
Crikvenički vijećnici su sve tri točke dnevnog reda jednoglasno usvojili
Kao tri osnovna strateška prioriteta navedeni su održivi razvoj i jačanje konkurentnosti lokalnog gospodarstva, pozitivni demografski trendovi i visoka kvaliteta života u gradu te energetski učinkovito i efikasno upravljanje javnom infrastrukturom
povezane vijesti
CRIKVENICA – Na 24. sjednici Gradskog vijeća Crikvenice, održanoj danas u prostoru crikveničke Gradske vijećnice, na dnevnome redu bile su tek tri točke, koje su crikvenički vijećnici jednoglasno usvojili. Uz verifikaciju zapisnika s prethodne sjednice, usvojen je prijedlog Plana razvoja grada Crikvenice za razdoblje 2023. – 2030. godine te prijedlog strategije zelene urbane obnove za područje grada Crikvenice.
Strateški dokument plana razvoja Crikvenice od 2023. do 2030. godine predstavile su profesorice s Ekonomskog fakulteta u Rijeci Nada Denona Bogović i Mira Dimitrić. Kao tri osnovna strateška prioriteta navedeni su održivi razvoj i jačanje konkurentnosti lokalnog gospodarstva, pozitivni demografski trendovi i visoka kvaliteta života u gradu te energetski učinkovito i efikasno upravljanje javnom infrastrukturom. U ovom periodu razvoja nabrojano je 28 kapitalnih projekata koji se planiraju realizirati. Nezavisna vijećnica Dina Domijan uputila je kritiku izvršnoj vlasti, s obzirom na to da se dio tih projekata provlači dulje vrijeme, stoga nije riječ o novim projektima.
Zelene površine
Arhitektica Lana Bogovac izložila je strategiju zelene urbane obnove gdje su kao strateški prioriteti navedeni očuvanje i unapređenje prirodnih područja te bioraznolikosti, uređenje otvorenih površina i zgrada u naselju, ublažavanje klimatskih promjena i slično. Velik naglasak stavljen je na potencijal uređenja prostora uz Dubračinu i njegovog povezivanja s Vinodolskom općinom i zaleđem i obrnuto. Vijećnica Dina Domijan pozdravila je donošenje ovakve strategije, naglasivši da u Crikvenici nedostaje jako puno zelenih površina. Kao probleme je navela i visoku apartmanizaciju, nedostatak parkirnih površina, nedovoljnu iskorištenost prirodne baštine i slično.
Spomenik braniteljima
Vijećnik Ivan Smojver postavio je pitanje vezano uz spomenik braniteljima u blizini Vele palade u samom centru Crikvenice. Ukazao je na dvije iskrivljene šipke od kojih je spomenih načinjen, stoga ga je zanimalo planira li se njegova sanacija. Zamjenica gradonačelnika Ivona Matošić Gašparović odgovorila je da će Grad riješiti taj problem, osudivši pritom takav čin. |
Zanimljivo je bilo poslušati tzv. aktualni sat za vrijeme kojega su vijećnici postavljali brojna pitanja. Više pitanja bilo je postavljeno direktoru VIO-a Žrnovnica Crikvenica Vinodol Igoru Uremoviću, a vezano uz projekt »Sustav odvodnje otpadnih voda aglomeracije Novi Vinodolski, Crikvenica i Selce«.
Vijećnik Zdravko Pernar (HDZ) tako je pitao hoće li biti uklonjeni raniji propusti prilikom izvođenja radova na pojedinim područjima, a koji su, kako je kazao, trebali biti sanirani prije turističke sezone. Kao primjer je naveo prostor ispred crikveničke robne kuće. Pernar je pitao i kakva je trenutna dinamika radova u sklopu projekta, kao i kad će na sustav biti priključeni oni dijelovi koji su projektom već odrađeni. Uremović je kazao da je većina ranijih propusta odrađena, a potrebno je još sanirati Jurišićevu ulicu i riješiti problem oborinske odvodnje kod Konzuma na crikveničkoj tržnici.
– Nakupina vode se neće riješiti bez cjelovitog rješenja oborinske odvodnje. Treba napraviti slivnike, a po tom pitanju razgovaramo s Gradom – rekao je Uremović.
Dinamika radova
Dodao je da je dinamika radova na projektu aglomeracije bolja nego ranije, a na terenu posao obavlja 19 ekipa. Po pitanju priključenja pojedinih objekata na sustav, Uremović je rekao da će ono početi nakon što budu odobrene uporabne dozvole i u odnosu na izgradnju četiri crpne stanice i uređaja za pročišćenje otpadnih voda.
– Moramo priključivati onoliko objekata koliko budemo mogli s obzirom na UPOV-e, naravno, kako ne bismo opteretili čitav sustav i tako zagadili more – pojasnio je direktor VIO-a Žrnovnica.
Pitanje vezano za projekt aglomeracije postavila je i nezavisna vijećnica i predsjednica Gradskog vijeća Vesna Car Samsa. Pitala je kakvo je stanje pomorskih ispusta i hoće li se oni pomicati. Kako je pojasnila, pomorski ispusti trebali bi biti udaljeni minimalno 500 metara od obale te se prostirati minimalno 20 metara u dubinu. Uremović je odgovorio da će po dinamičkom planu ubrzo početi produženje pomorskih ispusta na glavnim crpnim stanicama i u Novom Vinodolskom i u Crikvenici.
– Ispust na crpnoj stanici trajekt bit će na oko 600 metara od obale i na 45 metara dubine. Svi su oni snimljeni, ronioci su ispitali njihovo stanje… Produžit ćemo ispuste da ne bismo ugrozili kvalitetu mora kao recipijenta – kazao je Igor Uremović.