Potpisan ugovor

Tribaljski vrtić dobit će fotonaponsku elektranu

Robert Šimonović

Projekt je odobren na javnom pozivu ministarstva u sklopu Programa podrške brdsko-planinskim područjima.



Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije odobrilo je sufinanciranje projekta ugradnje fotonaponske elektrane na krovu tribaljskog Dječjeg vrtića Cvrčak i mrav u iznosu od 25.000 eura, javljaju iz Vinodolske općine na svojoj mrežnoj stranici.


Kako stoji u obavijesti, ukupna procijenjena vrijednost projekta prema troškovniku iznosi 68.003,75 eura, a razliku će financirati Vinodolska općina iz vlastitih sredstava. Projekt je odobren na javnom pozivu ministarstva u sklopu Programa podrške brdsko-planinskim područjima.


Ugovor su potpisali resorni ministar Šime Erlić i općinski načelnik Daniel Grbić. Naime, fotonaponska elektrana snage 40 kW proizvodit će električnu energiju iz sunčeve energije pomoću fotonaponskih modula postavljenih na krovu zgrade.




Sustav će se priključiti na postojeću elektrodistribucijsku mrežu niskog napona s ciljem vlastite potrošnje većine proizvedene energije te daljnje distribucije eventualnih viškova proizvedene energije. Fotonaponska elektrana proizvodit će električnu energiju tijekom cijele godine.


Ugradnjom fotonaponske elektrane na krovu zgrade tribaljskog dječjeg vrtića ostvarit će se ušteda električne energije iz konvencionalnih izvora od 53.880 kWh godišnje i mjerljivo smanjiti negativan utjecaj na okoliš kroz značajno manju emisiju CO2. Elektrotehnički projekt izradio je Ured ovlaštenog inženjera elektrotehnike Mihaela Škrabala iz Rijeke.


Iz Vinodolske općine ističu kako se izgradnja elektrane planira do kraja ove godine.


– Odabir ovog projekta pokazuje da Vinodolska općina odrađuje dobar posao na povlačenju vanproračunskih sredstava za kvalitetne projekte od osobitog značaja za kvalitetu života svojih stanovnika, zaštiti okoliša i uvođenju modernih tehnologija, kažu iz Općine.


Zadovoljstvo samim projektom iskazala je i ravnateljica Dječjeg vrtića Cvrčak i mrav Sandra Miculinić. Kako kaže ravnateljica, projekt će znatno smanjiti vrtićke troškove, poboljšati kvalitetu odgojno-obrazovnog procesa, ali i dodatno naglasiti ekološku dimenziju koju u Dječjem vrtiću Cvrčak i mrav itekako njeguju. Naime, Dječji vrtić Cvrčak i mrav od 2009. godine nosi status ekovrtića.


– Kroz program međunarodnih ekoškola na razini čitavih odgojno-obrazovnih ustanova, znači osnovnih i srednjih škola, dječjih vrtića, učeničkih domova, škola za djecu s posebnim potrebama i fakulteta, nastojimo u sve segmente odgojno-obrazovnog sustava i svakodnevni život naših vrtićaraca i djelatnika ugraditi svijest o važnosti očuvanja okoliša i brige za okoliš kao trajne vrijednosti i načina življenja, kaže Miculinić.