Sjećanja na nekadašnje pošasti: Novljani su se u 15. stoljeću protiv kuge borili – vjerom

Franjo Deranja

Zvonik u Novom, kakvog danas vidimo i kakav već znatno dulje od stoljeća dominira u panorami grada, izgrađen je 1909. godine na mjestu nekadašnje kapelice koja je izgrađena 1496. godine da bi grad i njegovo stanovništvo obranila od smrtonosne kuge



NOVI VINODOLSKI – Borimo se s četvrtim valom pandemije i nadamo se da smo dosegnuli vrhunac ove COVID-pošasti, kad tamo – neki »napredniji«, a tu je baš dobro da kasnimo, već su ušli u – peti val!


Najnoviji podaci govore i da je na području triju lokalnih jedinica – u gradovima Crikvenici i Novom Vinodolskom te u Vinodolskoj općini – trenutačno sveukupno 383 oboljela. Najviše ih je u Crikvenici, čak 226, u Novom Vinodolskom ih je 89, a u Vinodolskoj općini 68. Novooboljelih je tijekom protekla 24 sata u Crikvenici upravo 24, u Novom 17, a u Vinodolskoj općini 21.


Kroz dugu povijest, o čemu postoje i zapisana svjedočanstva, ali i izgrađeni različiti objekti, uvijek je povremeno bilo razloga za masovnu zabrinutost zbog velikih pošasti. Ljudi su im znali odoljeti, bilo mudrošću, ustrajnošću, ili srećom. Netko će reći i vjerom! Impozantni novljanski zvonik – visok, usput rečeno, 33 metra – svjedoči također o jednoj takvoj neveseloj epizodi koja je, nasreću, završila ipak dobro.


Biskup pobjegao




Zvonik, kakvog danas vidimo i kakav već znatno dulje od stoljeća dominira u panorami grada, izgrađen je 1909. godine, na mjestu nekadašnje kapelice koja je izgrađena potkraj 15. stoljeća da bi grad i njegovo stanovništvo obranila od smrtonosne kuge. U povodu toga i danas stoji zapisano:


– Godine 1496. harala je u Novom kuga. Biskup Krištofor je pobjegao, dok su kanonici Andrija, Anton i Jakob te plovan Matija s narodom gradili zavjetnu kapelicu sv. Fabijanu i Sebastijanu. Kapelica je sagrađena po narodnoj predaji za 24 sata na mjestu današnjeg crkvenog tornja. Kasnije je knez Frankopan darovao kapelici za oltar izloženi antependij iz 1656. godine.


Ova zabilješka stoji u novljanskom Narodnom muzeju koji ove godine navršava 70 godina od utemeljenja, nastao od artefakata i rariteta koje su građani Novog Vinodolskog darovali tih godina ustanovi u osnivanju. Na mjestu tadašnje zavjetne kapelice kasnije je, prvo, nastao manji zvonik, da bi na tom mjestu kasnije niknuo novi, današnji, građen nekoliko godina i izgrađen koncem prvog desetljeća u prošlom stoljeću.


Odmaknut od crkve


Osim što se uz podizanje ovog zvonika, zvonika crkve novljanskih zaštitnika svetih Filipa i Jakova, vezuje ova legenda koja govori što mu je sve prethodilo još potkraj 15. stoljeća, zvonik je zanimljiv i stoga što je izgrađen nekoliko metara odmaknut od župne crkve kojoj zapravo pripada, a to je rijetkost jer je gradnja uglavnom svih ostalih zvonika izravno i neposredno vezana uz pojedinu crkvu. Razlog je jasan: izgrađena je prethodno na tom mjestu kapelica, i to zavjetna kapelica radi obrane grada i građana od kuge.


Kuga je prohujala, poharala, ali i pokleknula. Valja se nadati da će i ova aktualna pošast imati sličan kraj i, također, što prije – pokleknuti! Naravno, nadamo se i očekujemo, da će ovom sve proći s manje žrtava i bez potrebe za gradnjom sličnih spomen-zdanja što bi nas na to ubuduće trajno podsjećala!?