
Foto Matea Jurčić
Na svečanosti su uručene oznake za 12 ugostiteljskih objekata i dvije kušaonice, prve u Hrvatskoj
povezane vijesti
- Ministar turizma: “Imamo veliki rast domaćih turista, to znači da je građanima porastao standard”
- Plenković apelira s Hvara: Turisti su svima poslali jasnu poruku da vode računa o razumnoj politici cijena
- Njemački ugostitelji imaju velik pad prometa, svi se žale na cijene: “Mnogi jednostavno više ne jedu u restoranima”
Svečana dodjela oznaka “Okusi tradicije Crikveničko-vinodolske rivijere” održana je u tribaljskom hotelu Balatura. Na svečanosti su uručene oznake za 12 ugostiteljskih objekata i dvije kušaonice (prve u Hrvatskoj!), a koji njeguju autentičnu lokalnu gastronomsku ponudu i prepoznatljive okuse crikveničko – vinodolskog kraja.
Iz Vinodolske općine nagrađeni su hotel Balatura i planinarski dom Vagabundina koliba, s područja Novog Vinodolskog oznake su dobili konobe Lucija i Navigare, restorani Studec i Argo, kušaonice Pavlomir i Tilia, dok su s područja Crikvenice nagrađeni restorani Burin, Dida i Domino te konobe Karoca, Ulika i Trabakul.
Autentičnost destinacije
Dodjela se održava u okviru projekta “Okusi hrvatske tradicije”, koji se realizira zajedničkom suradnjom 14 županijskih turističkih zajednica, lokalne zajednice i privatnog sektora.
Projekt se bavi valorizacijom lokalno – regionalne gastronomske baštine, s posebnim naglaskom na unapređenje ponude tradicijskih lokalnih jela u dnevnoj ponudi ugostiteljskih objekata, kao i sustavnim razvojem novih turističkih proizvoda u području gastronomije i kulture blagovanja.
Uime turističkih zajednica Crikveničko-vinodolske rivijere okupljene je pozdravila direktorica TZG-a Crikvenice Marijana Biondić, naglasivši kako turističke zajednice gradova Crikvenice i Novog Vinodolskog te Vinodolske općine godinama surađuju i provode zajedničke projekte.
– Smatramo da naša destinacija ne poznaje granice, naročito ne one administrativne, već da zajednički moramo surađivati jer smo dijelom istog kulturnog, povijesnog, gospodarskog i bilo kojeg drugog prostora.
Iako smo organizirani u tri različite jedinice lokalne samouprave, jako smo povezani. Jedan od projekata u koji smo se zajedno uključili jest i projekt “Okusi hrvatske tradicije”, koji postoji više godina, ali je sada po prvi puta došao na područje Primorsko-goranske županije, odnosno na područje Crikveničko-vinodolske rivijere, kazala je Biondić.
Direktorica TZG-a Crikvenice je zahvalila ugostiteljima i kušaonicama koje su se uključile u projekt, istaknuvši kako nije lako “biti prvi” u nečemu novome.
– Kad nešto uspije, lako je slijediti prve, ali nije lako prvi prepoznati ono što vrijedi i činjenicu da hrvatska tradicija gostima treba biti ponuđena i na tanjuru.
Posljednjih godina smo svjedoci da tradicijske manifestacije i one koje u fokus stavljaju autentičnu i lokalnu hranu itekako imaju uspjeha, kako kod gostiju, tako i kod domaćih ljudi koji osjećaju nostalgiju prema našim, starim, autentičnim jelima, napomenula je Biondić.
Dodala je kako će turističke zajednice crikveničko-vinodolskog područja u budućnosti još i više inzistirati na lokalnim namirnicama i receptima, kao i povezivanju ugostitelja s lokalnim proizvođačima, budući da je upravo autentičnost ono što većina turista očekuje od pojedine destinacije.
Vrh ponude
Idejni začetnik i voditelj projekta “Okusi hrvatske tradicije” Borislav Šimenc upoznao je okupljene sa samim projektom i kriterijima koje pojedini ugostiteljski objekti (od ove godine i kušaonice) trebaju ispuniti kako bi dobili prestižnu oznaku.
– Projekt smo pokrenuli prije sedam godina, a cilj je bio da podignemo tradicijska jela i pića, odnosno cjelokupnu tradiciju blagovanja hrvatskog stola na višu razinu, kao i da pokušamo kroz ugostiteljske objekte ta ista jela, bilo da su premljena po starim recepturama, bilo da su jela iz seoske, gospodske ili plemenitaške kuhinje, prezentirati gostima i predstaviti njihov doprinos hrvatskom kulinarstvu i turizmu u cjelini, kazao je Šimenc.
Da bi ugostiteljski objekt dobio prestižnu oznaku “Okusi hrvatske tradicije”, mora u svakodnevnoj ponudi imati najmanje šest tradicijskih jela, od toga dva glavna jela s prilogom.
Također, treba imati i najmanje šest etiketa pića, pojasnio je Šimenc. Dodao je kako je maksimalan broj bodova kod vrednovanja iznosi 100, a minimalan 75.
– Što se tiče ugostiteljskih objekata s područja Crikveničko-vinodolske rivijere koji su dobili ove prestižne oznake, niti jedan nema ispod 85 bodova, što je vrh ponude i njegovanja tradicije i baštine svog kraja.
Crikveničko-vinodolska rivijera prva je cjelovita destinacija na jadranskom dijelu Hrvatske koja se uključila u ovaj projekt, dok je kontinentalni dio Hrvatske gotovo u potpunosti pokriven.
Ovo područje ima i prve dvije kušaonice u Hrvatskoj uključene u projekt, a riječ je o kušaonici vina Pavlomir i kušaonici domaćih proizvoda Tilia.
Drago mi je da je naša aktivnost prepoznata na ovom području, budući da je riječ o jednom od najvećih javno-privatnih partnerskih projekata u hrvatskom turizmu, istaknuo je Borisav Šimenc.
Svečanoj dodjeli oznaka nazočile su i direktorica TZ-a Vinodolske općine Alenka Spoja te voditeljica TIC-a Novi Vinodolski Ivona Tatalović.
Tradiciju Vinodola vjerno su prezentirali Ksenija Hrelja i Rene Ševerdija iz KUD-a Bribir, odjeveni u narodnu nošnju. Spoja je zahvalila ugostiteljima Crikveničko-vinodolske rivijere što su prepoznali vrijednost i značaj ovog projekta, domaćinima iz hotela Balatura te članovima KUD-a Bribir.