Posjet Hidajeta ef. Hasanovića

Predstavljen rad i aktivnosti Džemata Crikvenica

Robert Šimonović

Denis Beganović, Ivona Matošić Gašparović i Hidajet ef. Hasanović

Denis Beganović, Ivona Matošić Gašparović i Hidajet ef. Hasanović



CRIKVENICA  Glavni imam Medžlisa islamske zajednice Rijeka Hidajet ef. Hasanović posjetio je u Gradskoj upravi Crikvenice vršiteljicu dužnosti gradonačelnice Ivonu Matošić Gašparović. Susret je inicirao predstavnik bošnjačke nacionalne manjine grada Crikvenice Denis Beganović, koji je u Gradskoj upravi predstavio rad i aktivnosti Džemata Crikvenica.


– Tijekom mjeseca Ramazana pokrenuli smo projekt renoviranja našeg molitvenog prostora u Dramlju, a sa svim navedenim aktivnostima upoznali smo i vršiteljicu dužnosti gradonačelnice Crikvenice Ivonu Matošić Gašparović, koja je obećala da će nam Grad Crikvenica biti podrška u radu, aktivnostima i daljnjoj integraciji manjinske i vjerske zajednice. Od planiranih aktivnosti želimo detaljnije adaptirati molitveni prostor. Dio aktivnosti smo već samostalno odradili. Ostala je još zamjena velike balkonske stijene, niveliranje podloga, keramičarski radovi, kupnja novih klima uređaja, ukrašavanje interijera, kupnja novih tepiha s oznakama za klanjače – istaknuo je Beganović te pozvao sve zainteresirane donatore da se uključe u ovaj projekt.


Tijekom Domovinskog rata u Republici Hrvatskoj i odbrambeno-oslobodilačkog rata u Bosni i Hercegovini velik broj izbjeglica je spašavajući živu glavu pronašao utočište i u Crikvenici. Brzo su se integrirali u sve segmente društva, a dobar dio ih je trajno ostao i nastavio sa svojim doprinosom boljitku grada. Beganović dodaje da je u Domovinskom ratu sudjelovalo 25.000 Bošnjaka koji su dobrim dijelom i muslimani, a njih 1.189 dalo je ono najdragocjenije, vlastiti život.




– Po prirodi čovjeka je da se druži i okuplja u zajednice svojih sunarodnjaka pa je tako tih ratnih godina došla i ideja da se formira Džemat Crikvenica kao manja organizacijska jedinica unutar Medžlisa islamske zajednice Rijeka. Kupljen je stan u Dramlju na adresi Vukovarska 72, koji je preuređen u molitveni prostor 13. rujna 1993. godine, stoga taj datum uzimamo za službeni početak, iako se vjerski život muslimana na ovom području počeo daleko ranije organizirati. Danas su muslimani Crikvenice gradbeni dio svakog segmenta društva, djeca islamske vjeroispovijesti imaju islamski vjeronauk u osnovnim školama Vladimira Nazora i Zvonka Cara te Srednjoj školi Dr. Antuna Barca. Svjedoci smo, a osobito tijekom turističke sezone, da imamo realne potrebe za većim i uređenijim prostorom kako bi turisti muslimani ostajali na crikveničkoj rivijeri i dobivali tako zaokruženu turističku ponudu – kazao je Beganović.