
Foto Marko Gracin
Svakog jutra tijekom tjedan dana dvadeset polaznika vodile su predavačice Dana Kružić i Marija Vančina, učeći ih na zabavan i interaktivan način najstarije hrvatsko pismo te otkrivajući važnost jezične i kulturne baštine
povezane vijesti
JURANDVOR – Glagoljaška školica, tečaj glagoljice u organizaciji Agencije za kulturu i turizam AZ Jurandvor, održana je ovog ljeta po 21. put u sklopu festivala Dobro est fest u kompleksu crkve sv. Lucije na otoku Krku. Svakog jutra dvadeset polaznika vodile su predavačice Dana Kružić i Marija Vančina, učeći ih na zabavan i interaktivan način najstarije hrvatsko pismo te otkrivajući važnost jezične i kulturne baštine. Općina Baška je svojim pokroviteljstvom omogućila besplatno sudjelovanje. Bašćanska ploča, glagoljički spomenik iz oko 1100. godine, pronađena je upravo u crkvi sv. Lucije, na čijem se prostoru danas održava Školica. Na njoj se prvi put na hrvatskom jeziku spominje ime hrvatskog naroda i kralja Zvonimira, što je čini ključnim dokumentom nacionalne i jezične baštine. Organizatorica Dana Kružić otkrila je da je Školica glagoljice pokrenuta 2003. godine.
Nadogradnja znanja
– Ako izuzmemo dvije pandemijske godine, svake se godine okupljaju djeca različitih uzrasta, ali i poneki odrasli polaznik. Na kraju su sve općine dobile svoje male škole glagoljice. Mi smo bili treći, a danas i Vrbnik i sve ostale imaju svoje tečajeve. Iako smo međusobno povezani, svaka se škola organizira individualno, pod pokroviteljstvom svoje općine – rekla je Dana Kružić. Po njezinim riječima, inicijalni poticaj stigao je od entuzijasta iz Dobrinja i Kornića koji su prije više od 20 godina utemeljili prve škole glagoljice na otoku.
Školica ima svoj utjecaj i izvan »učionice« – prije nekoliko godina polaznici su transliterirali dijelove Bašćanske kronike s početka 20. stoljeća, zapisane na glagoljici. Među njima je, uz legende i običaje mjesta, zabilježen opis starinskog vjenčanja u Baški. Na temelju te transliteracije, Turistička zajednica je uprizorila i rekonsturirala svadbenu povorku u narodnim nošnjama, koja je postala turistička atrakcija i povratak starim običajima mjesta.
Radionica počinje pisanjem uglate glagoljice, a djeca koja savladaju uglatu glagoljicu iduće godine prelaze na oblu, a godinu nakon toga na kurzivnu glagoljicu. Svake godine imaju priliku nadograditi postojeća znanja ili savladati potpuno nove izazove, ovisno o predznanju i tempu usvajanja. Osim pisanja slova, polaznici Školice uče i pisanje ligatura i brojeva. Svaki dan za kraj radionice odlaze u crkvu sv. Lucije te čitaju s replike Bašćanske ploče i uče vrijedne povijesne činjenice. Osim toga, organizatorica naglašava da je uz pisanje slova važno razvijati motoriku, likovne i kreativne vještine te svijest o važnosti baštine.
Filcanje vune
Na samom završetku tjedna Školice polaznicima se dodjeljuje zadatak na glagoljici koji trebaju izraditi kao završni rad. Po predaji i pregledu njihovih uradaka, svaki polaznik dobiva diplomu. Zadnji dan Školice uvijek je posvećen kreativnim radionicama: izrađivanje Bašćanske ploče od čokolade, modeliranje oblika od fimo mase i filcanje vune, uvijek osmišljeno oko glagoljice i Bašćanske ploče. Ovogodišnji završni dan bio je rezerviran za Glagoljašku vunionicu, radionicu filcanja vune pod vodstvom Jasminke Gršković iz brenda Blue Sheep.
– Pitala sam djecu žele li ponoviti neku radionicu i gotovo svi su izabrali filcanje vune pa smo ponovo pozvali gospođu Gršković. Vuna je bila pripremljena u raznim bojama, a djeca su posložila kompoziciju slova glagoljice, a zatim sapunicom tapkali rukama dok se svaka nit nije ispreplela i trajno zafilcala, stvarajući jedinstvene i trajne suvenire – poručuje organizatorica Dana Kružić.
Polaznici su tijekom Školice ne samo usvajali osnove glagoljice i upoznavali bogatu lokalnu baštinu, već su se i sjajno zabavljali. Uz zajedničke vježbe pisanja, igrali su igre temeljene na glagoljici, pjevali tradicionalne pjesme i povezivali se kroz svakodnevno druženje. Većinom su sudjelovala djeca iz mjesta, ali i oni koji su na otoku boravili tijekom ljetovanja, što je dodatno obogatilo iskustvo i donijelo nova prijateljstva među osnovnoškolcima različitih uzrasta.
Spoj učenja i igre
Dojmovi malih glagoljaša otkrivaju koliko Glagoljaška školica uspješno spaja učenje i igru. Stjepan Čavčić iz Slavonskog Broda, učenik drugog razreda, istaknuo je da mu je u početku pisanje bilo teško, ali sada mu ide lakše.
– Najzanimljivije mi je bilo kad je učiteljica pričala o glagoljici i crkvi. Prije sam znao za glagoljicu, ali nisam znao pisati – rekao je i dodao da bi se volio vratiti i sljedeće godine.
Petar Ćulumović, trećaš koji je već ranije pohađao Školicu, kazao je da mu se sviđa ovakav način učenja jer je zabavan i »fora«.
– Dobro je što je ujutro jer poslije mogu na more. Učili smo spojenice i ligature, to mi je najzanimljivije – rekao je. U pauzama se, dodaje, djeca igraju, a već je naučio pisati svoje ime glagoljicom.
Katja Grbavac iz Jurandvora i Kristina Sindičić iz Kornića već su treću godinu u Školici. Katja je istaknula da su u školi tek usput spominjali Bašćansku ploču, a ovdje joj sve postaje jasnije i zanimljivije. Kristina je prethodne dvije godine pohađala školu glagoljice u Korniću, a ove je odlučila isprobati program u Baški.
– Možemo reći da je Školica već postala dio naše tradicije. Mnogi polaznici su i ove godine djeca naših glagoljaša koji su sami prije više godina i bili među prvim polaznicima na početku ove priče! Očuvanje naše bogate glagoljaške baštine na otoku Krku osigurano je ako glagoljicu učimo malu djecu, najmlađe – tako će kroz svoj život imati znanje i svijest o njenoj vrijednosti te će je njegovati i kroz razne profesije – poručuje voditeljica Dana Kružić.