Dobra suradnja

U Crikvenici i u 2023. nastavljaju pratiti koncentraciju peludi u zraku, predstavljen je projekt

Robert Šimonović

Nataša Manestar i Željko Linšak u crikveničkoj Thalassotherapiji / Foto Angela Maksimović

Nataša Manestar i Željko Linšak u crikveničkoj Thalassotherapiji / Foto Angela Maksimović

Koncentracija peludi prikazivat će se u obliku alergijskog semafora na internetskim stranicama Zavoda i Thalassotherapije – rekao je ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a Željko Linšak



Ravnateljica Thalassotherapije Crikvenica Nataša Manestar i ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije Željko Linšak danas su na konferenciji za novinare, održanoj u prostorima Thalassotherapije Crikvenica, predstavili nastavak projekta praćenja koncentracije peludi u zraku grada Crikvenice u 2023. godini.


Koristan uređaj


Kako je istaknuo Linšak, projekt praćenja koncentracije peludi počeo je još 2018. godine, a ove se godine uspješno nastavlja zahvaljujući dobroj suradnji između crikveničke Thalassotherapije i županijskog Nastavnog zavoda za javno zdravstvo.


Foto Angela Maksimović




– Peludna zrnca iz zraka uzorkovat će se pomoću uređaja koji se nalazi u vlasništvu i zgradi Thalassotherapije Crikvenica, dok će se analiza uzoraka provoditi u NZZJZ-u PGŽ-a.


Riječ je o uređaju koji je iznimno važan i koristan za poboljšanje rehabilitacijskih usluga Thalassotherapije Crikvenica, odnosno provedbu raznih terapija pacijenata.


Praćenjem ljekovitih činitelja zraka i mora, u ovom slučaju koncentracije peludi, omogućena je dodana vrijednost uslugama koje pružaju Thalassotherapia i NZZJZ.


Koncentracija peludi prikazivat će se u obliku alergijskog semafora na internetskim stranicama Zavoda i Thalassotherapije te će se tako informirati javnost o koncentraciji peluda u zraku grada Crikvenice – istaknuo je Linšak, dodavši da će se javnost obavještavati na tjednoj bazi, dok će se koncentracija peludi bilježiti svakodnevno.


Ravnateljica crikveničke Thalassotherapije Nataša Manestar zahvalila je ravnatelju Zavoda na inicijativi za nastavak suradnje te istaknula benefite projekta za korisnike rehabilitacijskih usluga Thalassotherapije.


Značajna suradnja


– Suradnja naših dviju zdravstvenih ustanova ima veliki javnozdravstveni značaj zato što je za kvalitetniju preventivu i liječenje alergijskih bolesti uzrokovanih različitim vrstama peludi nužno kontinuirano provoditi monitoring peludi tijekom cijele godine – rekla je Nataša Manestar.


S ravnateljicom se složila i pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo Danijela Ratković, koja je napomenula da se u Crikvenici na stacionarnom liječenju nalaze djeca koja najčešće boluju od alergijske astme.


– Takvoj djeci i njihovim roditeljima uvijek savjetujemo da kod nas na rehabilitaciju dođu u onom periodu kad je u njihovim sredinama prisutno najviše alergena u zraku, a to je najčešće u kolovozu, kad je u porastu i koncentracija ambrozije.


U Crikvenici je prisutnost alergena znatno manja, što će, zahvaljujući ovom projektu, naši korisnici sada moći i provjeriti – zaključila je Danijela Ratković.