NOVI VINODOLSKI

U novljanskom parku uređena edukativna stara Ribarske priče

Robert Šimonović

Izvedene su betonske klupe u obliku slova glagoljice – slova N, O, V, I te I i M. Slova I i M predstavljaju inicijale bana Ivana Mažuranića



NOVI VINODOLSKI – Stižu nam proljetni dani, a s njima i sve učestaliji boravci u prirodi, na otvorenom prostoru, čistom zraku i suncem okupanoj klupi. Upravo takve dane spremno će dočekati novouređeni novljanski Park Ivana Mažuranića i Šetnica dr. Franje Tuđmana uz samo more, i to zahvaljujući uspješno dovršenom projektu uređenja i opremanja edukativne staze Ribarske priče. Kako nam pojašnjavaju gradonačelnik Novog Vinodolskog Tomislav Cvitković i pomoćnica pročelnika Upravnog odjela za financije i javnu nabavu Sandra Ristić, radi se o projektu koji je nastao u okviru šireg projekta »Edukativne staze iz Lokalne razvojne strategije u ribarstvu 2014. – 2020.« FLAG-a/LAGUR-a Tunera, financiranog putem mjere B.2.1.


FLAG (engl. Fisheries local action group) ili LAGUR (Lokalna akcijska grupa u ribarstvu) je partnerstvo javnog, civilnog i gospodarskog sektora u ribarstvu, preradi ribe i akvakulturi, osnovano s ciljem razvoja ribarstva na lokalnom području kroz doprinos stvaranju, održavanju i poboljšanju radnih mjesta u ribarstvu, doprinos zaštiti i dodavanju vrijednosti ribljim proizvodima.


Novac iz EU-a i države


Za projekt uređenja i opremanja edukativne staze Ribarske priče u Parku Ivana Mažuranića Gradu Novom Vinodolskom odobreno je 981.110 kuna, a sredstva javne potpore osigurana su iz proračuna Europske unije i državnog proračuna Republike Hrvatske, od čega Europska unija sudjeluje s 85 posto, a Republika Hrvatska s 15 posto prihvatljivih troškova. Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.261.279 kuna, što znači da je Grad Novi Vinodolski iz vlastitih proračunskih sredstava osigurao 280.169 kuna u svrhu realizacije projekta.




– Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.261.279 kuna, a sufinanciran je sredstvima Europske unije iz Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo, pri čemu sufinanciranje Europske unije iznosi 833.943,50 kuna, a sufinanciranje Republike Hrvatske iznosi 147.166,50 kuna – pojasnio je gradonačelnik Cvitković.


Sandra Ristić pojašnjava kako je projekt osmišljen s ciljem podizanja svijesti o zaštiti okoliša te stvaranja novog turističko-edukativnog sadržaja, i to kroz unapređenje javne infrastrukture društvene namjene.


Slova glagoljice


– Ulaganje u projekt uređenja i opremanja edukativne staze Ribarske priče obuhvatilo je građevinsko-obrtničke radove na obnovi postojećih sadržaja i na izvedbi novih sadržaja, kao i hortikulturne radove na sanaciji postojećeg devastiranog raslinja i na podizanju novih funkcionalnih i ukrasnih nasada.


Na pogodnim lokacijama ugrađene su klupe, sanirane su gazne površine, a na šest lokacija izvedene su betonske klupe u obliku slova glagoljice – slova N, O, V, I te I i M. Slova I i M predstavljaju inicijale bana Ivana Mažuranića po kojem park nosi ime. Svaka betonska klupa označena je pločicom s QR kodom koji vodi na intuitivno i pregledno web rješenje, gdje zapravo svaka klupa-lokacija obrađuje po jednu temu iz područja baštine, flore i faune, negativnog utjecaja čovjeka na podmorje i okoliš, ribolova, mediteranske prehrane. Poveznica na priču dostupna je i putem službene web-stranice Grada, a u okviru projekta postavljena je i pametna klupa s mogućnošću bežičnog i USB punjenja mobitela te besplatnog pristupa internetu – kaže Sandra Ristić, a gradonačelnik Cvitković nadodaje i da su u sklopu projekta formirana i sunčališta.


– Jedan od problema parka svakako je pojačana upotreba u ljetnoj sezoni, stoga smo osim klupa i betonskih odmorišta u obliku slova glagoljice, u kontaktnoj zoni parka i kupališta formirali i sunčališta kako bismo spriječili gaženje unutar sadnih površina – ističe Cvitković.