Radionica i predavanja

FOTO U Bribiru se okupili maslinari, voćari i vinogradari, svi su mogli naučiti nova znanja i vještine

Robert Šimonović

Foto Ana Križanec

Foto Ana Križanec

Moglo se čuti razne zanimljivosti, ali i naučiti nova znanja i vještine o rezidbi voćaka i maslina, pomlađivanju starih stabala maslina i drugim bliskim temama



Šesti po redu Skup maslinara, voćara i vinogradara Vinodola, nastao u organizaciji Vinodolske općine, Turističke zajednice Vinodolske općine i OPG-a Ruža, održan je danas na dvijema lokacijama u Bribiru – u voćnjaku Osnovne škole dr. Josipa Pančića i masliniku OPG-a Spoja.


Foto galerija: Skup maslinara, voćara i vinogradara Vinodolske općine Foto: Ana Križanec


Vinodolke, Vinodolci i drugi posjetitelji mogli su tako od vrhunskih stručnjaka saznati odgovore na brojna pitanja, čuti razne zanimljivosti, ali i naučiti nova znanja i vještine o rezidbi voćaka i maslina, pomlađivanju starih stabala maslina i drugim bliskim temama.





Kroz interaktivnu radionicu i predavanja okupljene su proveli doc. dr. sc. Željko Prgomet, diplomirani inženjer agronomije i specijalist voćarstva Mediterana, te njegova kćer, dr. sc. Iva Prgomet, jedna od vodećih stručnjakinja u smokvarstvu Hrvatske.


Dodana vrijednost


Direktorica Turističke zajednice Vinodolske općine Alenka Spoja na početku je pozdravila sve prisutne te naglasila kako joj se čini da je ovo najposjećeniji Skup maslinara, voćara i vinogradara Vinodola do sada, zbog čega je iznimno sretna i ponosna. Spoju smo zamolili i da nam pobliže približi spomenutu manifestaciju.



– Radi se o događanju koje se održava u sklopu projekta “Volim Vinodol”. Radionica je osmišljena u dva dijela, kroz obradu dviju tema.


Na lokaciji voćnjaka bribirske Osnovne škole dr. Josipa Pančića obradit će se tema rezidbe maslina i voćaka, a na drugoj lokaciji OPG-a Spoja, obradit će se tema pomlađivanja starih stabala maslina.



Sudionici će moći usvojiti neka nova znanja i vještine, a s obzirom na to da se radi o interaktivnoj radionici moći će postavljati pitanja te se sami okušati u rezidbi poljoprivrednih kultura.


Ovaj projekt osmišljen je s ciljem poticanja lokalnog stanovništva povratku prirodi i revitalizaciji poljoprivrede u Vinodolu.



Znamo da je poljoprivreda stoljećima bila grana privrede koja je hranila lokalno stanovništvo. Naravno da smo svijesni da u današnje vrijeme poljoprivreda nije i ne može biti glavna grana djelatnosti, ali ona može biti dodatni izvor prihoda te zdrave i ekološki uzgojene hrane.



Ovim projektom nastojimo i potaknuti sinergiju poljoprivrede i turizma. Svi znamo da je turizam u Vinodolu u velikom zamahu, pogotovo ruralni tip turizma, stoga uzgoj poljoprivrednih proizvoda, za kojima je zaista velika potražnja od strane naših gostiju, može biti jedna dodana vrijednost našem turizmu, rekla je Spoja.


Tema rezidbe


Doc. dr. sc. Željko Prgomet istaknuo je kako mu je uvijek lijepo doći u Vinodolsku općinu, a nakon toga je okupljenima približio temu rezidbe maslina i voćaka.



– Da bismo mogli raditi rezidbu trebamo, barem minimalno, poznavati i anatomiju i morfologiju svake biljke, što znaći da moramo biti u stanju prepoznati rodne i nerodne grane, rodne, vegetativne, generativne pupove i slično, započeo je Prgomet svoje predavanje, a potom objasnio razliku između rodne i nerodne grane.


Foto Ana Križanec


Pojasnio je i kako je zbog bolesti i štetnika rezidbu bolje raditi na početku cvatnje i vegetacije, obavezno svake godine.


Prgomet je naveo kako osim rezidbe postoji i zahvat prstenovanja, govorio o vezivanju i povijanju grana, prihrani biljaka, cijepljenju i drugim zanimljivim temama.