UREĐENJE OBALE

Potpisani ugovori s izvođačima. U rujnu kreće uređenje Kačjaka i edukativnih staza u Havišću

Robert Šimonović

Foto Angela Maksimović

Foto Angela Maksimović

Posao vrijedan 290 tisuća eura na Kačjaku povjeren je tvrtki GP Izvedba iz Grižana, dok će 129 tisuća eura vrijedno uređenje staze između uvale Lokvišće i Havišće u Jadranovu uređivati crikvenička tvrtka Jela



 CRIKVENICA – Grad Crikvenica jučer je potpisao ugovore s tvrtkama koje će raditi na uređenju dijela obalnog područja na poluotoku Kačjak te uređenju edukativnih staza na području Havišća u Jadranovu. U ime izvođača radova za projekt Kačjak, ugovor je potpisao direktor tvrtke GP Izvedba Luka Špalj, dok je u ime izvođača radova za projekt Havišće ugovor potpisao direktor tvrtke Jela Mladen Pilaš. U ime Grada ugovore je potpisao gradonačelnik Damir Rukavina koji je kazao kako je početak radova za oba projekta predviđen polovinom rujna, a njihov završetak očekuje se krajem ove godine.


Projekt Kačjak


Projekt uređenja dijela obalnog područja na poluotoku Kačjak nužan je zbog izuzetno lošeg stanja tog dijela pomorskog dobra izloženog djelovanju mora, ali i utjecaju vremenskih neprilika.


Projekt je višegodišnji i provodit će se u više faza zbog svoje kompleksnosti i visoke vrijednosti projekta u odnosu na proračunske mogućnosti, ali i zbog omogućavanja korištenja pomorskog dobra u vrijeme turističke sezone. Radit će se na potezu dugom 700 metara, a u okviru toga projekta je i revitalizacija »tunerice«, koja je nedavno već postavljena te je sufinancirana sredstvima LAGUR-a Tunera. Idejno rješenje uređenja plaže Kačjak sadrži sedam prostornih cjelina te rekonstrukciju završne betonske obalne šetnice, a procijenjena ukupna vrijednost projekta okvirno iznosi 1,1 milijun eura. Ugovor koji su potpisali gradonačelnik Rukavina i Luka Špalj odnosi se na uređenje sedme prostorne cjeline, što predstavlja prvu fazu planiranih radova. Vrijednost ugovorenih radova iznosi 290.640,97 eura, plus PDV, od čega 115.400 eura sufinancira Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture.


Staze u Havišću




Što se tiče radova vezanih uz uređenje edukativnih staza na području Havišća u Jadranovu, vrijednost ugovorenih radova iznosi 129.315,01 euro, plus PDV, a sufinancirani su sredstvima europskih fondova. Ugovorom su obuhvaćeni pripremni i zemljani radovi na više staza, kao i nabava urbane opreme (klupe, koševi za otpad, info-ploče, stolovi, putokazi te umjetničke instalacije) koja će imati informativnu i edukativnu funkciju, a uključena je i izgradnja nadstrešnice površine 15 četvornih metara.


Planirana edukativna staza koja se izvodi u ovoj fazi protezat će se od uvale Lokvišće do šljunčane plaže u uvali Havišće, većinom prateći postojeći utabani put. Kako ističu iz Grada, staza će, osim funkcije povezivanja postojećih i budućih sadržaja lokacija, imati i informativnu te edukativnu funkciju. Uspostava navedenih staza izvodi se, između ostalog, i u svrhu održivog razvoja i zaštite područja, pri čemu bi pridonijela i samom lokalnom, ali i dodatnom regionalnom razvoju zajednice, obogaćujući postojeću turističku, rekreativnu i edukativnu ponudu.


Predviđeno je postupno otvaranje građevine, odnosno sukcesivna izgradnja podijeljena na dvije cjeline, a što je predviđeno projektom i troškovnikom.


Posao domaćim tvrtkama


Gradonačelnik Rukavina je istaknuo kako će ovi projekti unaprijediti turističku infrastrukturu i ponudu grada Crikvenice, ali i pridonijeti uređenju okoliša i ekološkoj održivosti ovih područja.


– Koristim ovu priliku i da zahvalim Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture na sufinanciranju projekta vezano uz uređenje Kačjaka, kao i LAGUR-u Tunera što je omogućio sufinanciranje iz europskih fondova za projekt uređenja edukativnih staza na području Havišća, rekao je Rukavina, iskazavši zadovoljstvo time što će radove izvesti domaća, lokalna poduzeća iz Crikvenice i Grižana.


Sigurnija i kvalitetnija sunčališta


Projektni zadatak uređenja obale na Kačjaku je, u osnovi, povećati površinu sunčališta i poboljšati kvalitetu i sigurnost korištenja toga prostora. Stoga je, uz povećanje i poboljšanje završnih obrada postojećih i novoformiranih sunčališta, potrebno povećati i broj pristupa u more, rekonstruirati postojeće, i izgraditi nove pristupe u more te stepenice i staze. Postavljeni će biti i novi tuševi te prostori za presvlačenje. Projekt podrazumijeva izgradnju betonskih stepenica, rekonstrukciju postojećeg razbijenog podesta i pomorskih građevina formiranjem novih površina uz postavu zaštite od valovanja kamenih monolita te ulaza/izlaza u i iz mora na centralnoj poziciji za sve kupače. Novoformirana površina sunčališta za oko 67 kupača iznosit će oko 333 četvorna metra. Uz vertikalnu komunikaciju projektirani su tuševi i odmorište. Ukupna površina uređenih sunčališta iznosit će oko 1.400 četvornih metara, što je prema postavljenoj normi ekvivalent za boravak 307 kupača.