OŠ ZVONKA CARA

Crikvenički šušur u sklopu projekta ŠUŠUR. Održane cjelodnevne radionice iz STEM područja

Robert Šimonović

U radionicama iz područja znanosti, tehnologije, inženjerstva i matematike sudjelovali su učenici od prvog do osmog razreda, a one su obuhvaćale aktivnosti poput izrade modela brodova i aviona od stiropora, odnosno rad s 3D olovkama



CRIKVENICA – Veselo, radno i bučno bilo je prošlog tjedna u Osnovnoj školi Zvonka Cara u Crikvenici, a razlog su bile cjelodnevne radionice iz STEM područja, koje su se provodile u sklopu šireg projekta ŠUŠUR. Radionice su održane u organizaciji Zajednice tehničke kulture Primorsko-goranske županije te tehničkoj organizaciji i domaćinstvu crikveničke škole.


U radionicama iz područja znanosti, tehnologije, inženjerstva i matematike sudjelovali su učenici od prvog do osmog razreda, a one su obuhvaćale aktivnosti poput izrade modela brodova i aviona od stiropora za najmlađe ili, pak, aktivnosti koje su uključivale rad s 3D olovkama za nešto starije učenike, uz pomoć kojih su učenici izrađivali naočale i druge zanimljive predmete. Učenici su sudjelovali i u izradi digitalnog plakata pomoću Canva računalnog sustava, kao i radionicama iz STEM područja koje su uključivale teme »Karolina spašava Rijeku« i »Putevima Frankopana, radionicama elektronike te modelarstva«. Svakako najbučnije bile su one u školskoj sportskoj dvorani, u sklopu kojih su učenici petih razreda, većina njih prvi put – upravljali dronovima.


Tražena zanimanja


Ružica Kamenjašević, predsjednica Zajednice tehničke kulture PGŽ-a, izrazila je zadovoljstvo odrađenim radionicama te naglasila da se ovakav vid mobilne STEM škole pokazao punim pogotkom, stoga će se ovakvi i slični projekti nastaviti i po drugim školama.




– Ovakve radonice sjajna su prilika da se učenici upoznaju sa STEM područjem, s obzirom na to da se s tim ne mogu dovoljno upoznati u sklopu redovne nastave, prvenstveno zbog ograničenja kurikuluma te fonda sati tehničke kulture – rekla je Ružica Kamenjašević.


Voditelj radionice elektronike i višegodišnji djelatnik Hrvatske zajednice tehničke kulture Zvonimir Lapov Padovan pohvalio je učenike crikveničke škole i njihovu zainteresiranost za discipline iz područja STEM-a.


– Učenje postaje trajno ako se redovito primjenjuje, izrekao je davno jedan mudri učitelj, stoga su ovakve radionice prilika da učenici na zabavan način steknu nova znanja i vještine – rekao je Lapov Padovan.


Osnovni cilj radionica i šireg projekta ŠUŠUR jest kod učenika pobuditi interes za tehnička zanimanja i tehniku uopće. Jednako tako, cilj je poticanje korištenja suvremenih alata u nastavi i primjena znanja stečenih na radionicama na druga područja, poput likovne kulture.


Sjajna praksa


– Nažalost, učenici imaju rijetku priliku izraditi nešto svojim rukama, a zanimanja iz područja STEM-a su vrlo tražena na tržištu rada – istaknuo je voditelj radionice modelarstva, dugogodišnji mentor i učitelj Zvonko Koprivnjak, dodavši da je cjelokupna radionica u konačnici osvarila cilj, i to zato što je kod mnogih učenika pobudila ideju o tome što bi mogli raditi kada završe osnovnu školu.


Iako se kod učenika od 5. do 8. razreda OŠ Zvonka Cara već dugi niz godina potiču STEM aktivnosti iz područja tehničke kulture kroz izvannastavne aktivnosti te su pod mentorstvom učitelja Ive Tkaleca brojni crikvenički učenici pobjednici na županijskim i državnim natjecanjima, ovoga puta su svi učenici, a ne samo daroviti, mogli isprobati svoje vještine.


Čitavim projektom i ostvarenom suradnjom zadovoljna je i ravnateljica Osnovne škole Zvonka Cara Desiree Pečaver, koja upućuje pohvale organizatorima, provoditeljima radionica, učiteljima i učenicima škole.


– Ovakve su radionice uistinu primjer sjajne obrazovne prakse. U školi je vladao pravi šušur, na zadovoljstvo svih prisutnih. Bio je to jedan neobičan školski dan koji svi žele ponoviti – rekla je ravnateljica.