Izglasani amandmani

Matuljsko Vijeće: Crveno svjetlo gospodarenju otpadom u Permanima

Marina Kirigin

Matuljski vijećnici raspravljali su o trima lokacijama u budućem općinskom prostornom planu / Foto Ma. KIRIGIN

Matuljski vijećnici raspravljali su o trima lokacijama u budućem općinskom prostornom planu / Foto Ma. KIRIGIN

Mještani ne žele da tvrtka Sekundar zatvori svoja vrata i propadne, ali žele da se omogući da djelatnost vezanu uz gospodarenje otpadom obavlja na nekom primjerenom mjestu, a to sigurno nije na 20 ili 50 metara od najbliže obiteljske kuće – objasnio je podnositelj amandmana Željko Grbac



MATULJI  Tri matuljske lokacije (Permani – tvrtka Sekundar, Brešca – tvrtka Manšped, Rupa – Kontejnerski sistemi) oko koji se posljednjih mjesec i više dana vodio prijepor o tome kako bi one trebale »izgledati« u budućem prostornom planu Općine Matulji, dobile su svoj zaključak na sjednici matuljskog Vijeća. U prijedlog izglasanih vijećničkih odluka uvršteni su i amandmani podnositelja Željka Grpca, Dominika Rubeše, Bojana Šustara i Sandra Pecmana. Vijećnici su time podržali prijedlog u kojem se kaže da u poslovnoj zoni u Permanima nije dopušteno obavljanje poslovne djelatnosti obrade i zbrinjavanja neopasnog i opasnog otpada.


– Prihvaćanjem amandmana vijećnika Grpca u toj zoni u Permanima ne dopušta se gospodarenje opasnim i neopasnim otpadom. Prema ovom zaključku, Sekundar neće moći dalje širiti i razvijati djelatnosti, neće moći ishodovati nove dozvole jer će u prostornom planu biti zabranjeno obavljanje takve djelatnosti – objasnila je nakon sjednice matuljskog Vijeća Smiljana Veselinović, savjetnica za prostorno uređenje Općine Matulji.


Neprimjereno mjesto


Što je to podržala većina matuljskih vijećnika, objasnio je i nezavisni vijećnik, podnositelj amandmana Željko Grbac koji se predstavio i kao glasnogovornik žitelja Permana čije je interese zastupao.


Tople vode u zdravstvenom centru ipak ima




Na sjednici Vijeća načelnik Matulja Mario Ćiković izvijestio je i da su dovršeni radovi na dogradnji matuljske osnovne škole, da je obavljen tehnički pregled i dobivena uporabna dozvola. Pitanje, koje je sigurno u ovo vrijeme korone i silnih propisanih epidemioloških mjera, odjeknulo bilo je ono PGS-ovog vijećnika, inače liječnika obiteljske medicine Mladena Prenca koji je pitao »zašto u zdravstvenom centru u Matuljima već pet mjeseci nema tople vode« i zatražio pismeni odgovor. Nakon održane sjednice Ćiković, načelnik općine koja je vlasnik zdravstvenog centra, potražio je odgovor.
– U posljednjih šest mjeseci, ali i ranije, nismo dobili niti jedan dopis od zakupaca ili eventualno korisnika zdravstvenog centra da nema tople vode. Nakon sjednice nazvao sam domara i dobio od njega osobno potvrdu da tople vode ima, da je pod takvom vodom jučer oprao ruke. Ne mogu reći je li se što u ordinaciji doktora Prenca dogodilo, ali zašto već ranije nije intervenirao i prijavio kvar, nego je čekao pet mjeseci. Znači, niti smo dobili bilo kakav dopis u kojem se kaže da tople vode nema, niti se itko požalio na takav slučaj, niti je domar primijetio ili zabilježio takvu primjedbu – rekao je načelnik Matulja i zaključio da tople vode ima sigurno.


