Oživjeli tradiciju

FOTO Pogledajte kako su u Bribiru obilježili Svjetski dan turizma

Robert Šimonović

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

U bogati program uključeni su bili predškolci, školarci, njihovi roditelji, članovi udruga, lokalni OPG-ovci iz Vinodolske općine



Bribirke, Bribirci i njihovi brojni uzvanici danas su u bribirskom Domu kulture na uistinu poseban, maštovit, zanimljiv, vesel, razigran, poučan i zabavan način obilježili Svjetski dan turizma.


Slavlje turizma oslonac je, prije svega, imalo na kulturno-povijesnoj baštini i tradiciji vinodolskog kraja, a u bogatom programu sudjelovali su svi – od onih najmlađih, nešto starijih, još starijih, pa sve do najstarijih.





Dakle, uključeni su bili predškolci, školarci, njihovi roditelji, članovi raznih udruga, lokalni OPG-ovci. Pozdravne govore održale su direktorica Turističke zajednice Vinodolske općina Alenka Spoja i pročelnica Upravnog odjela za kulturu, sport i tehničku kulturu PGŽ-a Sonja Šišić, nakon kojih su se na pozornicu popeli brojni predškolci tribaljskog Dječjeg vrtića Cvrčak i mrav, kao i učenici Osnovne škole Josipa Pančića iz Bribira.



Najmlađi Vinodolci izveli su dvije skladbe – »Kulu starih Frankopana« koja je nastala kao rezultat projekta u vrtiću te svečanu himnu PGŽ-a »Zavičaju tebi«, ispunivši srca prisutnih toplinom i iskrenom radošću, odnosno svim onim pozitivnim emocijama koje u čovjeku mogu pobuditi jedino mala, neiskvarena dječja bića, na ponos i zadovoljstvo njihovih mama, tata, nonića, noni, suseda…



Prisnac i smokve


Najmlađi stanovnici Vinodolske općine zaslužni su bili i za posebne dekorativne urese postavljene na zidovima i drugim dijelovima unutarnjeg prostora bribirskoga Doma kulture.



Naime, vrtićarci su svojim ručicama izradili zanimljive portrete članova obitelji Frankopan, dok su nešto starija djeca, školarci iz bribirske OŠ Josipa Pančića, osmislila ilustracije i bribirske besede uklopljene u maštovitu – Bribirsku slovaricu.



Program osmišljen povodom obilježavanja Svjetskog dana turizma uključivao je i mini-sajam, u sklopu kojeg su lokalni OPG-ovi posjetiteljima nudili svoje domaće proizvode.



Domaći štih upotpunili su članovi Udruge Zrinskih i Frankopana Drivenik, koji su posjetitelje dočekivali odjeveni u atraktivne povijesne kostime, spremni za poziranje i fotografiranje.



Jedan od štandova zauzela je Ružica Kršul iz Bribira, u čijoj se ponudi mogao pronaći famozni bribirski prisnac, ali i povetica, smokvenjak, kuglice od smokav…



Bilo je tu i pekmeza od šljiva, ajvara ili, pak, posebno zanimljivog likera od maslina, za koji teta Ružica kaže da »do ludila« dovodi ponajviše strane turiste, mameći ih da kupuju i piju još, još, i još.



Za one koji ne znaju, nije na odmet ponoviti što je bribirski prisnac, a kulinarske lekcije za nas otkriva – teta Ružica.


– Prisnac se po bribirsku zove još i slašćica, a riječ je o tradicijskom kolaču koji ustvari nije kolač, ilitiga kolaču koji je ustvari slan.



Prisutan je u svim feštama i manifestacijama, dio je bribirske tradicije, a o njemu je nedavno snimljen i poseban promotivni film.


Mnogo se radi na tome da se bribirski prisnac zaštiti kao naš autohtoni proizvod – govori nam Ružica Kršul te odgovara na pitanje o sastojcima koji čine ovu zanimljivu slašćicu.



– To su sir škripavac, šunka, slanina, puno jaja, mladi luk ili kapula, masnoća, brašno.


Svoje proizvode na bazi smokava nudio je i OPG Barac iz malog mjesta Barci. Bili su tu smokvenjaci – kolači od smokava i badema, suhe smokve, džem od smokve, rakija od smokve…


Ključna riječ je, dakle, smokva, a za rapsodiju smokava zaslužni su bili supružnici Igor i Marina Barac.


Vitezovi i viteškinja


Posebnu atrakciju bribirskog programa činile su srednjovjekovne igre i natjecanja za djecu i odrasle, koje su uprizorili mladi i entuzijastični članovi Udruge za oživljanje povijesti Ordo Sancti Viti iz Rijeke.



Srednjovjekovni vitezovi priredili su uzbudljivu prezentaciju viteških borbi, koju su, naravno, s posebnim zanimanjem, razrogačenih očiju i blago otvorenih ustiju, promatrali oni najmlađi.


Klinci i klinceze upijali su svaku vitešku riječ o srednjovjekovnoj povijesti, dok su vještine mačevanja i streličarstva ispratili bez traptanja.



A gdje su vitezovi naučili brojne viteške vještine, otkrila nam je Anika Makovac, jedina prisutna ženska članica udruge Ordo Santi Viti.


– Postoje srednjovjekovni zapisi i manuskripti u kojima je objašnjena tehnika mačevanja od velikih učitelja mačevanja od 12. do 17. stoljeća – kaže Anika koju smo upitali dakle ljubav prema viteškom zanatu.



– Vjerojatno se radi o dječačkim snovima i maštarijama, ali udrugu čine i brojni ljubitelji povijesti, studenti povijesti, pa čak i stručnjaci – medievisti.


A što žena radi među svim tim vitezovima? Kuham i puno pričam – odgovara simpatična Anika Makovac.


Završni dio večeri bio je rezerviran glazbu, odnosno akustični koncert Roberta Funčića i Tine Vukov, koji su stavili točku na »i« i oduševili Vinodol.