Sajam Marije Terezije

Mrkopaljci proslavili 240. godišnjicu Povelje s kojom su dobili status kraljevskog grada

Marinko Krmpotić

Foto M. KRMPOTIĆ

Foto M. KRMPOTIĆ

Davnog 14. ožujka 1785. godine Mrkopalj je dobio Povelju koju su mu dodijelili Marija Terezija i Josip II



MRKOPALJ – I ovog su ljeta Mrkopaljci na originalan način, Sajmom Marije Terezije, proslavili 240. godišnjicu Povelje kojom je Mrkopalj postao privilegirani kraljevski grad, odnosno trgovište sa svojim grbom i pečatom. Na sajam s daškom prošlosti mnoge su privukle ne samo mogućnosti kupnje nekih od domaćih proizvoda, već i atraktivan podsjetnik na prošlost realiziran kroz zanimljiv mimohod tijekom kojeg su broji kostimirani pojedinci, članovi raznih udruga, starinskom odjećom, oružjem i mimohodom uspješno oživjeli prošlost.



Predstavili su se domaćim ljudima i gostima pripadnici šest hrvatskih povijesnih vojnih postrojbi (Samobor, Varaždin, Sveta Nedjelja, Vrlika, Karlovac i Bakar) KUD Frankopan iz Severina na Kupi, KUU Sklad i Udruga Bakarska gospoda i kapitani iz Bakra, a pravi glumački nastup imali su Marija Terezija (Marijeta Trkman Kravar), Josip II. (Neven Cetinjanin) te sudac Sušić (Milivoj Diklić) koji su kroz obraćanje nazočnima obradili davne dane kad je pred gotovo dva i pol stojeća Mrkopalj dobio status trgovišta.





Taj dio predstavljanja obogatili su recitacijom svojih stihova domaći pjersnici Robert Tomić Mickić, Iva Dorić, Ankica Crnić i Josip Horaček, a najsvečaniji dio programa bilo je otkrivanje replika Povelje i pečata Marije Terezije. Sam čin otkrivanja pripao je načelniku Mrkoplja Josipu Brozoviću, Povelju je blagoslovio mrkopaljski župnik Ante Zovko, a prigodnim riječima nazočne je pozdravio i Tugomir Majdak, državni tajnik u Ministarstvu šumarstva. Petar Hrg, direktor TZ Gorski kotar, izrazio je zadovoljstvo ovom priredbom koja, njegovuje povijesnu, tradicijsku i kulturnu komponentu – Uz to na jednom se mjestu nudi mogućnost prestavljanja lokalnih OPG-ova pa se time imamo spoj prošlosti i sadašnjosti i to kroz poseban oblik njegovanja identiteta. Sve je to za svaku pohvalu, rekao je Hrg, a palac gore cijeloj priredbi podiugao je i načelnik Brozović koji posebno naglašava kako bi jako lijepo bilo da današnje vlasti shvate kako su nekadašnje vlasti pred još dva i pol stoljeća, razumjeli značaj i važnost opstanka ljudi u ovim krajevima te pomagali raznim državnim pogodnostima.



Davnog 14. ožujka 1785. godine Mrkopalj je dobio Povelju koju su mu dodijelili Marija Terezija i Josip II, a tim je dokumentom ovo goransko naselje prvi put u povijesti dobilo status privilegiranog kraljevskog grada – trgovišta koje ima svoj grb i pečat. To je pak Mrkoplju donijelo posebne povlastice, ponajprije veću gospodarsku i političku autonomiju pa stoga Mrkopaljci s pravom obilježavaju 240-u obljetnicu tog događaja. Tim su povodom izrađeni i prigodni suveniri – razglednice, značke, dopisnice te poseban pečat. Razglednice i dopisnice dostupne su u poštanskim uredima diljem Hrvatske, a besplatno se mogu dobiti u Općini Mrkopalj i TIC-u Mrkopalj. Razglednice i pečat financirao je sponzor Lukas Schmidt, odnosno hostel Život je više, dok je Općina Mrkopalj financirala značkice i otkup dopisnica.