Bribirska senzacija

U Bribiru pronađen dobro očuvani kostur star čak 1.200 godina. Moglo bi se raditi o ostatku onodobnog ratnika

Franjo Deranja

Foto D. Grbić

Foto D. Grbić

Pronađeno je više ljudskih kostura od kojih je jedan upravo iznenađujuće dobro očuvan, a prema riječima stručnjaka, datira iz razdoblja prijelaza iz 8. u 9. stoljeće i mogao bi biti ostatak onodobnog ratnika. Pronađeni su i temelji građevine nepoznate namjene



BRIBIR – U najstrožem središtu Bribira, središtu Vinodolske općine, nedavno su – potkraj prošle godine – bili započeti radovi na uređenju cestovne infrastrukture, ali su ubrzo morali biti prekinuti! Razlog je bio taj što se tijekom radova što ih provode Županijska uprava za ceste i Vinodolska općina naišlo u tlu na ostatke ljudskih kostiju što su ukazivali da bi moglo biti riječi i o važnijem nalazištu i o vrjednijim arheološkim raritetima.


Ta su se očekivanja pokazala opravdanima, već ubrzo nakon što je zagrebački Institut za arheologiju počeo svoj dio posla! Radovima rukovodi dr. sc. Ana Konestra iz Instituta za arheologiju Zagreb.


Pronađeno je više ljudskih kostura od kojih je jedan upravo iznenađujuće dobro očuvan, a prema riječima stručnjaka, datira iz razdoblja prijelaza iz 8. u 9. stoljeće, što znači da je star oko 1.200 godina! Pronađeno je i sitnih metalnih predmeta, vjerojatno uporabne i ukrasne namjene, a bili su položeni uz kosture.




Također, pronađeni su i temelji objekta, zgrade ili nečeg sličnog, ali očito temelji stanovite građevine, za koju se dosad još nije moglo utvrditi kakva joj je namjena trebala biti. Kostur što je iznimno dobro očuvan, prema riječima arheologa, mogao je biti kostur onodobnog ratnika.


Nalazište, što je pred konac prošle godine otkriveno ispred Doma kulture, koji je otvoren u prvim godinama nakon Drugog svjetskog rata, 1949. godine, odmah je dobilo naziv Štale, prema obližnjem predjelu u Bribiru, također nedaleko od najužeg središta grada, u kojem su nekada zaista i bile štale, a koristile su se za držanje stoke još u doba Frankopana.


Stari historičari drže da je Bribir vrlo staro naselje, mjesto ili grad, navodno stari rimski grad Assessia, svojedobno grad u Japodiji, gdje je stolovao prokonzul. Taj grad spominju i Ptolomej i Plinije, pa i Schönleben traži Assessiju upravo u Bribiru.


Sudbina aktualnog nalazišta – a radovi arheologa u središtu grada, prema svemu sudeći, još će potrajati – znat će se uskoro, a nakon zatvaranja ovog, sadašnjeg radilišta arheologa, vjerojatno će biti nastavljeni radovi građevinara na uređenju središta Bribira.