Gradsko vijeće

GRAD CRIKVENICA Zeleno svjetlo izvještaju o izvršenju proračuna

Robert Šimonović

Sjednica crikveničkog Gradskog vijeća

Sjednica crikveničkog Gradskog vijeća

Kako je na sjednici izvijestila pročelnica Upravnog odjela za financije, turizam i gospodarstvo Jasna Perhat, u prošloj je godini ostvareno oko 122.400.000 kuna prihoda, od čega kreditno zaduženje iznosi oko 11 milijuna kuna



 


CRIKVENICA – Na ovotjednoj sjednici Gradskog vijeća Crikvenice vijećnici su usvojili prijedlog godišnjeg izvještaja o izvršenju proračuna grada Crikvenice za 2022. godinu. Kako je izvijestila pročelnica Upravnog odjela za financije, turizam i gospodarstvo Jasna Perhat, u prošloj je godini ostvareno oko 122.400.000 kuna prihoda, od čega kreditno zaduženje iznosi oko 11 milijuna kuna. Kako je pojasnila pročelnica, zaduženje se odnosi na projekt poboljšanja energetske učinkovitosti javne rasvjete, koji je dovršen u lipnju 2022. godine. Što se tiče realiziranih rashoda, oni u 2022. godini iznose oko 109 milijuna kuna. Pročelnica je istaknula i da je Grad u 2022. godini imao višak prihoda u iznosu od 4.958.774 kuna. Također, naglasila je i da je u prošloj godini zabilježen porast od poreznih prihoda, od kojih se najveći dio odnosi na porez od prometa nekretnina.


– Godine 2021. realiziran je prihod od 6,6 milijuna kuna, dok je on u 2022. godini iznosio 15 milijuna kuna. Zadnjih desetak godina prihod od poreza na nekretnine nije bio toliki, što nam je znatno podiglo prihode i omogućilo realizaciju određenih programa – rekla je Jasna Perhat.


Pročelnica Jasna Perhat


Raspodjela rezultata




Pročelnica je kazala i da se najveći dio neizvršenih rashoda odnosi na nekoliko proračunom predviđenih projekata za koje još nisu raspisani očekivani natječaji za dodjelu europskih sredstava. Kako je pojasnila, iako takve investicije nisu započele, to ne znači da se od njih odustalo, već je njihovo izvršenje u planu proračuna za ovu godinu. Kao primjeri takvih projekata spomenuti su projekt uređenja Doma prosvjete Selce, projekt dnevnog boravka za starije, projekt ribarskih kućica ili projekt izgradnje novog dječjeg vrtića u Gornjem kraju. Vijećnica Iva Karlić (SDP) požalila se da Gradskom vijeću unatoč zakonskim propisima, pa čak i nalogu Državnog ureda za reviziju, nije predložena Odluka o raspodjeli financijskog rezultata, stoga smatra da Grad višak prihoda troši mimo odluke i odobrenja Gradskog vijeća.


– Navikli smo na nepoštovanje Gradskog vijeća i nekih vijećnika, ali smatram da je veliki problem kad se ne poštuju zakonski propisi niti nalozi državne revizije – rekla je Iva Karlić.


Pročelnica Perhat potvrdila je primitak naloga Državnog ureda za reviziju, ali i naglasila da Zakon o proračunu definira samo to da se kroz izmjene proračuna raspodjela financijskog rezultata mora uvrstiti u njega.


– Nije istina da Gradsko vijeće o tom rezultatu nije odlučivalo jer jest kad su bile izmjene proračuna za 2022. godinu. Konačna odluka o raspodjeli financijskog rezultata će biti predložena Gradskom vijeću na usvajanje najkasnije do veljače 2024. godine, kako to propisuje i Državna revizija, a bit će i prije. Također, obratite više pažnje na idući rebalans, kad vi kao vijećnici možete odlučivati o trošenju viška ili namirivanju manjka – rekla je Jasna Perhat.


Zaštita od požara


Vijećnici su u konačnici usvojili prijedlog godišnjeg izvještaja o izvršenju proračuna, s time da je pet vijećnika SDP-ove koalicije pri glasovanju ostalo suzdržano. Preostale točke dnevnog reda ticale su se vatrogastva. Konkretno, jednoglasno je usvojeno izvješće o stanju zaštite od požara na području grada za 2022. godinu, prijedlog provedbenog plana unapređenja zaštite od požara na području grada Crikvenice za 2023. godinu, kao i prijedlog odluke o Planu, programu i načinu upoznavanja stanovništva grada Crikvenice s opasnostima od požara. O navedenim točkama izvijestio je zapovjednik JVP-a Crikvenice Robert Hrelja, dok su vijećnici kroz konstruktivnu raspravu nudili prijedloge za poboljšanje samih točaka, ali i stanja u vatrogastvu općenito.


Raspravljalo se o potrebi probijanja požarnih putova, zapošljavanja dodatnog broja vatrogasaca, potrebi izgradnje novog vatrogasnog doma i obnove voznog parka, načinima prevencije zaštite od požara, uvođenju prometnog reda kako bi vatrogasci lakše mogli prilaziti požarištima i slično.