
Foto Matea Jurčić
Domaće delicije, narodne nošnje i glazba za savršen doživljaj Novog
povezane vijesti
U srcu kamenitog, staroga Novog grada, gdje svaka uličica krije priče minulih stoljeća, u srijedu navečer započelo je jubilarno, 10. izdanje manifestacije Okolotorno.
I nakon 10 godina susreta, osmijeha, pjesme i tradicije Okolotorno ne posustaje, a da je riječ o nezaobilaznom ljetnom događanju i ove su godine potvrdili brojni posjetitelji – Novljanke, Novljani i njihovi domaći i strani gosti.
Manifestacija koja spaja duh prošlih i sadašnjih vremena iznova je ispunila stari grad mirisima domaćih delicija, šarenilom rukotvorina, zvukovima mediteranske glazbe, jednom riječju – programom koji spaja sve generacije.
Povijesni likovi
Ovogodišnje, 10. izdanje Okolotorna započelo je toplom dobrodošlicom članica Udruge 51+, koje su na Frankopanskom trgu posjetitelje dočekale s domaćim slasticama i rakijom.
Mlade dame dale su si truda, izradivši orehnjaču, kolače s višnjama, jabukama i belu pitu. Oko njihova štanda oživjeli su i brojni povijesni likovi poput Frankopana, bana Ivana Mažuranića i Ivane Brlić Mažuranić…
Posebnu notu tradicije unijeli su i članovi KUD-a “Ilija Dorčić” u narodnim nošnjama, dok su stražari u povijesnim uniformama budno čuvali ulaz u staru gradsku jezgru.
Đurđica Krišković, dopredsjednica KUD-a koji postoji od 1951. godine, upoznala nas je s prekrasnom i nadaleko prepoznatljivom novljanskom narodnom nošnjom.
– Prošetat ćemo u svečanoj, crno-crvenoj ženskoj narodnoj nošnji. Podloga je crna, ukras je crveni, a imamo i bjelinu. Tako je na glavi bijeli rubac koji se veže na poseban način i čvrsto stoji na glavi i kad bura puše.
Tu je i bijela košulja koja oko zglobova i vrata ima čipku. Ispod bjeline je kiklja ili podsuknja, heklane čarape, a na nozi su natikače.
Na sebi imamo mezulanku, dugu crnu suknju koja završava s tankom kurdelom, vrpcom. Na gornjem dijelu tijela imamo i kas, odnosno prsluk koji je oblika nekadašnjih strukiranih ženskih steznika i koji ženama napravi lijepu liniju.
Kas je ukrašen crvenim ili plavim kurdelama, s prednje strane imamo malu mašnu, a otraga su dugačke trake koje vise i prate liniju mezulanke do poda. U pasu imamo i kanicu, odnosno pojas, pojašnjava Đurđica.
Svečana i bijela nošnja
Dodaje kako osim svečane nošnje postoji i bijela nošnja koja se zove berhan. Kas i mezulanka su od pamučnog materijala, obično ih nose mlađe djevojke ili snahe.
Postoji i svilnica te šajnica od brokata. Predsjednica KUD-a Snježana Kabalin nosila je, pak, župicu. Riječ je o gradskoj odjeći koju su žene nosile kao dnevnu, svečaniju odoru.
– Još nas ukrašavaju bati ili zlatne naušnice, a oko vrata imamo ogrlicu od koralja. U prsima je cvijeće i mala gora, tj. šimšir, kaže Krišković, dodavši kako u Novom ne postoji kuća u kojoj nema barem jedne nošnje.
Nakon brzinske edukacije o tek malom segmentu novljanske baštine, odlazimo u stari grad, ispred crkve sv. Filipa i Jakova, gdje upoznajemo brojne obrtnike, umjetnike i zanatlije te njihove rukotvorine.
Jedni od izlagača su Mila Grivičić i njezin suprug Igor iz Zagreba.
– U našoj ponudi imamo tradicionalne ljekovite biljne proizvode. Imamo mast od gaveza, nevena i kantariona. Nudimo melem od stolisnika, propolisa, eukaliptusa, gel od bršljana, tinkturu od koprive, kapi protiv gljivica.
Tu je i prirodna kozmetika, kreme za lice na bazi eteričnog ulja smilja, maslinovog ulja, badema, ruže, lavande… Imamo hidrolate, proizvode za sunčanje, balzame, losione, dezodoranse i još jako puno toga, nabraja Mila.
Ona je po struci farmaceut, a kaže da su svi proizvodi nastali prvenstveno kao moj odgovor na vlastite tegobe.
– Jednog dana sam rekla sebi samoj: kakav si ti farmaceut ako se ne potrudiš napraviti neku kremu koja će ti pomoći. I tako je krenulo, govori Mila.
Druženje i ples
Bilo je tu i štandova s proizvodima od ruže, prirodnim sapunima, maslinovim uljem, likerima i rakijama, suvenirima… Apetit nam je otvorio miris slatkih i slanih Tonkinih fritula, koje su Antoniji Mikac pomagali raditi kći Vita i Vitin prijatelj Josip.
Specijalitet dana: fritule od domaćih slavonskih kobasica s prženom kapulom. Mljac! Dok smo mi uživali u Tonkinim fritulama, najmlađi su uživali u oslikavanju lica, nesvakidašnjoj akrobatskoj predstavi i streličarstvu.
Raspoređeni po čitavoj staroj jezgri, Trio Nebuloza, Trio Fumić, Tamburaški sastav Novi i Klapa Kala stvarali su ugođaj koji poziva na druženje i ples, dok su dvije primorske konobe posjetitelje nudile domaćim vinom, pjenušcima i pršutom.
A što sve nudi ovogodišnji Okolotorno moći ćete saznati još tri srijede – 16. i 30. srpnja te 13. kolovoza od 19.30 do 23.30 sati.
– Svaka srijeda donosi novi razlog za dolazak, ali jedno ostaje isto, autentična atmosfera u kojoj prošlost i sadašnjost plešu zajedno, uličicu po uličicu, osmijeh po osmijeh, već punih deset godina.
Pridružite nam se i ove godine, osjetite duh tradicije, okuse domaćih proizvoda, ljepotu susreta i stvaranja novih uspomena, jer Okolotorno je više od manifestacije, to je doživljaj koji traje i koji se pamti, poručuju iz Turističke zajednice grada Novog Vinodolskog.