Nehaj

U Senju održana Noć tvrđava: Posjetitelji upoznati s bogatim fundusom muzejskih zbirki

Dorotea Prpić

Snimila Dorotea Prpić

Snimila Dorotea Prpić

Veliki značaj ovogodišnje Noći tvrđava je da ima status prekogranične kulturne manifestacije koja povezuje i promovira programe na 45 fortifikacija u tri države, a manifestaciju su prepoznala i međunarodna udruženja EFFORTS i FORTE CULTURA



SENJ U drevnoj tvrđavi Nehaj uz prigodni program i mnoštvo posjetitelja, među kojima je bilo puno mladih, ali i turista, održana je 2. Noć tvrđava 2023. Veliki značaj ovogodišnje Noći tvrđava je da ima status prekogranične kulturne manifestacije koja povezuje i promovira programe na 45 fortifikacija u tri države, a manifestaciju su prepoznala i međunarodna udruženja EFFORTS i FORTE CULTURA. Uz to, od ove godine Noć tvrđava promovira se na europskoj razini kao dio European Fortress Summer eventa. Ovo tim više što je poznato da svi europski programi i projekti, osim same provedbe, imaju za cilj i razmjenu iskustava, kontakata i suradnje koja se ostvaruje i kroz ovogodišnju manifestaciju “Noć tvrđava”.


Snimila Dorotea Prpić


Sagrađena  1558.


 


„Tvrđava Nehaj je najznačajnija kulturno-turistička znamenitosti grada Senja, spomenik je kulture i zaštićeno kulturno dobro Republike Hrvatske i simbol je grada Senj. Sagrađena  je 1558. godine na 62 metra visokom brdu Nehaj, pod nadzorom kapetana i generala hrvatske Vojne krajine Ivana Lenkovića. Sazidana je od materijala razrušenih crkava, samostana i kuća izvan gradskih zidina. Ima kockasti oblik, a orijentirana je prema stranama svijeta. Visoka je 18, a široka 23 m. U nju se ulazi stepenicama preko drvenog mosta kroz uska dvostruka vrata. Zidovi su debeli 2-3,30 m, prema vrhu se suzuju, a završavaju s kruništem na kojima je pet malih ugaonih kula. U zidinama se nalazi stotinu puškarnica i jedanaest velikih topovskih otvora. U atriju tvrđave se nalazi zdenac iznad kojega su tri grba: lijevo grb kapetana Ivana Lenkovića s godinom izgradnje tvrđave, u sredini grb auistrijskog nadvojvode Ferdinanda Habsburškog – tadašnjeg suverena Senja, te desno grb nasljednika Ivana Lenkovića, Herberta VIII. Auersperga (Aueršperga) Turjaškog.


Snimila Dorotea Prpić


Ne može joj ništa ni senjska bura



 


Procijenjeno je da je u tvrđavu Nehaj ugrađeno preko 3400 m3 materijala. Obzirom da je  građa tvrđave teška 2,2 t po 1 m3, proizlazi da je u nju ugrađeno gotovo 7500 t kamena, pijeska i vapna. 

U prizemlju s desne strane nalazilo se ognjište, a uokolo prostorije za momčad i oružje. Ovdje se vide temelji male ranoromaničke crkve sv. Jurja iz 11. st. Na prvom katu su bile prostorije za časnike i zapovjednike tvrđave. Na drugom katu je bila smještena topovska baterija od 11 teških topova, a danas se ovdje održavaju renomirane kulturne i glazbene priredbe, znanstveni skupovi i druga kulturna događanja. Vrh tvrđave služi kao vidikovac. Odatle su budne straže promatrale prilaze Senju s kopna i mora, te primale dimne i svjetlosne signale od svojih suradnika s otoka i obale. S vrha tvrđave pruža se izniman pogled na Hrvatsko primorje i otoke Rab, Goli, Prvić, Cres, Krk te planine Gorskog kotara, Učku i Velebit.


Snimila Dorotea Prpić


 


Zbirke i izložbe


 


Danas tvrđava Nehaj služi za muzejsko-galerijsku djelatnost u njoj su postavljene zbirke i izložbe, zbirka Senjski uskoci i Senjska primorska kapetanija, zbirka oružja i vojne opreme, te izložbe Senjske crkve kroz povijest, Gradski i plemićki grbovi Senja i izložba o povijesti tvrđave Nehaj 1558.-2008. godine“, rekla je uvodno na otvorenju Noći tvrđava ravnateljica Gradskog muzeja Senj prof. Blaženka Ljubović predstavljajući senjsku tvrđavu, jedinstveni spomenik hrvatskoga srednjovjekovnog, obrambenog – fortifikacijskog graditeljstva. Ujedno ona je i  simbol stoljetne borbe Senja za čast i slobodu na kopnu i moru protiv Osmanlija i Venecije.


Snimila Dorotea Prpić


 


 


U Noći tvrđava  posjetiteljima su  na tvrđavi Nehaj domaćini bili kustosi Gradskog muzeja Senj i kroz stručno vodstvo upoznali ih s bogatim fundusom  njenih muzejskih zbirki, ali i sa njezinom burnom i zanimljivom poviješću od samog početka njezine gradnje  pa do uspješne obrane Senja od ugroze, a  kojoj su posebno pridonijeli hrabri senjski uskoci. Doprinos i zasluga uskoka je što se  Senj i  njegove branitelje – uskoke smatra da su uspješnom borbom protiv osmanlija postali predziđe kršćanstva – Antemurale Christianitatis. 


Sam projekt  Noći tvrđava ima za cilj poboljšati kulturno-turističku ponudu u gradovima s tvrđavama kao kulturnom  baštinom u prekograničnom području Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, ali i podići svijest o potencijalu i važnosti valorizacije kulturne baštine kao generatora razvoja kulturnog turizma.


Snimila Dorotea Prpić