– Mještani nemaju ništa protiv tvrtke Sekundar, već imaju protiv same djelatnosti koja se obavlja na tom području. Mještani ne žele da tvrtka Sekundar zatvori svoja vrata i propadne, ali žele da se omogući da djelatnost obavlja na nekom primjerenom mjestu, a to sigurno nije na 20 ili 50 metara od najbliže obiteljske kuće. Činjenica je da je tamo bila predviđena stambeno-poslovna zona, ali izgradnjom takvog objekta od stambenog bi se u potpunosti odustalo – tko bi gradio obiteljsku kuću u susjedstvu jednog skladišta otpada. Amandman znači da se formira poslovna zona, međutim decidirano se kaže da se u toj poslovnoj zoni ne može obavljati djelatnost zbrinjavanja i obrade opasnog i neopasnog otpada. Drugim riječima, nema širenja djelatnosti, nema širenja na nove parcele, nema izrade novih objekata koji bi služili u tu svrhu. Ukoliko se netko želi baviti otpadom u nekom većem obimu, rješenje je, ono što sugeriraju mještani, lokacija u Radnoj zoni Miklavija, negdje uz deponij građevnog otpada – rekao je Grbac nakon sjednice Vijeća.


Vijećnici nisu udovoljili ni željama tvrtke Manšped. Naime, prijedlog je bio da se na prostoru današnjeg kamionskog parkirališta, ali i šire, na području velikom oko 11.000 »kvadrata« omogući stambena izgradnja. Međutim, prihvaćanjem amandmana Željka Grpca i Sandra Pecmana, prijedlog tvrtke i Željka Mandarića o uvrštavanju nekoliko čestica na području k.o. Brgud u građevinsko područje naselja Brešca nije prihvaćen. U obrazloženju amandmana stoji da su navedene čestice prema postojećem prostornom planu dio zelenih površina, odnosno nije planirana nikakva izgradnja na njima te da je unatoč tome izvedeno ravnanje i nasipavanje terena te izgrađen naknadno legaliziran gospodarski objekt.


Pecman: Previše rasprava o prošlosti, a ne o budućnosti

Kad se raspravljalo o Sekundaru i djelatnosti kojom se ta tvrtka bavi, vijećnik Sandro Pecman možda je najbolje vratio priču na poziciju s koje se o njoj treba razmišljati. Rekao je da previše raspravljaju o prošlosti, a da bi trebali razmišljati o budućnosti – onome što bi tamo trebalo biti. SDP-ov vijećnik Slobodan Juračić smatrao je da bi se trebalo dopustiti odlaganje i obrada neopasnog otpada, ukazujući da će tvrtka, ne bude li joj se dopustio razvoj, tražiti novo mjesto za nastavak rada, moguće i iseliti iz Matulja.

 


Poštovanje zakona


– Smatramo da je samo to dovoljan razlog da se ne honoriraju »nelegalne« radnje uvrštavanjem u građevinsko područje. Želimo i očekujemo da smo svi isti pred zakonom, svjesni činjenice da je to danas gotovo nemoguća misija, ali da ovakvom odlukom ipak šaljemo poruku svima koji poštuju zakone i propise. S druge strane dijelom čestica prolaze zaštitni koridor planirane željezničke pruge i mislimo da ne treba stvarati potencijalne probleme prilikom projektiranje i izgradnje pruge. Treći razlog zbog čega smatramo da ne treba trenutačno te površine uključiti u građevinsko područje je veličina tog prostora. Za stambenu izgradnju na 25.000 ili 11.000 »kvadrata« treba izraditi plansku dokumentaciju (UPU) kako bi odmah bilo sve jasno i transparentno – od priključka na županijsku cestu do priključka na infrastrukturu. Predlažemo da se ova inicijativa za proširenje građevinskog područja Brešca uzme u obzir kod izrade novog prostornog plana Općine Matulji, kada bi to doista bilo planiranje razvoja i budućnosti, a ne legalizacija nelegalnih radnji i postupaka – stoji u obrazloženju amandamana što ga potpisuju navedeni vijećnici.


Podsjetimo, ovi zahtjevi poslovnih subjekata, kojim su se predlagali izmjene u prostornom planu Općine Matulji koji je u izradi, bili su specifični te su na traženje Odbora za prostorno planiranje Općine Matulji uvršteni na dnevni red sjednice općinskog Vijeća. Navedene odluke uvrstit će se u konačni prijedlog prostornog plana koji će se donijeti na jednoj od sljedećih sjednica matuljskog Vijeća.