Prava atrakcija

Nebo, zemlja i podzemlje. Interpretacijska “Kuća stabla svijeta” u selu Trebišća otkriva tajne naših predaka

Aleksandra Kućel Ilić

Druga se važna poruka odnosi na tragove i svjedočanstva praslavenskih vjerovanja



Neočekivane mitske priče iz pradavnih vremena kada su prvi Slaveni stigli na obale Jadranskog mora, u Općini Mošćenička Draga već dugi niz godina, koristeći spoznaje do kojih su došli znanstvenici, prezentiraju se javnosti. Europska i slavenska dimenzija kulturnog krajolika u podnožju učkarskoga vrha Peruna, iz godine u godinu suradnjom mnogih kojih su dali doprinos, postaje sve zanimljivija turistima, a eko-etno selo Trebišća koje je smješteno 3 i pol kilometra od središta Mošćeničke Drage, u Potoškoj vali na 450 metara nadmorske visine, tijekom organiziranih tura koje postaju sve sadržajnije, obilaze mnogi koji žele saznati više o prošlosti i ući u tajanstveni svijet nasljeđa predaka. Ulazak u svijet Trebišća posjetiteljima otkriva neke vrlo atraktivne, no do sada nedovoljno otkrivene »priče u priči« iz kojih se može otkriti iznenađujuću viziju vlastitog razvoja i opstanka na ovim prostorima.


Skriveno u dubini kanjona, u krilu planine Učke, leži mitsko selo Trebišća. Ovo područje bilo je od posebna značenja za prve slavenske doseljenike na Kvarner, o čemu govori i samo ime naselja: »treba« je staroslavenska riječ za žrtvu, a brdo Perun koje se nalazi ponad Trebišća, dijeli ime s vrhovnim bogom slavenske mitologije. Današnja Trebišća obuhvaćaju nekoliko tradicijskih objekata okruženih hladom duboke šume i slapovima potoka. U samom srcu naselja se nalazi obnovljeni mlin, materijalni izraz prisutnosti Perunove moći tadašnjem čovjeku.


Iz perspektive boga Peruna


Priča je i do sada bila zanimljiva i Trebišća su i do sada pohodili mnogi, no u Općini Mošćenička Draga su otišli i korak dalje, pa su oformili Kuću stabla svijeta. Interpretacijski sadržaji postavljeni u obnovljenoj kamenoj kući predstavljaju posjetitelju bogatu mitološku baštinu ovog kraja. Zanimljivi interpretacijski interaktivni izložak »Stablo svijeta″ protežući se od prizemlja na prvi kat čini glavnu scenografiju izložbe, a simbolički povezuje nebo, zemlju i podzemlje. Uvodna izložbena cjelina u prizemlju prenosi poruku o drevnom zaseoku Trebišća, o njegovim građevinskim i baštinskim posebnostima, načinu života njegovih žitelja te prirodnom okruženju, otkrivajući vezu ovog zaseoka s prvotnim Slavenima koji su se prije više od tisuću godina sa svojim bogovima ovdje odlučili nastaniti.




Glavna je poruka krovne izložbene cjeline na prvom katu posjetiteljima predstaviti tajne mitskog svijeta pradavnih Slavena. Ovdje izložba prikazuje praslavensku mitologiju iz perspektive boga Peruna: tu se upoznaje njegovu veliku obitelj, posebno sina Jarila i kćer Moranu, božanska obličja te odnos Peruna s njegovim vječitim neprijateljem, bogom podzemlja ‒ Velesom. Druga se važna poruka odnosi na tragove i svjedočanstva praslavenskih vjerovanja u donedavnim vjerskim i narodnim običajima.


Istraživanja iz 2006. godine


– Interpretacijski centar Kuća stabla svijeta je jedan od pet interpretacijskih centara na području općine Mošćenička Draga, a to su Kuća od mora – pomorsko ribarska baština (Štorija od mora), Rodna kuća »Eugen Kumičić« Brseč, Etnografska zbirka i toš – Mošćenice, Interpretacijski centar Viktora Cara Emina Kraj, te Kuća stabla svijeta – Trebišće. Svi ovi projekti, izuzev Kuće od mora, financirani su iz EU fonda – Urbana aglomeracija Rijeka iz projekta Povežimo se baštinom. Učešće Općine je do 20 posto. Time smo zaokružili kulturno-turističku priču, a navedeni centri spojeni su tematskim stazama na kojima se nalaze table interpretacije povijesti, baštine, tradicije, prirode, mitologije. Također, uz svaki ovaj interpretacijski centar, izuzev Kraja, nalaze se i tematska dječja igrališta koja su također realizirana – otvorena su u Brseču, Trebišću i Mošćeničkoj Dragi, a u Mošćenicama je u finalnoj fazi – rekao je načelnik Općine Mošćenička Draga Riccardo Staraj.


