VINO

U Vinskoj kući Pavlomir imaju nove tečajeve za sommeliere. Plan je da Kvarner postane elitna enogastro destinacija

Robert Šimonović

Foto Petar Kurschner

Foto Petar Kurschner

Kako bi promovirale Kvarner kao enogastro destinaciju te obogatile turističku ponudu, lokalna samouprava i turističke zajednice s područja PGŽ-a potiču polaznike tečajeva koji zadovolje određene kriterije s 50 posto subvencije školarine



NOVI VINODOLSKI – U Vinskoj kući Pavlomir u Novom Vinodolskom i ove godine održat će se tečajevi Hrvatskog sommelier kluba, na kojima polaznici stječu znanja iz svijeta kulture i posluživanja vina prema međunarodnim ASI pravilima. Kao i prošle godine, Udruženje Kvarner Wines se uključilo u organizaciju sommelierskih tečajeva na području Kvarnera, kako bi se podigla opća kultura stola i znanja o vinu te kako bi se obogatila turistička ponuda i promocija Kvarnera kao enogastro destinacije.


Više od posluživanja


Iako riječ sommelier, koja dolazi iz francuskog jezika, doslovno prevedena znači »onaj koji služi vino«, »konobar za vino«, sommelier je puno više od toga: on je obrazovana osoba, vrhunski poznavalac vinske kulture koja gostu daje preporuku i poslužuje određeno vino uz određeno jelo. Sommelier se brine o vinu od trenutka njegove kupovine, čuvanja, pa sve do posluživanja. On mora znati probuditi kod gosta zanimanje za jelo i piće te znati sljubiti vino s jelom i objasniti gostu zašto je tako. Osim toga, mora znati dekantirati vino, servirati pjenušac, izabrati pravu čašu i temperaturu vina. Osim lokalnih, mora poznavati i vinske kulture iz ostatka svijeta, puno kušati, neprestano učiti, razvijati se i nadograđivati znanja i poznavati enološko-gastronomsku kulturu.


Sommelierski tečaj prve razine u Pavlomiru namijenjen je profesionalcima u ugostiteljstvu, ali i onima koji tek započinju vinsku karijeru ili se zanimaju za vino. Za one koji su tek započeli proučavati vino, ova kvalifikacija (edukacija/tečaj) pruža praktični uvod u svijet vina i sommelierstva. Konkretno, polaznici uče kako ispravno poslužiti vino, kako opisati vino pomoću ASI terminologije pri degustaciji vina, glavne vrste i stilove vina, najvažnije vinske sorte Hrvatske, osnovna obilježja piva, kave, čaja i vode te osnovne principe usklađivanja hrane i vina.


Poticaj polaznicima




Ovogodišnji će se tečaj prve razine održati od 20. do 26. veljače, a na njemu može sudjelovati sveukupno tridesetak polaznika. Online dio tečaja će se održati od 20. do 22. veljače, odnosno u ponedjeljak, utorak i srijedu od 17 do 20 sati, dok će se drugi, praktični dio tečaja održati od 24. do 26. veljače, odnosno u petak, subotu i nedjelju od 10 do 18 sati.


Po uspješnom završetku polaznici dobivaju HSK službenu potvrdu o završenom sommelierskom tečaju 1. razine. Ako bude dovoljno zainteresiranih, do turističke sezone u Vinskoj kući Pavlomir bit će organiziran i tečaj druge razine, kojemu će moći pristupiti svi zainteresirani polaznici koji su položili prvu razinu.


Od organizatora, Udruženja Kvarner Wines, saznajemo i da cijena sommelierskog tečaja iznosi 500 eura, a u cijenu je potrebno uračunati i PDV. Međutim, kako kažu, kako bi promovirale Kvarner kao enogastro destinaciju te obogatile turističku ponudu, mnoge jedinice lokalne samouprave poput Grada Crikvenice, Grada Novog Vinodolskog i Vinodolske općine, ali i turističke zajednice s područja Primorsko-goranske županije, potiču polaznike tečajeva koji zadovolje određene kriterije s 50 posto subvencije školarine.


Što će se učiti


Nastavne jedinice su Sommelier – obilježja zanimanja, Moderni sommelier u vrhunskom restoraterstvu, Uvod u degustaciju vina, Osnove vinogradarstva i enologije, Filozofija proizvodnje vina, Hrvatske vinske regije i sorte grožđa, Pivo – stilovi i potencijal u restoraterstvu, Kava i čaj – značaj i uloga u ugostiteljstvu, posluživanje i prodaja vina u ugostiteljstvu, Sommelierski pribor, vrste čaša i boca za vino, Tehnika degustacije vina – analiza putem vida, mirisa i okusa, uvjeti degustacije – objektivna i subjektivna procjena, Specijalna vina – vrste i obilježja, Destilati i vrste žestokih pića, Stručni posjet vinskom podrumu, Voda – sastav, razvrstavanje i posluživanje, Cigare – putovanje kroz sva osjetila, dekantiranje i prozračivanje vina te Osnove usklađivanja jela i vina.