
Prvi šetači obnovljenom stazom / Foto: Ana Križanec
Za sve ljubitelje i Istraživače prirode otvorena je obnovljena »Staza predatora« u Tršću, obogaćena skulpturama životinja u prirodnoj veličini, koje su rad kipara Damjana Kovača
povezane vijesti
Posjetili smo novootvorenu Stazu predatora u Tršću koja nudi zanimljivu šetnju kroz šumu u društvu najvećih europskih zvijeri, prikazanih u prirodnoj veličini kroz edukativne i realistično izrađene skulpture. Ova tematska staza, duga 1,7 kilometara, idealna je za obiteljski izlet, školsku ekskurziju ili laganu šetnju u prirodi, a dodatno je obogaćena informacijskim pločama koje educiraju i osvješćuju o važnosti očuvanja divljih vrsta.
Za ljubitelje prirodoslovlja, uz Stazu predatora, tu je i botanička staza, koja nudi uvid u autohtono bilje i gljive ovog kraja. Aktivni turisti mogu uživati u biciklističkim rutama koje povezuju Tršće s okolnim vrhovima poput Milanovog vrha ili se zaputiti do Prezida i Gerova.
– Staza, koja je i ranije bila korištena za šetnje kroz šumski krajolik, sada je temeljito uređena, revitalizirana i oplemenjena novim sadržajem. Na stazi se nalaze betonske skulpture velikih zvijeri koje obitavaju u Gorskom kotaru, poput vuka, risa i medvjeda, ali i drugih šumskih životinja, kao što su jelen, lisica, tetrijeb i divlje svinje. Svaka skulptura koju je izradio kipar Damjan Kovač, popraćena je edukativnim pločama koje posjetiteljima pružaju uvid u biologiju tih životinja i njihov značaj u ekosustavu, kaže Antonio Dražović gradonačelnik Čabra.

Hrvoje Pende, Damjan Kovač i Antonio Dražović / Foto: Ana Križanec
Doprinos održivosti
Dražović ističe da Staza predatora nije samo prilika za uživanje u prirodi, već je ona i početak moguće goranske avanture. Samo nekoliko minuta vožnje od Tršća nalazi se grad Čabar, okružen planinama, šumama i izvorima, koji nudi bogatstvo kulturne i prirodne baštine koja čeka da bude otkrivena.
– Svakako posjetite dvorac Petra Zrinskog u kojemu se nalazi zavičajna zbirka, interpretacijski centar i galeriju slika Vilima Svečnjaka, prošećite poučnim stazama uz rijeku Čabranku ili istražite brojne planinarske rute i vidikovce. U Prezidu potražite ostatke rimskog zida ili prošećite energetskom stazom Trbuhovica, kaže nam Dražović dok hodamo Stazom predatora.
Projekt poput Staze predatora također doprinosi održivosti, jer potiče turizam temeljen na očuvanju okoliša, educiranju posjetitelja o važnosti zaštite prirodnih resursa i razvoju ekološki prihvatljivih turističkih aktivnosti. Povezivanje prirodnih ljepota s kulturnim nasljeđem i tradicijom, kao što je to slučaj s gradom Čabrom, čini ga idealnim odredištem za sve koji traže autentičan i ekološki odgovoran turizam, daleko od gužvi i masovnog turizma.
– Osim što Staza predatora nudi edukativni i avanturistički doživljaj, ona je i ključni element održivog turističkog razvoja ovog kraja. S obzirom na prirodne ljepote, kulturno nasljeđe i autentičan doživljaj koji nudi, Gorski kotar ima ogroman turistički potencijal. Povećanje broja posjetitelja koji dolaze u ovo područje može se značajno potaknuti razvoj lokalne infrastrukture, uključujući smještajne kapacitete i ostale usluge, objašnja Dražović.

