(Ne)Legalna gradnja

Devastacija skrivenog bisera Kvarnera: Za nadograđenu ribarsku kućicu na plaži Jelenšćica – nitko nije nadležan

Marina Kirigin

Radovi na plaži Jelenšćica razljutili korisnike plaže

Radovi na plaži Jelenšćica razljutili korisnike plaže

U Općini Mošćenička Draga tvrde da se kućica nalazi na pomorskom dobru te da su oni očistili plažu, ali ne i ispred kućica jer da za to nisu nadležni. No, u PGŽ-u i Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture tvrde da plaža nije pomorsko, već javno dobro u općoj uporabi te »lopticu« opet vraćaju lokalnoj samoupravi



MOŠĆENIČKA DRAGA – Na prirodnoj šljunčanoj plaži Jelenšćica okruženoj stijenama i zelenilom, »kutku« koji s pravom nosi naziv jednim od najljepših skrivenih »bisera« Kvarnera smještenom između Mošćeničke Drage i Brseča, već dvije godine nelegalno se odvijaju građevinski radovi. Postojeća ribarska kućica koja se nalazi na samoj plaži, a koja navodno datira još iz razdoblja prije 1968. godine, u jednom je dijelu nadograđena te je podignut kat.


Nema ili ima dozvole


Nezadovoljni korisnici/kupači zbog građevinskih radova, ali i neprimjerene uzurpacije plažice od strane onih koji se predstavljaju kao vlasnici ribarske kućice, već su se u nekoliko navrata obraćali nadležnim službama, komunalnom redarstvu Općine Mošćenička Draga, građevinskoj inspekciji, lučkom kapetanu. Međutim, kako kažu reakcije na njihove prijave nema. I dalje se gradi i uzurpira prostor, a neslužbeno do njih dopiru informacije kako vlasnik ribarske kućice ima potrebne dozvole za takve zahvate.


Jelenšćica

Jelenšćica


– Ne samo da dograđuju već su uzurpirali i dobar dio plaže na kojeg su donijeli i sve ono što im treba za gradnju, a iza sebe ostavljaju i brdo smeća. Govore da imaju sve potrebne dozvole za to što rade, ali ja smatram da to sigurno nije tako. Plažu su pretvorili u smetlište, donijeli veliki kanistar, koriste šljunak s plaže za dogradnju. Dogradnja kućice prijavljena je komunalnom redarstvu još prošlog proljeća, pisali smo i građevinskoj inspekciji i još dan danas nismo dobili odgovor. Čini nam se da se nekima sve dozvoljava, dio je priče koji su prepričale dvije osobe, koja su htjele ostati anonimne, a čija su imena poznata našoj redakciji.




Janko Armanda, vlasnik ribarske kućice na Jelenšćici, na pitanje ima li sve potrebne dozvole za dogradnju kućice, odgovorio je: – Samo sam promijenio ploču da se ne bi urušilo jer je bilo jako staro, u derutnom stanju.


Na potpitanje o dogradnji s bočne strane i spoju s drugom kućicom, dodao:


– To morate pitat susjeda, ja nemam veze s tim… Ne znam kako se točno zove vlasnik te kućice do mene. Za svoju kućicu imam nekadašnju građevinsku dozvolu i uporabnu dozvolu od lani. Nemam prava nadograđivati kućicu i nisam ništa nadograđivao.


Građevinska inspekcija šuti

 


Građevinska inspekcija Državnog inspektorata za sada šuti, iako se po pitanju ovog predmeta trebala očitovati još pred godinu dana. Kako doznajemo, oni koji su ih kontaktirali za sada nisu dobili odgovore, baš kao ni naša redakcija na upit koji je poslan proteklog tjedna. U međuvremenu na Jelenšćici, kako kažu nezadovoljni mještani, možda se otvori i gostiona.

Očistili plažu


Jesu li radnje na plažici Jelenšćica legalne i što je sve poduzeto od prijave građana, pitanja su koja su odaslana u Općinu Mošćenička Draga, Primorsko-goransku županiju, Lučku kapetaniju, ali i ured građevinske inspekcije. Prema zasad dobivenim informacijama čini se kako se »loptica odgovornosti« prebacuje s jednih na druge.


U Općini Mošćenička Draga saznali smo kako su oni po zaprimljenoj prijavi građana komunalnom redarstvu postupili. Kako je komunalni redar obavijestio lučkog kapetana koji je prijavio sve građevinskoj inspekciji još u travnju 2021. godine. Načelnik Mošćeničke Drage Rikardo Staraj objasnio je kako su oni učinili sve što je u njihovoj ingerenciji s obzirom na to da se radi o gradnji na pomorskom dobru.


– U vlasničkom listu vlasnik je Javno dobro u općoj uporabi, no u zabilježbi stoji sljedeće: »Temeljem rješenja Županijskog suda u Rijeci od 14. travnja 2012., zabilježuje se upravni postupak određivanja granice pomorskog dobra na zč. 893/51, 893/62 u A, pokrenut rješenjem Ministarstva mora, prometa i infrastrukture – Povjerenstva za granice od 02. siječnja 2009.« Koliko sam upoznat, predmetna kućica je na samom moru (stijenama) te je logično zaključiti da se nalazi u obuhvatu pomorskog dobra. Kako god netko interpretirao predmetno područje, Općina Mošćenička Draga i Lučka kapetanija reagirale su sukladno propisima i zakonu, objašnjava Staraj i dodaje kako bi (ne)legalnost dogradnje trebale utvrditi nadležne institucije.


– Pokrenuli smo i akciju čišćenja dijela plaže koju koriste kupači, što je učinjeno. Međutim, nismo čistili ispred ribarskih kućica i uklanjali ono što su donijeli, rekao je načelnik.


Ovako je plaža i ribarska kućica izgledala nekada

Ovako je plaža i ribarska kućica izgledala nekada


Javno dobro


Iz Upravnog odjela za pomorsko dobro, promet i veze PGŽ-a odgovorili su kako područjem plaže Jelenšćica upravlja jedinica lokalne samouprave u sklopu redovitog upravljanja pomorskim dobrom te su predložili da novinarski upit proslijedimo Općini Mošćenička Draga ili Lučkoj kapetaniji Rijeka – Odjelu za inspekcijske poslove. »Isto tako vezano za svaku gradnju, pa tako i u ovom slučaju, u smislu provjere građevinske dokumentacije nadležna je i Građevinska inspekcija«, stoji u pojašnjenju iz PGŽ-a.


Iz Ministarstva mora, prometa i infrastrukture stigao je odgovor kako plaža nije pomorsko, već javno dobro u općoj uporabi.


– Na čestici 893/51, k.o. Mošćenice – uvala Jelenšćica, utvrđeno je kako na navedenoj čestici nije upisano pomorsko dobro u gruntovne knjige, već je ista upisana kao javno dobro u općoj uporabi. S obzirom na navedeno inspekcija nadležne Lučke kapetanije Rijeka nije ovlaštena postupati na toj čestici. Naime, iako su inspekcije lučkih kapetanija ovlaštene postupati na pomorskom dobru nisu nadležne za gradnju na pomorskom dobru, za koju je nadležna Građevinska inspekcija Državnog inspektorata, odnosno za gradnju za koju nije potrebna građevinska dozvola, kao u predmetnome slučaju, nadležno je mjesno komunalno redarstvo, stoji u odgovoru resornog ministarstva.