NOVI VINODOLSKI

Narodna čitaonica i knjižnica u Novom nastavila Dane norveške kulture

Robert Šimonović

Suradnja na tom projektu s Hrvatsko-norveškim društvom počela je 2019. godine. Ove godine održano je nekoliko predavanja te predstavljanje norveške književnice Maje Lunde i njezinih knjiga



NOVI VINODOLSKI – Narodna čitaonica i knjižnica Novi Vinodolski i ove godine je organizirala Dane norveške kulture u Novom Vinodolskom. Uspješna suradnja na tom projektu s Hrvatsko-norveškim društvom počela je još 2019. godine.


– Gospođa Dora Grabar, danas dopredsjednica Društva, predložila nam je suradnju koju smo svesrdno prihvatili jer se radi o državi koju svaki stanovnik naše zajednice želi bolje upoznati, od koje možemo štošta naučiti. Kao knjižničarka svjedočim, slobodno mogu reći, dominaciji lijepe književnosti/beletristike koja dolazi iz skandinavskih zemalja. Nesbo, Knut Hamsun, Karl Ove Knausgard, Maja Lunde samo su neka od imena norveških pisaca u čijim djelima uživaju naši korisnici. Ovu našu kulturnu suradnju osmislili smo kako bismo na kulturnoj razini približili Norvešku i njezine umjetnike. Dani norveške kulture bili su dosad izuzetno kvalitetno organizirani. Sredstva koja smo dobili od Ministarstva kulture i medija uveliko su nam pomogla da sastavimo još bolji i kvalitetniji program, pozovemo velik broj predavača, domaćih i stranih te pokrenemo i prikazivanje norveških filmova – rekla je Barbara Kalanj Butković, ravnateljica Narodne čitaonice i knjižnice Novi Vinodolski.


Ekspedicije


Ovogodišnji program Dana norveške kulture u Novom Vinodolskom počeo je u lipnju. Održano je multimedijalno predavanje »Kon-Tiki – Thor Heyerdahlova ekspedicija na splavi preko Tihog oceana«, predavačica je bila Nevenka Romanić Kristensen, predsjednica Hrvatsko-norveškog društva. Potom je održano i multimedijalno predavanje o austrougarskoj arktičkoj ekspediciji brodom »Admiral Tegetthoff« od 1872. do 1874. godine, u kojoj su većinsku posadu činili naši jadranski pomorci, a Norvežani su sudjelovali u pripremi i realizaciji ekspedicije. Autor predavanja bio je Miljenko Smokvina, samostalni istraživač hrvatske baštine.




Nakon ljetne stanke s realizacijom projekta nastavljeno je ujesen te je organizirano predstavljanje norveške književnice Maje Lunde i njezinih knjiga: »Povijest pčela« (Naklada Ljevak 2018.) i »Plavetnilo« (Naklada Ljevak 2019.). Književnicu i njezina djela predstavila je književna kritičarka Petra Miočić Mandić, ulomke iz knjiga čitale su Dora Grabar i Barbara Kalanj Butković. Program Dani norveške kulture je upotpunjen prikazivanjem norveških filmova: »Tisuću puta laku noć«, »Magnus« i »Što će ljudi reći«.


Božićni običaj


– Program smo zaključili u prosincu predavanjem djelatnice Veleposlanstva Kraljevine Norveške u RH Marte Karoline Laundal koja je predstavila norveški božićni običaj. U sklopu predavanja predstavljeni su i Trolovi lutkarice Jasmine Gudić, a za sam kraj prosinca priredili smo multimedijalno predavanje dopredsjednice Hrvatsko-norveškog društva Dore Grabar »Oda bakalaru«. Ovim cjelokupnim programom ponudili smo našim sugrađanima bogatstvo raznovrsnih sadržaja te pridonijeli sveobuhvatnom prikazivanju norveške kulture, povijesti, etnologije i kinematografije – završila je ravnateljica Barbara Kalanj Butković.