
Foto Grad Crikvenica
povezane vijesti
Drugi sastanak Lokalnog projektnog odbora u sklopu europskog projekta ReMED održan je u crikveničkoj Gradskoj vijećnici. Projekt ReMED provodi se u okviru programa Interreg Euro-MED 2021. – 2027., a njegov je cilj učiniti Mediteran pametnijim, zelenijim i otpornijim kroz poboljšano upravljanje i suradnju među gradovima regije.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 2.406.287,10 eura, od čega je za Grad Crikvenicu predviđeno 163.303,84 eura, uz 80 posto sufinanciranja iz programa Euro-MED. Vodeći partner projekta je Sveučilište u Malti, a uz Grad Crikvenicu, koji je jedini partner iz Hrvatske, u projektu sudjeluju i Ministarstvo otoka Gozo (Malta), Grad Genova i međunarodna organizacija za održivi urbanizam iiSBE (Italija), Grad Malaga i Zaklada CIEDES (Španjolska) te Nacionalni opservatorij u Ateni – NOA (Grčka).
Kako ističu iz Grada Crikvenice, projektom će se kroz suradnju mediteranskih gradova i institucija razviti akcijski planovi i mjere za ublažavanje klimatskih promjena, prilagođeni specifičnim potrebama gradova partnera.
Lokalni projektni odbor ima savjetodavnu ulogu te pruža smjernice i povratne informacije potrebne za uspješnu provedbu projekta i primjenu njegovih rezultata u praksi. Sudionici sastanka bili su stručnjaci različitih profila koji se bave klimatskim promjenama na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini.
U odboru su, uz predstavnike Grada Crikvenice, i predstavnici Udruge gradova, kulturnih i civilnih ustanova i udruga, ronilačkog kluba te stručnjaci s Fakulteta za fiziku i Fakulteta biotehnologije i razvoja lijekova iz Rijeke.
Nakon uvodne prezentacije o projektu, ReMED-ovom sustavu procjene i lokalnoj primjeni alata, pilot-studiji slučaja u projektu te sustavu edukacija u programu koju je vodila pročelnica Upravnog odjela za investicije, prostorno uređenje i imovinu Vjekoslava Glavan, uslijedila su zaključna razmatranja i informacije o predstojećim aktivnostima u sklopu projekta.