Veliki jubileji

Opatija ove godine slavi 180 godina od početka bavljenja turizmom, ali i pola stoljeća svojeg cvjetnog simbola – kamelije

Aleksandra Kućel Ilić

Visok jubilej označava i početak turizma na hrvatskim prostorima



Kratki dani za kojih brzo pada mrak, ako su još k tome i kišoviti i prohladni, ponekad ne nude dovoljno razloga za boravak u prirodi i umjesto u šetnji zanosnim opatijskim parkovima, mnogi radije provode vrijeme »na sigurnome«, kraj toplih peći, u svojim domovima. Ipak, Opatija i za one koji se najteže odlučuju na zimsku šetnju gradom, u vrijeme dok ostala vegetacija još uvijek spava, ima svoju »kameliju u rukavu« ili – tko cijelu zimu prespava kod kuće, preskočit će krasne prizore rascvjetanih kamelija.


Premda bi im vrijeme pune cvatnje trebalo biti tek u ožujku, postoje i jesenske sorte kojih je ove godine dosta blaga zima »prevarila«, no u svakom slučaju – razbiti sumorno, sivo i maglovito jutro uz rascvjetali »cvijet nad cvjetovima«, jače je od svake »medičine« za popravljanje raspoloženja. Opatijcima ne trebaju kemikalije da bi bili »u plusu«, dovoljno je otići do parka i bez suvišnih misli »što će biti sutra« i ostalih vječitih pitanja iz toga spektra – prepustiti se čaroliji koju pruža priroda…


Simbol iz 1974. godine


Ove, 2024. godine, Opatija slavi doista visok jubilej koji označava i početak turizma na hrvatskim prostorima. Slavi se 180 godina početka organiziranog turizma u gradiću pod Učkom. Jubilej se poziva na Villu Angiolinu u istoimenom opatijskom parku, izgrađenu 1844. godine, u čijoj su okućnici uz različitu egzotičnu vegetaciju i stabla koja su pomorci dovozili iz cijeloga svijeta, tih davnih godina posađene i kamelije. Cvijet nad cvjetovima je u 19. stoljeću bio u modi, a ostalo je tako i sve do danas, gotovo dva stoljeća kasnije. Međutim, nije se nježna kamelija koja cvate čak i kada temperature »grizu«, smatrala onim pravim opatijskim simbolom sve do 1974. godine kada, sudeći prema zapisima u literaturi, počinje sve više krasiti turističke brošure i kataloge iz vremena prije interneta i objava na društvenim mrežama. Prema tome bi se ove godine uz 180. rođendan turizma mogla vezati i pedeseta obljetnica kamelije kao simbola rascvjetane Opatije i blagog podneblja pogodnog za liječenje mnogih bolesti. Svakodnevne šetnje uz lungomare i mirisi eteričnoga bilja iz opatijskih perivoja odličan su spoj koji oporavlja organizam i stoga ne čudi što su ovdašnji stanovnici dugovječni.


Dvije nezaboravne dame




Kažu za Opatiju da je »Stara Dama«, no moglo bi se dodati još i to da je Opatija »Stara Dama s kamelijama«, budući da se dvije dame kroz sve ove godine savršeno uklapaju u priču o nastanku Opatije i njezinoj jedinstvenosti.


Camellia japonica, odnosno japanska kamelija, je u Europu došla iz Japana i Kine još u 18. stoljeću. Sorte su se međusobno križale, pa ih danas u svjetskim razmjerima ima i do nekoliko tisuća vrsta i podvrsta. Crvene su, roza i ponekad bijele, ima ih u različitim nijansama, a posebno su zanimljive i »šatirane« kamelije. Tijekom 19. stoljeća je moderno bilo da muškarci u reveru kaputa nose cvijet kamelije što je, može se saznati iz literature, bilo posebno u modi u Francuskoj. Zatim su kamelije privremeno izašle iz muških revera, te se potom u vrijeme legendarne dizajnerice Choco Chanel vratile u velikome stilu i nisu služile samo kao modni detalj za muškarce, već su ih i žene sve više nosile u kosi ili na odjeći u obliku broša. Osim u modi, u hortikulturi te u literaturi i glazbi, kamelije imaju i svoju ulogu u kozmetici, od njih se pripremaju i čajevi, baš kao i slastice, torte, kolači i čokolatini, a Opatija ima i posebno pecivo u obliku kamelije i uz sve druge zanimljivosti, zahvaljujući angažmanu Udruge ljubitelja kamelija iz Opatije, svake se godine biraju i najljepše kamelije Opatijske rivijere.