Svi laureati s čelnicima Vinodolske općine i visokim gostima / Foto Nikola BLAGOJEVIĆ
Godišnje nagrade Vinodolske općine zaslužili su Lovačko društvo Medviđak iz Drivenika te Boćarski klub Drivenik, dok su zahvalnice dobili Ivan Tomić i Plesni klub Dance Queen. Plaketa Općine posthumno je dodijeljena Tomislavu Dražiću
povezane vijesti
- Impresivni pejzaži na vođenoj turi nove dionice Puta sv. Jakova – Camino Crikvenica Vinodol
- Primorsko-goranska županija svečanom sjednicom Županijske skupštine obilježila svoj dan: “Nema jake Hrvatske bez jakih Rijeke i Kvarnera”
- Upoznavanje s osnovama i naprednim tehnikama permakulturnog uzgoja u Bribiru
BRIBIR – Svečana sjednica Općinskog vijeća Vinodolske općine održana je sinoć u ispunjenom Domu kulture Bribir, čime je ujedno prigodno obilježen Dan Vinodolske općine. Uz domaćine, općinskog načelnika Daniela Grbića i predsjednika Općinskog vijeća Božidara Zubčića, svečanoj sjednici nazočili su brojni uzvanici, gosti i mještani. Uz vinodolske vijećnike, ravnatelje i direktore općinskih ustanova i poduzeća, bili su tu i (grado)načelnici susjednih, okolnih i prijateljskih jedinica lokalne samouprave s (pot)predsjednicima vijeća, kao i župan Primorsko-goranske županije Ivica Lukanović te izaslanik premijera Vlade RH, predsjednika Hrvatskog sabora, saborski zastupnik i bakarski gradonačelnik Tomislav Klarić.

Dobitnik najvrednije općinske nagrade Stjepan Juričić / Foto Nikola BLAGOJEVIĆ
Na svečanoj sjednici su dodijeljene nagrade laureatima s područja Vinodolske općine. Nagrada Vinodolske općine za životno djelo pripala je Stjepanu Juričiću. Godišnje nagrade zaslužili su Lovačko društvo Medviđak iz Drivenika te Boćarski klub Drivenik, dok su zahvalnice dobili Ivan Tomić i Plesni klub Dance Queen. Plaketa Općine posthumno je dodijeljena Tomislavu Dražiću. Svečanu sjednicu svojim su nastupom uveličali klapa Tić iz Triblja, bribirski sopilaši Marijan i Davor Tus, kao i članice Plesnog kluba Dance Queen – Katia Milić, Robin Pavletić, Natali Horvat i Lina Burrill. Program je vodila ravnateljica Narodne knjižnice i čitaonice Bribir Željka Jurčić Kleković.
Veliki koraci
Svečanu sjednicu je otvorio predsjednik Općinskog vijeća Božidar Zubčić.
– Vrijeme u kojem živimo pred nas stavlja mnoge izazove, čije rješavanje zahtjeva međusobno poštovanje, otvorenu i kulturnu razmjenu mišljenja. Važan je cilj, a naš zajednički cilj je sredina koja brine za svakog čovjeka, od najmlađih uzrasta do starijih sugrađana. Siguran sam da će Općinsko vijeće u sadašnjem sastavu pri donošenju važnih odluka biti jedinstveno – naglasio je Zubčić.

