Strašne srećonoše

Brauchtumsgruppe: Gosti iz Austrije u Opatiji otjerali zle duhove

Aleksandra Kućel Ilić

Foto: S. DRECHSLER

Foto: S. DRECHSLER

Izgledamo zastrašujuće i nositi ove kostime nije nimalo jednostavno, ali isplati se jer svi znaju da smo zapravo srećonoše



OPATIJA – Terasa hotela Miramar u Opatiji u subotu je bila velika pozornica za performans jedne vrlo zanimljive i bučne skupine gostiju pristiglih iz Austrije. Njihovo je ime Brauchtumsgruppe, dolaze iz Techelsberga i imaju puno poveznica s ovdašnjim zvončarima.


Moglo bi se reći da su njihovi performansi pod motom »ča huje, to boje«, a sinoćnji je bio poput preuranjenog karnevala, a kako nam je otkrio vođa grupe Thomas Dollenz, zaljubljenik u tradiciju, uz unikatno izrađene kostime kod kojih je samo maska za glavu teška između 12 i 20 kilograma, u Austriji nastupaju u razdoblju od 21. prosinca jedne, do 6. siječnja druge godine.





U Opatiju su se došli malo »zagrijati« za buduće nastupe u svojoj zemlji i uživati u nekoliko dana odmora uz more i opatijskom »Najljepšem Adventu uz more«.


Baklje i zvona


Prema riječima Kristine Bukovac, direktorice opatijskog hotela Miramar, u goste im je stigla grupa od 17 članova iz Brauchtumsgruppe s njihovim obiteljima i ovo je već drugi njihov posjet Opatiji.


Tijekom premijernog nastupa 2014. godine su na Ljetnoj pozornici u Opatiji nastupali uz poznate austrijske krampuse čiji su kostimi također vrlo atraktivni, no krampusi imaju drugu misiju i aktualni su već u mjesecu studenome, a svoje performanse završavaju uz blagdan Sveti Nikola, dakle 6. prosinca.



– Mi smo austrijski štovatelji starih običaja, dio kulturne baštine. Tjeramo zle duhove i ljudima donosimo sreću. Izgledamo zastrašujuće i nositi ove kostime nije nimalo jednostavno, ali isplati se jer svi znaju da smo zapravo srećonoše.


Imamo skupocjenu opremu koja se radi ručno od životinjskog krzna, a u skupini su pretežno muškarci, no ima i žena – otkrio je Thomas Dollenz nakon performansa koji je bio nešto između »noći vještica i karnevala s naznakom ispraćaja godine«, a austrijski »srećonoše« su u rukama nosili baklje i zvonili.


Rogovi čine razliku


Zatim su sve zle sile uz obalni put ispod opatijskog hotela otjerali svojim velikim, zastrašujućim bičevima.


– Osnovna razlika između nas i krampusa je u tome što oni imaju samo dva roga na glavi, dok ih mi imamo više i zato je naša maska tako teška. Također, njihova je funkcija da budu strogi i imaju šibe i drugu »opremu« za kažnjavanje, naravno na simboličnoj razini, dok kod nas vrijedi zlatno pravilo da svaka osoba koja nam dodirne krzneni rep dobije od nas vrlo lijepu »dozu sreće«.



Svi nas vole uhvatiti za rep, to je nepisano pravilo. Na leđima nosimo dva spremnika i mnogi će pomisliti da su unutra zvončići, jer vrlo jako zvonimo. Međutim, u ovim našim spremnicima koji su poput velikih orahovih ljuski nalaze se zapravo kuglice koje zvone i vrlo daleko ih se čuje.


Krampusi zvone dubljim i pomalo zastrašujućim zvukom, a mi zvonimo optimističnije i premda izgledamo opasno, naša je misija zapravo otjerati sve što je loše i donijeti ljudima što više sreće – objasnio je Dollenz.


Direktorica Hotela Miramar Kristina Bukovac je dodala da im je namjera povezati austrijske zaljubljenike u »stare užance« s mnogobrojnim ovdašnjim zvončarskim skupinama i u budućnosti organizirati uzvratne posjete i gostovanja.