Suvremena ustanova

Medicinske sestre u Thalassotherapiji Crikvenica velika su potpora bolesnicima i žive posao 24 sata dnevno

Robert Šimonović

S obzirom na specifičnu djelatnost ustanove, i sestre moraju imati specifična znanja / Foto Thalassotherapia Crikvenica

S obzirom na specifičnu djelatnost ustanove, i sestre moraju imati specifična znanja / Foto Thalassotherapia Crikvenica

Thalassotherapia Crikvenica promišlja o dobrobiti važnog dijela medicinskog kadra. Nedavno su tim pojačali zapošljavanjem dviju medicinskih sestara



Thalassotherapia Crikvenica suvremena je medicinska ustanova sa stoljetnom tradicijom, koja povezuje načela talasoterapijskog liječenja s dostignućima moderne medicine, čime se postižu iznimni rezultati u liječenju bolesti organa za kretanje i dišnih organa kod djece, odraslih osoba i osoba treće životne dobi.


Kako kaže ravnateljica Thalassotherapije Crikvenica Nataša Manestar, za razvoj medicine nužno je neprestano ulaganje u infrastrukturu, medicinsku opremu, ali jednako tako i u kadar, a Primorsko-goranska županija kao osnivač i vlasnik Thalassotherapije Crikvenica ulaže značajna sredstava u izgradnju i osuvremenjivanje prostora i medicinske opreme.


Važan posao


– Izgradnjom nove zgrade 2016. godine Thalassotherapia Crikvenica otvorila je niz specijalističkih ambulanti te se iskazala potreba i za većim brojem medicinskih sestara u odnosu na ranija vremena.




Mnoge su se u međuvremenu školovale i stekle zvanje prvostupnica i magistra sestrinstva, a neke se još školuju. Danas je u Thalassotherapiji Crikvenica zaposleno 36 medicinskih sestara i tehničara među kojima su četiri magistre sestrinstva, 10 prvostupnica sestrinstva i 22 medicinske sestre srednje stručne spreme, govori Manestar.


Osvrnuvši se na Međunarodni dan medicinskih sestara, ravnateljica dodaje da se sestrinstvo kao profesija intenzivno razvija, kao i da danas dobru medicinsku sestru, između ostalog, krasi temeljito školovanje, poprilično radno iskustvo i spremnost na cjeloživotno učenje.


– Dok je ljudskog roda, bit će potrebe za njegom. Medicinske sestre potpora su bolesnicima, ali i članovima njihovih obitelji. Svatko kome je u životu trebala neka zdravstvena usluga shvaća koliko je posao medicinske sestre važan.


Jer ne može svatko raditi ovaj posao niti biti medicinska sestra. Uz puno empatije prema bolesniku, medicinske sestre moraju imati želju za pomaganjem, biti srdačne i suosjećajne, a to je teško postići ako nemate ljubavi prema svome zanimanju.


Iako je osnovni poziv medicinskih sestara služenje drugima, danas to više nije dovoljno, ističe Manestar, a s njome se slaže i pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo Danijela Ratković.


Budući da tehnologija zauzima sve važniju ulogu u medicini, medicinske sestre se suočavaju sa sve većim pritiscima i pravi je izazov uspostaviti ravnotežu između tehnologije i humanosti.


Sve se više bolnica suočava i s problemom manjka medicinskih sestara, a one koje rade moraju biti spremne nositi se sa svakodnevnim stresom i biti prilagodljive.


Po tom pitanju Thalassotherapia Crikvenica nastoji promišljati unaprijed i planirati na vrijeme, što znači da su se u crikveničkoj Thalassotherapiji nedavno pojačali zapošljavanjem dvije medicinske sestre.Jedinstven inhalatorij


Odjel Specijalističko-konzilijarne zdravstvene zaštite (SKZ) djeluje u brojnim medicinskim djelatnostima, a usluge specijalističkih pregleda i dijagnostičkih postupaka pružaju iskusni medicinski timovi sačinjeni od liječnika specijalista ili užih specijalista te posebno educiranih magistri i prvostupnica sestrinstva te medicinskih sestara.


Dijagnostički postupci provode se u sklopu odsjeka ambulantne dijagnostike u kojem usluge pružaju visoko educirane medicinske sestre specijalizirane za provođenje pojedinih dijagnostičkih postupaka.



Na Odsjeku inhalatorija postupci inhalacijske terapije provode se u specijaliziranom inhalatoriju jedinstvenom na čitavom Jadranu, pa i u europskim razmjerima – na površini od 205 četvornih metara, gdje u šest prostorija može istovremeno primiti 40-ak pacijenata.