Prigodni program izveli su učenici Osnovne škole »Petar Zrinski« / Foto: Ana Križanec
Autentičan doživljaj prirode
Ambicije su velike, naglašavaju nam sugovornici dok šetamo Stazom predatora, jer daljnjim razvojem ovakvih projekata, Gorski kotar ima potencijal postati prepoznatljiva turistička destinacija u Europi. Povećanje broja posjetitelja također može omogućiti otvaranje novih radnih mjesta, razvoj malih poduzetnika, povećanje broja smještajnih objekata i ponude za turiste, te daljnje ulaganje u infrastrukturu koja podržava ekološki održivi turizam.
– Za one koji žele dulje ostati, Čabar nudi raznolike smještajne opcije – od planinskih kuća i apartmana do obiteljskih gospodarstava. Cijeli Gorski kotar, a posebno područje grada Čabra, idealna je destinacija za sve koji traže autentičan doživljaj prirode, daleko od gužve i masovnog turizma. Ovdje se susreću tišina šume, svjež planinski zrak i bogata kulturna povijest, a Staza predatora je vaša prva stanica u tom doživljaju, kaže Dražović.
Projekt Staze predatora je realiziran uz pomoć upravnog odjela za turizam, poduzetništvo i ruralni razvoj Primorsko -goranske županije.
– Primorsko-goranska županija prepoznaje iznimnu vrijednost i potencijal tematskih poučnih staza na području Gorskog kotara, osobito Staze predatora koja od svog otvorenja 2012. godine predstavlja vrijedan spoj prirodne baštine, edukacije i održivog turizma. Ulaganjem u njezino otvorenje, održavanje i unaprjeđenje, Županija nastavlja s aktivnim ulogom u oplemenjivanju turističkog proizvoda PGŽ-a, posebno na turistički nerazvijenim područjima, objašnjava Hrvoje Pende, savjetnik za razvoj turizma u PGŽ-a.

Najniža točka staze je na 816, a najviša na 835 metara / Foto: Ana Križanec
Pristupačna široj publici
Pende kaže da zamjena dotrajalih maketa novim 3D skulpturama divljih životinja Gorskog kotara u prirodnoj veličini (vuk, lisica, ris, jelen, medvjed, divlja svinja, tetrijeb), izrađenim od dugotrajnog i vremenski otpornog materijala, učinila je Stazu predatora još atraktivnijom i pristupačnijom široj publici.
– Zamjena stare opreme, a to su klupe i stolovi, koševi za otpad i edukativne ploče, poboljšala je sveukupnu infrastrukturu Staze te je stvorila kvalitetnije uvjete za boravak u prirodi. Poseban naglasak stavljen je na edukaciju kroz ekoporuke i informativne sadržaje koji kod posjetitelja razvijaju svijest o važnosti očuvanja okoliša i odgovornog ponašanja u prirodi. Ovaj sadržaj je dodatno privukao obitelji s djecom te obrazovne skupine, čime je staza dobila snažnu obrazovno-rekreacijsku dimenziju. Kao atraktivan izletnički sadržaj, Staza predatora doprinosi i razvoju cjelogodišnjeg turizma u Gorskom kotaru, kaže Pende.
Od 2012. do danas, Primorsko-goranska županija financijski je poduprla otvaranje, održavanje i oplemenjivanje Staze predatora iznosom od oko 50.000 eura.
– Županija će i dalje podržavati projekte koji doprinose očuvanju prirodnih vrijednosti, razvoju ekoturizma i jačanju identiteta Gorskog kotara kao destinacije koja nudi jedinstven doživljaj netaknute prirode i zdravog načina života. Staza predatora zajednice primjer je dobre prakse kako ulaganjima u prirodnu i edukativnu infrastrukturu možemo ostvariti višestruku korist, za posjetitelje, lokalno stanovništvo i okoliš, kaže Pende.
Na otvorenju staze obnovljene staze održan je i prigodan program pjesme i plesa koji su izveli učenici fiolklorne skupine OŠ »Petar Zrinski«, područne škole Tršće koji vodi učiteljica Katarina Lešće.

Skulpture su rađene od specijalnog betona / Foto: Ana Križanec
Poseban naglasak stavljen je na edukaciju kroz ekoporuke i informativne sadržaje koji kod posjetitelja razvijaju svijest o važnosti očuvanja okoliša i odgovornog ponašanja u prirodi
Hrvoje Pende

Za obilazak potrebno oko jedan sat / Foto: Ana Križanec
Cijeli Gorski kotar, a posebno područje grada Čabra, idealna je destinacija za sve koji traže autentičan doživljaj prirode, daleko od gužve i masovnog turizma
Antonio Dražović

Jelen u prirodnoj veličini / Foto: Ana Križanec
RealizacijaProjekt Staze predatora je realiziran uz pomoć upravnog odjela za turizam, poduzetništvo i ruralni razvoj Primorsko -goranske županije. |

Pazi, vuk! / Foto: Ana Križanec