Dan otvorenih vrata

Posjetili smo Ornitološki kamp Učka. Željeli smo izbliza vidjeti ptice, evo što se onda dogodilo

Aleksandra Kućel Ilić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Neke ptice su na proputovanju, a nekima su učkini obronci stanište



Na Otvoreni dan Ornitološkog kampa Učka 2023., nakon što je olujno nevrijeme s jakom kišom u protekla dva dana onemogućilo boravak na otvorenom i otežalo uvjete rada u kampu, u mrežama postavljenim uz lokvu Rovoznu nije bilo ptica i rijetki posjetitelji nisu imali priliku pobliže upoznati vrste ptica koje ovdje obitavaju, ni vidjeti kako izgleda prstenovanje.


Prekrasan dan nakon obilnih padalina svejedno je u netaknutom ambijentu učkarskih obronaka, u šumi ponad Svete Jelene gdje je pronaći signal na mobitelu ravno zgoditku na lutriji, bio odlična prilika da predstavnici Udruge Biom koji kamp provode u suradnji s Parkom prirode Učka, objasne zbog čega je sve ovo što rade od 2006. godine toliko važno…


Svega, samo ne komaraca


Do same lokve Rovozna od kampa treba pješačiti kroz šumu, a teren je bio mokar i blatnjav i premda nitko nije imao gumene čizme i uz malo bolje tenisice moglo se doći do ove zanimljive vodene oaze.





Osim ptica obožavaju je i vodozemci, različite vrte kukaca i leptiri kojih se na ovome mjestu može vidjeti u svim bojama, a u blizini obitavaju i puh, lisica, srna, divlje svinje, te se može naići i na više vrsta guštera…


Komaraca – rekli su nam sudionici kampa – nema!


– U kampu sudjeluje petnaestak volontera tjedno u prosjeku, a sada nas je zbog nevremena malo manje. Volonteri su iz Hrvatske i inozemstva i svi vole prirodu, a ptice pogotovo.


Kad je kiša, mreže ni ne otvaramo, a kada je vrijeme lijepo kao danas, u mrežama se može naći više ili manje ptica, vrlo često i nijedna, nema pravila.


Mreža ostala prazna


Najčešći su crvendaći, a rano ujutro smo uz crvendaće u mreži našli crnokapu grmušu i zviždaka. Ponekad ih tijekom jutra bude i dvadesetak, tijekom cijeloga dana i do četrdeset, no danas rano ujutro tek nekoliko primjeraka i zatim, baš kad su došli posjetitelji i mediji – nastupilo je zatišje i mreža je ostala prazna.



Prstenovanje ptica u sklopu ovog kampa provodi se od polovine kolovoza do sredine rujna, kad traje jesenska selidba ptica. Ptice u jesen sele u krajeve u kojima zimi mogu pronaći dovoljne količine hrane, dok se u proljeće vraćaju kako bi se gnijezdile.


Pritom često prate obalu, a Učka im, kao priobalno gorje, sa svojim šumama i livadama te lokvom koja uvijek ima vode pruža važno odmorište na dugom i opasnom putu, rekla je Tea Dorogi iz Udruge Biom.


Bjeloglavi supovi i crvendaći


Dok smo čekali na drugi jutarnji obilazak mreža pokraj lokve Rovozna, ornitolog iz kampa Louie Taylor nam je pokazao još jednu zanimljivost – tri bjeloglava supa su preletjela visoko iznad kampa.



– Svakodnevno ovdje lete supovi, jer idu s hranilišta na Cresu do hranilišta na Učki. Kad je riječ o pticama selicama, misija ovog kampa je upravo istraživanje njihove selidbe tijekom koje ta neumorna bića mogu preletjeti nevjerojatne udaljenosti i preletjeti čitave kontinente.


Za svaku je ptičicu takvo iskustvo vrlo impresivno i na putu sa sjevera na jug odmaraju i lokva Rovozna je jedno od tih mjesta gdje ima i hrane i vode.


No, treba reći i da postoji dosta vrsta kojima ovdašnja klima odgovara i dolaze ovdje prezimiti, pa se tako kroz cijelo priobalje i tijekom zime može vidjeti crvendaća, naveo je ornitolog Louie Taylor.


Koja je misija kampa?


Misija Ornitološkog kampa Učka je istraživanje selidbe ptica, procjena važnosti lokalnog staništa za njihov odmor tijekom selidbe, te utvrđivanje lokalnog sastava vrsta ptica.


Kamp također ima i edukativni karakter jer se svakodnevno organiziraju edukacije koje volonterima kampa omogućavaju uvid u raznolike teme vezane uz prirodu, njenu zaštitu i očuvanje.



– Posljednje četiri godine dolazim u kamp i prekrasno je. Dan nam počinje oko četiri i pol ujutro, da bismo oko pet digli mreže i zatim se malo razbudili uz kavu.


U šest ujutro idemo u prvi obilazak mreža, a ako pronađemo koju pticu, prstenujemo je. Proceduru provjere mreža ponavljamo svakih sat vremena, zatim imamo stanku do 16 sati i to je vrijeme rezervirano za druženje, ručak i slobodno vrijeme, održavamo predavanja i slično.


Posjetitelji zadovoljni


Dan nam je prekratak, jako brzo prolazi, a Učka je predivna i ponekad idemo na planinarenje do vrha Sisola i baš uživamo, prokomentirao je Dominik Spevec iz Zagreba, volonter u kampu.



Otvoreni dan ornitološkog kampa trebao je biti dobra prilika za upoznavanje vrsta ptica koje obitavaju na Učki, kao i onih koje preko nje migriraju, no upoznati ih pobliže moglo se tek iz knjiga i predavanja stručnjaka iz Bioma.


Ipak, posjetiteljica iz Rijeke Katarina Lisac nije bila razočarana…


– Došli smo na kratak izlet pogledati kako kamp na Učki izgleda, što se ovdje radi i upoznati pokoju od ptica. Nije bilo ptica u mreži, no jako sam zadovoljna, jer je priroda fantastična, a osoblje u kampu vrlo komunikativno i spremno objasniti posjetiteljima sve što ih zanima.


Vrlo lijepo provedeno jutro u prirodi, preporučila bih nešto slično svima, poručila je Katarina Lisac.