Bogat program

Za Noć knjige u Crikvenici tražila se stolica više

Robert Šimonović

Predstavljena je knjiga »Od Kotora do mora i nazad« Đurđice Ivančić Dusper, recitirane čakavske pjesme, sviralo se, pjevalo, degustiralo craft pivo, otvoren je novi odjel sa stranom literaturom. Živo je bilo i u novljanskoj knjižnici, a u bribirskoj »Noći« uživali su vrtićari



CRIKVENICA – Najmasovnija nacionalna manifestacija koja promiče knjigu i čitanje danas se primiče svome kraju, a bogat program za osmu po redu Noć knjige u Crikvenici svojim je sugrađanima proteklog vikenda ponudila Gradska knjižnica Crikvenica.


Prostor knjižnice tako je na otvaranju ove značajne manifestacije bio pretijesan za sve koji su htjeli nazočiti predstavljanju knjige »Od Kotora do mora i nazad«, autorice Đurđice Ivančić Dusper. Prema riječima ravnateljice Knjižnice Irene Krmpotić, ovo je posljednja knjiga kojom autorica zatvara krug pisanja o starijoj i novijoj povijesti Crikvenice. Novinarka po struci, po odlasku u mirovinu vratila se u rodni grad, istraživala povijest, običaje i način života stare i suvremene Crikvenice te sve ukoričila u niz od petnaestak knjiga.


Novi odjel KnjigaS


Od literarnog prvijenca »Pod murvicon« književno-publicistički rad autorice pratila je profesorica Marija Gračaković, koja je za zadnju knjigu napisala i predgovor. Na predstavljanju je pojasnila da je knjiga kronološkim redom složen dokument vremena u kojem su mjesta i mapa Crikvenice autentični, no riječ je o osobnom odabiru autorice i njezinom subjektivnom doživljaju grada i ljudi. Kustosica Muzeja Grada Crikvenice Tea Rosić govorila je o nastanku same knjige, dok je član Katedre čakavskog sabora »Kotor« Slavko Matejčić nasmijao nazočne anegdotalnim crticama iz povijesti Crikvenice. Sama autorica zahvalila je svima koji su na bilo koji način pridonijeli nastanku ne samo ove, nego i svih njenih ranijih knjiga te naglasila kako je odlučila cijelu nakladu posljednje knjige darovati svojim sugrađanima.





Mlada članica Katedre Ena Ban zagrijala je srca nazočnih odličnom interpretacijom triju čakavskih pjesama o Crikvenici, autorica Zlatice Balas, Mirjane Klement i Đurđice Ivančić Dusper. Gitaristički duo Đoni Švarc i Vojko Lončarić izazvao je posebnu emociju s vječnim pjesmama o Crikvenici Mike Šnjarića. U nastavku zanimljivog programa brojnu publiku zabavljao je izvrstan ulični bend Pachamama Street Connection, a besplatno se moglo degustirati i craft pivo Kirica, prve vinodolske pivovare Drivenik Brewery. Pivo su osvojili i pobjednici napetog knjiškog kviza »Dva na dva«, pokazavši zavidno znanje iz više područja. Gradska knjižnica Crikvenica u Noći knjige otvorila je i novi odjel s knjigama na stranim jezicima, prigodno nazvan »KnjigaS«. Ujedno su brojni žitelji Crikvenice i okolnih mjesta iskoristili mogućnost besplatnog upisa i obnove članarine te povrata knjige bez naplate zakasnine, a svi koji to nisu stigli učiniti još uvijek to mogu danas, kada završava ovogodišnja Noć knjige u Crikvenici.


Od ča-proze do slikovnice


U Noći knjige sudjelovala je i Narodna čitaonica i knjižnica Novi Vinodolski, ugostivši profesoricu Višnju Višnjić Karković, koja je održala izlaganje na temu »Putovanje Augusta Šenoe od Ogulina preko Vinodola do Senja 1874. godine«. Noć knjige u Novom Vinodolskom nastavljena je čitanjem čakavske proze, koju je novljanska Narodna čitaonica i knjižnica organizirala u suradnji s Ča-čitalnicom Kastav.


U obilježavanju Noći knjige sudjelovala je i Turistička zajednica Vinodolske općine, u sklopu šireg projekta Kulturno-turistička ruta Putevima Frankopana. Programi manifestacije osmišljeni su na šest frankopanskih lokacija u kojima se nalaze interpretacijski centri (rute) – u Kaštelu Zrinskih u Brodu na Kupi, Dvorcu Zrinski u Čabru, Frankopanskom kaštelu u Bakru, Dvorcu Nova Kraljevica, Grobniku i, naravno, u bribirskoj kuli Turan. Na otvaranju Noći knjige Interpretacijskim centrom Bribir odzvanjao je dječji smijeh i himna »Kula starih Frankopana«, koju su izvela djeca Dječjeg vrtića Cvrčak i mrav – podružnica Bribir. Najmlađi Vinodolci uživali su u interaktivnoj pričaonici na temu frankopanske slikovnice »Bribirske djevojčice«, likovno-edukativnoj radionici, potrazi za blagom, upoznavanju kulturne baštine Bribira i Vinodola. Za dobru atmosferu i dječji smijeh zaslužna je bila slobodna umjetnica i ilustratorica frankopanskih slikovnica Margareta Peršić.



Izložba u znaku Gundulićeve »Dubravke« i Ode slobodi

Budući da je tema ovogodišnje manifestacije sloboda, u prostoru crikveničke knjižnice postavljena je i izložba reprodukcija kazališnih plakata Gundulićeve »Dubravke« – Oda slobodi. Riječ je o plakatima iz arhiva HNK Ivana pl. Zajca iz Rijeke, HNK iz Zagreba i Varaždina te digitalne zbirke i kataloga HAZU-a/Odsjek za povijest hrvatskog kazališta. Izložba je otvorena uvodnim stihovima Gundulićeve »Dubravke« koje je kazivala Dina Jurić, članica dječjeg čitateljskog kluba Biblice, uz audio interpretaciju Gundulićeve i Gotovčeve »Himne slobodi« u