Daniel Grbić / Foto Nikola BLAGOJEVIĆ
Načelnik Daniel Grbić je na početku govora kazao da Vinodolska općina, u svom četvrtom desetljeću postojanja, ide velikim koracima naprijed.
– Odradili smo brojne projekte, a puno njih je i u pripremi. Ogroman opseg općinskih poslova sadržan je, između ostalog, u velikoj površini naše općine od 153 km2, gotovo 100 kilometara cesta u nadležnosti Općine, dječjem vrtiću na dvije lokacije (Bribir i Tribalj) u kojem se nalazi 145 korisnika i 30 zaposlenika, DVD-u Bribir koji zajedno s JVP-om pokriva i štiti ovaj veliki požarom ugroženi teren, turističkoj zajednici, dvije osnovne škole, Narodnoj knjižnici i čitaonici, projektu pomoći u kući Zaželi s osam djelatnica i 48 korisnika te u konačnici i 3.226 stanovnika od kojih je gotovo tisuću umirovljenika, a tu su i brojne udruge civilnog društva, obrtnici, poduzetnici… O svemu tome i o svima njima Vinodolska općina brine, osigurava kvalitetan i ravnomjeran razvoj, kroz brojne programe, projekte, poticaje i pomoći, a sve mora biti uklopljeno u naš proračun i njegove mogućnosti – započeo je Grbić.
Klarić: Nikad se u Hrvatskoj nije više gradilo
Tomislav Klarić se osvrnuo na riječi načelnika Vinodolske općine, koji je rekao da je njegova obveza brinuti o umirovljenicima, učenicima, studentima i svim sugrađanima, dodavši da je upravo to u fokusu politike Vlade Andreja Plenkovića. – Nikad se u Hrvatskoj nije više gradilo, radilo, stvaralo nego danas. Postajemo ono što smo davno željeli biti, dio zapadne civilizacije Europe – kazao je Klarić, nabrojivši projekt probijanja druge cijevi tunela Učka, zaobilaznicu Novi Vinodolski, buduću izgradnju autoceste Križišće – Žuta Lokva te ravničarske pruge. |
Brojni projekti
Osvrnuvši se na presjek prošle godine, Grbić je naglasio da su svi zacrtani projekti uglavnom odrađeni ili su u visokoj fazi gotovosti.
– Ističem dovršetak trga u Triblju, uređenje užeg centra Drivenika, gdje smo u suradnji s Hrvatskim cestama uredili kompletan kolnik, opločnike, odvodnju i hortikulturu. Uredili smo prostorije KUD-a Bribir (zgrada Sokolane) gdje su uređene unutrašnjost i vanjska fasada. U suradnji s Riječkom nadbiskupijom pristupili smo zamjeni kompletnog krova Bribirske župne crkve nakon gotovo 80 godina. Pristupili smo i uređenju unutrašnjosti Kuće Klović u Grižanima, odradili projekt solarne elektrane na dječjem vrtiću u Triblju, a sredstvima Fonda za energetsku učinkovitost kompletno smo preuredili sustav upravljanja javnom rasvjetom. Potpuno smo uredili i dječje igralište Zaturan u Bribiru – kazao je načelnik.
Kad je riječ o aktualnim projektima, trenutno traje faza javnih nabava za dva velika projekta.
– To su uređenje novog krova i stolarije na Domu kulture u Bribiru, kao i projekt sanacije prometnice i klizišta na području Kamenjaka u Grižanima. Sredstva za ovaj projekt u potpunosti je osigurala Vlada RH te im se još jednom zahvaljujem. Pripremamo brojne nove projekte. U fazi gotovosti je projekt uređenja multifunkcionalnog igrališta Pilana u Bribiru. Izrađujemo dokumentaciju za energetsku obnovu domova kulture u Driveniku i Triblju. Projektiramo natkrivanje i nadogradnju boćališta u Driveniku i Bribiru te počinjemo rješavanje imovinsko-pravnog statusa boćališta u Grižanima. Nastavljamo i s izradom dokumentacije za SRC Bačevo u Grižanima te planiramo urediti prostorije bivšeg mjesnog odbora, kao i ambulantu, također u Grižanima. Pripremamo i dosta projekata vezanih uz cestovnu infrastrukturu te najavljujemo i pojačano ulaganje Hrvatskih cesta i ŽUC-a u prometnice koje su u njihovoj nadležnosti. Svjesni smo da se prometnice nalaze u jako lošem stanju te ćemo se maksimalno posvetiti rješavanju tog problema – istaknuo je Grbić.

Svečanu sjednicu uveličala je klapa Tić iz Triblja / Foto Nikola BLAGOJEVIĆ
Dobrodošlica županu
Načelnik je izrazio zadovoljstvo činjenicom što je župan Lukanović prvi put posjetio Vinodolsku općinu te mu zaželio dobrodošlicu i uspješan nastavak zajedničke suradnje.
– Iznimno me veseli i svakako je za pohvaliti to da je Županija pristupila izgradnji nove školske sportske dvorane u Triblju, kao i da se pristupa uređenju nove ambulante u Bribiru na novoj lokaciji. Zajedničke ideje ipak mogu uroditi velikim plodovima, bez obzira na stranačke pripadnosti i uvjerenja. Dobrobit i napredak našeg kraja, kao i naših stanovnika svima nam je prioritet. Zamolio bih župana da dodatno intervenira u uređenju prometnica koje su u nadležnosti Županije – apelirao je Grbić, poželjevši na kraju govora svima optimizam i nadu budući da se nalazimo u vremenima globalnog svjetskog kaosa.
– Vinodol je prekrasan kraj. Kulturno-povijesna baština, divna priroda, odlična prometna povezanost, blizina europskih središta i u konačnici pošteni i vrijedni ljudi šalju iz našeg kraja najljepše slike i priče. Budimo ponosni i ustrajni. Zajedno gradimo vlastitu budućnost i sreću. Puno je posla pred nama, ali vjerujem da zajedno možemo savladati i preskočiti sve prepreke – zaključio je Daniel Grbić.

Dom kulture Bribir bio je ispunjen do posljednjeg mjesta / Foto Nikola BLAGOJEVIĆ
Ivica Lukanović je rekao da se načelnik ne mora brinuti po pitanju županijskih cesta jer će Županija sigurno uložiti sredstva u njihovo održavanje.
– Oko 1,7 milijuna eura se uložilo u posljednje četiri godine u županijske ceste, znamo da to nije dovoljno, činjenica je da su se primanja i prihodi ŽUC-a povećali, stoga budite sigurni da će se u narednom periodu ulagati u jedan od vitalnih problema ove općine, a to su prometnice. Imamo ozbiljne planove i ambiciju da 2027. i 2028. godine djeca mogu igrati razne sportove u dvorani u Triblju. Riječ je o investiciji od oko 2,5 milijuna eura. Točno je i da namjeravamo izmjestiti ambulantu u Bribiru. Puno ćemo toga skupa delat, a volio bih i da napravimo mnoge programe u frankopanskom kaštelu u Driveniku – rekao je Lukanović.