Objasnio je okolnosti koje su dovele do revitalizacije povijesnog krajolika.


– Trebišća su plod dugogodišnjeg istraživanja koje je još 2006. godine započela Katedra Čakavskog sabora Mošćenička Draga na čelu s, tada predsjednikom, profesorom Veseljkom Velčićem. Osim Velčića, a ujedno su istaknuti u interpretacijskom centru, sve zasluge idu Radoslavu Katičiću, Tomi Vinšćaku i Vitomiru Belaju. Bez istraživanja, edukacije, okruglih stolova, promocije i prezentacije, a nadasve brojnih publikacija na temu Peruna i staroslavenske mitologije, ovo danas ne bi bilo ostvareno.


Idealan spoj


U Trebišću su se zapravo realizirala tri EU projekta: Urbana aglomeracija – Povežimo se baštinom, Culturecovery i Mitski park. Povežimo se baštinom usmjeren je u obnovu interpretacijskog centra i oblikovanja te realizaciju interijera, Culturecovery za interpretaciju baštine kroz interaktivne table i ekrane u prostoru, te Mitski park koji je poslužio za rekonstrukciju mlina, mosta i obilježavanje staze skulpturama akademskog kipara Ljube De Karine. Uistinu, u Trebišće se ulaže, tu se razmišlja, postoji poslanje, misija i vizija. Osobe, osim već spomenutih, kojima bih se htio zahvaliti su Dragana Lucija Ratković – MUZE d.o.o., etnolog Grga Frangeš, arheolog Mario Zaccaria, moj prethodnik i bivši načelnik dr. Ratko Salamon pa i prvi načelnik Anton Rudan koji je prihvatio i podržao inicijativu Katedre Čakavskog sabora, profesoru Robertu Mohoviću, predsjednici KČS Eleni Rudan, vodiču i lokalnom poznavatelju povijesti Vinku Škalameri, TZ-u Mošćenička Draga, Annalinea d.o.o. Turističkoj zajednici Kvarnera, Parku prirode Učka, teatru Perunika, obitelji Rubinić koja povremeno obitava u selu i pomaže od samih početaka, Filozofskom fakultetu u Zagrebu, Udruzi Dragodid, PGŽ-u te brojnim prijateljima, entuzijastima, umjetnicima koji su pridonijeli realizaciji ovog projekta. Etno selo Trebišće, kako ga volim nazvati, a nije mu to službeni naziv, nije gotovo, nedostaje još jedna prava konoba s ognjištem i nekakav interpretacijski kutak ili soba, još bolje objekt koji bi predstavio floru i faunu područja. Važno je znati da postoji cijeli turistički proizvod, dakle vođenje s raskrižja u Mošćeničkoj Dragi, interpretacija staze, povijesne i prirodne baštine, posjet interpretacijskom centru, posjet mlinu i kazivanje, predstava na pet lokacija u trajanju od 45 minuta, ručak uz ponudu autohtone kuhinje itd.. Dakle, idealan spoj prirode, povijesti, umjetnosti, tradicije, rekreacije. Kulturno-turistički proizvod, ako želite trendovski – održivi turizam, održivi razvoj, jer ovaj proizvod može funkcionirati 12 mjeseci. Naravno, želja Općine je dati sve u koncesiju, ali u prave ruke, ciljano i strogo kontrolirano, no to ne možemo još par godina jer sredstva pristigla iz EU fondova imaju svoja petogodišnja ograničenja raspolaganja s realiziranim projektima – zaključio je Staraj.


Poseban oblik turizma


Draški načelnik smatra da je uvođenje posebnih oblika turizma na teritorij Općine Mošćenička Draga odličan put za budućnost.


– Mošćenička Draga je opet dokazala da radi na kulturnom turizmu i posebnim oblicima turizma, želi se odmaknuti od masovnog turizma i ozbiljno zakoračiti u one selektivne oblike koje stvaraju manju agresiju na prostor i stanovnike, a polučuju bolji profit i funkcioniraju cijelu godinu. Jednom, kad svi interpretacijski centri budu u funkciji, potrebno ih je povezati tematskim rutama i stvarati manifestacije koje bi obogatile ove sadržaje i odaslale jasnu poruku da se na obronke Učke, Perun i njegove kanjone isplati doći i uživati – naveo je Riccardo Staraj.