Popularno skijalište

Neizvjesna budućnost goranskog skijališta. Sudbinu Čelimbaše određuju ulaganja, ali i imovinsko-pravni odnosi

Marinko Krmpotić

Foto M. Krmpotić

Foto M. Krmpotić

Jedna od mogućnosti je i tzv. izvlaštenje zemljišnih parcela, za što postoji uporište u Zakonu o žičarama, što znači procjenu vrijednosti zemljišta te isplatu vlasnicima, a riječ je o 12 do 15 hektara zemljišta



MRKOPALJ – Najkvalitetnije goransko skijalište – mrkopaljska Čelimbaša – napredovati može samo uz daljnja kvalitetna ulaganja. Vidjelo se to i na primjeru nedavno uređene sanjkaške staze koja je privukla velik broj ljubitelja te zimske aktivnosti. Naravno, u Mrkoplju planiraju razvijati i skijaške staze pa je jedan od bitnijih planova Općine Mrkopalj zamjena šezdeset godina stare vučnice novom. To bi zasigurno podiglo ponudu ovog lijepog skijališta, a to znači i kvalitetu skijanja. Naravno, cijena od 4 do 4,5 milijuna eura za novu žičaru bez imalo riječi poručuje kako u tu investiciju jedna od prostorom, ljudima i proračunskim sredstvima manjih goranska općina ne može ići sama. Dakle, trebat će tražiti pomoć.


Imovinskopravni odnosi


No, postoji i veći problem, a to su imovinskopravni odnosi. Naime, ove godine ističe dvadesetogodišnji ugovor kojim su vlasnici zemljišta na Čelimbaši imali pravo na besplatne skijaške karte tijekom sezone, a zauzvrat su dozvoljavali korištenje svog zemljišta.





Mnogi već duže vremena time nisu zadovoljni, a što će biti dalje s tim zemljištem, a to znači i skijalištem, predočava nam načelnik Mrkoplja Josip Brozović.


– Uskoro ćemo održati sastanak sa svim vlasnicima zemljišta na Čelimbaši, a njih je 78. Uz njih na sastanak ćemo pozvati i sve druge zainteresirane mještane pa će to biti svojevrsni zbor građana.


Izvlaštenje


Želimo im reći kakvo je trenutačno stanje sa skijalištem Čelimbaša, koje su mogućnosti i što mi planiramo te, naravno, čuti što oni žele i kakve stavove imaju. Bit će to zbor građana vezan uz Čelimbašu jučer, danas i sutra. Ljudima ćemo predstaviti potencijalne projekte i hodograme aktivnosti te vidjeti što vlasnici i suvlasnici parcela na Čelimbaši kažu i kakva će biti budućnost tog skijališta.


Naravno, jedna od mogućnosti je i tzv. izvlaštenje zemljišnih parcela, za što postoji uporište u Zakonu o žičarama. Izvlaštenje znači procjenu vrijednosti tog zemljišta te kasnije i isplatu vlasnicima. Riječ je o 12 do 15 hektara zemljišta čija će cijena, pretpostavljamo, za nas kao lokalnu samoupravu biti previsoka pa ćemo morati tražiti pomoć sa strane. Naravno, sve će ovisiti o stavovima vlasnika zemljišta pa je, kao što je moguć i razvoj, isto tako moguć i status quo, rekao je načelnik Mrkoplja Josip Brozović.


Hotel Jastreb traži kupca


Uz Čelimbašu, velika mogućnost razvoja zimskog (ali i ljetnog) turizma na ovom se području uvijek vezala i uz hotel Jastereb u Begovom Razdolju. Nažalost, od kad je prije nekoliko godina kupljen, taj objekt nije u funkciji i zbog toga su mnogi nezadovoljni. Načelnik Brozović kaže nam kako se, po njegovim saznanjima, hotel Jastreb prodaje za 1,8 milijuna eura.


– Neozbiljno je od vlasnika da hotel prodaje na Njuškalu preko nekih opskurnih agencija. Kad prodajete hotel, prodajete priču – Bijele i Samarske stijene, činjenicu da je Mrkopalj kolijevka skijanja u Hrvatskoj, podatak da ovo malo mjesto ima pet olimpijaca i osvajača olimpijske medalje… Umjesto takvog pristupa, meni svi ti pokušaji prodaje djeluju neodgovorno. Žao mi je jer propada odličan hotel, rekao je načelnik Brozović.