Žrtve holokausta

Opatijski osmaši posjetili Židovsko groblje, spoznali tragičnu činjenicu

Marina Kirigin

Foto Ljiljana Host

Foto Ljiljana Host

Liljana Host, učiteljica povijesti, predstavila im je povijest židovskog naroda koji je živio u našem kraju



U povodu Dana sjećanja na holokaust, koji se obilježava 27. siječnja, učenici osmih razreda Osnovne škole »Rikard Katalinić Jeretov« posjetili su Židovsko groblje koje se nalazi u sklopu opatijskog gradskog groblja.


Liljana Host, učiteljica povijesti, predstavila im je povijest židovskog naroda koji je živio u našem kraju.


– Prve su se židovske obitelji u Opatiji naselile u drugoj polovini 19. stoljeća kada je i započeo razvoj Opatije kao turističkog središta Austro-Ugarske Monarhije.




Židovi su se bavili trgovinom i turizmom. Trgovine su im se nalazile poda arkadama Mandrije, zatvorene tržnice koja se nalazila na mjestu Vile Antonio.


Zbog sve više židovskih obitelji koje su živjele u Opatiji, kao i gostiju židovske vjere, pojavila se potreba za osnivanjem Židovske općine i izgradnje sinagoge jer su se vjerski obredi prvo održavali u Pansionu Breiner, a kasnije u prostorijama današnje Zore.


Iz istih se razloga krenulo s izgradnjom groblja koje se nadovezuje na tadašnje općinsko groblje. Prvi je ukop obavljen 1912. godine kada je preminula Henriete Kadisch.


Tijekom Drugog svjetskog rata svi su opatijski Židovi transportirani u logore, prvo u Italiju, a zatim u Njemačku. Učenici su spoznali tragičnu činjenicu – tek je nekoliko opatijskih Židova preživjelo, a nitko se nije trajno vratio u Opatiju.


Bernard Nathan, u čijim zapisima saznajemo o prošlosti opatijskih Židova, zaslužan je za podizanje spomenika s imenima opatijskih Židova koji su život izgubili u Drugom svjetskom ratu.


Spomenik, podignut 1955. godine, sadrži dijelove oltara kojim su se služili opatijski Židovi prilikom obreda – ispričano je prilikom posjeta groblju.


Učenici su na grobovima uočili židovske simbole te uporabu hebrejskog jezika i pisma. Također su primijetili kamenčiće na grobovima.


Židovi koriste kamenčiće kao znakova sjećanja na pokojnike umjesto cvijeća. Učenici opatijske osnovne škole ovaj tjedan su završili sudjelovanjem na 16. Mementu – predavanju Olega Mandića o njegovom prekinutom djetinjstvu.