Osim inhalacijske terapije, u inhalatoriju se još provode procedure displacementa po Proetzu (čok), nosna aspiracija, ispiranje grla i nosa kao preduvjeti čišćenja sluznice gornjega i donjega dišnog trakta na čiju površinu onda kvalitetnije mogu djelovati udahnute čestice inhalacija.


Kod opstruktivnih plućnih bolesti koriste se najmoderniji IPPB inhalatori njemačke tvrtke Bauerfeind koji služe za inhaliranje medikamentozne terapije pod pozitivnim pritiskom koji raspršuje čestice lijeka u najdublje dijelove dišnog sustava.


Odsjek je opremljen i suvremenim uređajima za dezinfekciju i parnu sterilizaciju kompletnoga medicinskog pribora te je mjesto centralne sterilizacije za sve odjele ustanove.


Tim odsjeka inhalatorij čini pet medicinskih sestara s dugogodišnjim iskustvom u provođenju inhalacijske terapije. Kod svih djelatnosti usluge se provode samostalno ili u sklopu rehabilitacijskih programa.


U djelatnostima fizikalne medicine i rehabilitacije te pedijatrijske pulmologije usluge se dodatno provode na medicinskim odjelima u sklopu bolničkog stacionarnog liječenja.


Tu je i Odsjek fizikalne medicine i rehabilitacije na kojemu se provodi liječenje i rehabilitacija upalnih, degenerativnih, metaboličkih i reumatskih oboljenja, stanja nakon ozljeda lokomotornog sustava, postoperativna rehabilitacija ortopedskih, traumatoloških, neuroloških dječjih i odraslih pacijenata nakon operacija i ozljeda na zglobovima i mišićima, stanja nakon ugradnje endoproteza i implantata zglobova, neuroloških bolesti mišićno-koštanog sustava, stanja nakon celebralnog inzulta.


Odsjek raspolaže sa 67 kreveta za liječenje stacionarnih pacijenata u kojem oni na liječenju borave 14 ili 21 dan. Tim Odsjeka čine liječnici specijalisti fizijatri, medicinske sestre i fizioterapeuti.


Prijatelji djece


Na Odsjeku respiratorne rehabilitacije djece provodi se rehabilitacija bolesti gornjeg i donjeg dišnog sustava. Thalassotherapia Crikvenica je najveći centar za stacionarnu respiratornu rehabilitaciju djece u Hrvatskoj.


Odsjek respiratorne rehabilitacije djece godišnje posjeti oko 800 djece koja na stacionarnoj rehabilitaciji provedu od 14 do 21 dan.


Indikacije za liječenje i medicinsku rehabilitaciju djece na odsjeku su: alergijske i kronične bolesti dišnog sustava, bronhalna astma i alergijska upala nosne sluznice, alergijske i kronične tegobe sa sinusima, recidivirajuće respiratorne infekcije praćene bronhoopstrukcijom, sindrom nepokretnih cilija, cistična fibroza.


U Thalassotherapiji djeluje i područno odjeljenje Osnovne škole Zvonka Cara Crikvenica, tako da školska djeca za vrijeme liječenja ne gube kontinuitet u nastavi.


Od 2009. odsjek ima i počasni naziv Dječji odjel Thalassotherapije Crikvenica – Prijatelj djece. Tim Odsjeka respiratorne rehabilitacije djece čine liječnici specijalisti pedijatri, medicinske sestre i fizioterapeuti.


Dragocjenost sestrinske struke


Kako kaže pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo Danijela Ratković, svake godine Međunarodni dan sestrinstva podsjeća koliko je važno osvijestiti dragocjenost sestrinske struke u cjelokupnim zdravstvenom sustavu.


– Medicinske sestre su najbliže bolesnicima i razumiju njihove potrebe bolje od ikoga. U bolnicama čine najveći dio zdravstvenih zaposlenika i žive svoj poziv 24 sata dnevno.


Protekla pandemija otkrila je sve slabosti našeg zdravstvenog sustava i ogromne pritiske pod kojima rade medicinske sestre.


Promjene koje nam donosi budućnost, tehnološki napredak i možda suočavanja s nekim »novim neprijateljem« poput koronavirusa ukazuju nam da trebamo i dalje zajednički raditi na razvoju sestrinske profesije i svakako naći način za motiviranje mlađega naraštaja da odaberu ovo plemenito zanimanje.


Ponosne na svoju struku, radno ćemo obilježiti naš dan u mislima sa svim kolegicama i kolegama, nastojeći i dalje biti potpora, rame za plakanje, ali i nada svim našim pacijentima, kaže Ratković te zajedno s ravnateljicom Thalassotherapije i drugim zaposlenicima Ustanove svim medicinskim sestrama i tehničarima čestita Međunarodni dan sestrinstva.