

Aleksandra Kućel Ilić

Program su vodile tri dječje vijećnice - Lana, Veronika i Paola / Foto: Ana Križanec

Program su vodile tri dječje vijećnice - Lana, Veronika i Paola / Foto: Ana Križanec



OPATIJA – Publikacija »Poticanje aktivnosti senzorne integracije kod kuće«, koristan priručnik za sve roditelje, a posebno za roditelje djece s teškoćama u razvoju, one koji su uključeni u rad igraonice-radionice Kolibrići, izašao je iz tiska.


Izdavač je Društvo Naša djeca Opatija, a tisak priručnika omogućilo je Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike u okviru programa »Kolibrići na kvadrat« što ga DND Opatija provodi u partnerstvu s Gradom Opatijom i Općinom Lovran. Autorica i urednica priručnika je Antonia Katić, lekturu i korekturu potpisuje Antonija Nikolić, a svečana promocija u kojoj su sudjelovala djeca, ali i mnogobrojni roditelji, održana je u kavani Imperial u Opatiji koja je za DND oduvijek bila posebno mjesto budući da su se kroz povijest ovog društva mnoge aktivnosti održavale upravo u ovom poznatom opatijskom hotelu, inače i drugom po starosti, odmah nakon Kvarnera.


Antonija Nikolić, Sanja Škorić i Danijela Žagar na promociji


Program su vodile tri dječje vijećnice – Lana, Veronika i Paola, a kako to i priliči večerima posvećenim djeci, sve je pozdravio novi dječji gradonačelnik Opatije Mihael Šorić. Prema riječima Sanje Škorić, tajnice DND-a Opatija, u dvadesetak godina postojanja Kolibrića kroz ovu je igraonicu prošlo oko 200 djece s područja cijele Liburnije, a danas se okuplja i u različitim aktivnostima sudjeluje osamdesetak mališana.




Voditeljica programa »Kolibrići na kvadrat« Antonija Nikolić upoznala je publiku s osnovnim ciljem programa, a to je podizanje kvalitete života za djecu s teškoćama u razvoju i njihove roditelje. O aktivnostima Kolibrića i novom priručniku pohvalno se izrazila i savjetnica pravobraniteljice za djecu Danijela Žagar, dok je samu publikaciju detaljnije predstavila autorica i urednica Antonia Katić.


Roditeljska pažnja


– Nekad su djeca dnevno kroz različite aktivnosti prelazila oko 20 kilometara, dok je danas kretanje do 5 kilometara u prosjeku. Mobiteli i tehnologija često zamjenjuju roditeljsku pažnju, ali je roditeljska pažnja zapravo nezamjenjiva.


Roditelji, budite prisutni, budite tu aktivno u odrastanju svojih mališana jer nema ništa ljepše od nježnog dodira između djece i roditelja – rekla je Antonia Katić po čijim su se riječima djeca tijekom nekih ranijih vremena obavezno penjala po stablima i dolazila doma zaprljane odjeće, što danas više nije slučaj. Iako – djeca se tijekom igre trebaju uprljati i općenito uključiti u proces senzorne integracije, odnosno primanja i obrade osjetilnih informacija koje u mozak dolaze iz naših osjetila kao što su vid, sluh, dodir, okus, njuh ili kretanje.


Autorica i urednica priručnika je Antonija Katić


Kako je navedeno u priručniku, mozak se najbrže razvija u predškolskoj dobi i zato je važno stimulirati procese senzorne integracije kod djece raznim senzornim igrama i aktivnostima, kako bi bila spremnija usvajati nova znanja i vještine. Senzorne igre olakšavaju istraživanje i prirodno potiču djecu na otkrivanje znanstvenih procesa, potiču razvoj spoznaje i aktivno-istraživački odnos prema osobinama ponuđenih materijala.



Nitko nema savršenu senzornu integraciju osjeta. Primjerice, nekome smeta etiketa na majici, a nekome zvuk izoštravanja noževa. Teškoće senzorne integracije djeci mogu otežati igru s prijateljima, odlazak na igralište ili učenje. Problemi u ponašanju javljaju se jer mozak ne može pravilno obraditi senzorne informacije koje dobiva iz svoje okoline.


Iskra spontanosti


– Vjerujem da su senzorne aktivnosti čarolija djetinjstva – to su trenuci kad dijete kroz kretanje, dodir i igru otkriva čitav svijet i vlastite granice. Svaki skok, svako ljuljanje, svako baratanje pijeskom ili vodom otvara mu vrata samopouzdanja: uči da njegovo tijelo posjeduje snagu, da su mu osjećaji važni i da može njima upravljati. U dobi kad ekrani često preuzimaju naše živote, senzorna igra vraća iskru spontanosti, podsjeća nas na čistu radost otkrivanja i povezanosti s drugim ljudima.



Kada dijete grabi šaku šarenih perlica, pijesak, osjeća toplinu ručne pomoći roditelja, penje se, skače, provlači se. Tu se rađa istinska sloboda i povjerenje u vlastite sposobnosti. Za mene su senzorne aktivnosti srce zdravog odrastanja: one grade mostove između tijela i uma, okreću svjetlo radoznalosti u svakom pogledu i osnažuju dijete da s velikim osmijehom zakorači u svijet pun mogućnosti. Dobro senzoričko iskustvo je ono koje uspije privući pažnju i koje djeluje na sva osjetila – zaključila je Antonia Katić, a sve o aktivnostima za stimuliranje osjetila može se saznati u priručniku koji je obogaćen i slikovnim materijalom.