Foto GK
Uz domaćina, Glazbeno društvo Spinčići, u Boćarskom domu »Slavko Stanić« nastupili su Postojnska godba 1808, Glasbeno društvo Bohinj i Gradska glazba Zvonimir iz Solina
povezane vijesti
KASTAV – Glazbeno društvo Spinčići bilo je domaćin 23. izdanja Međunarodnog festivala puhačkih orkestara »Kastav 2026.« koji je održan u Boćarskom domu »Slavko Stanić«. Prvi ovakav festival u Kastvu održan je 1996. godine u povodu 75. obljetnice Društva, po uzoru na mnoge takve festivale u Europi na kojima je GD Spinčići do tada nastupao. Ovogodišnji festival uvod je u proslavu 105. rođendana »Spinčićeve muzike« koji bi trebao biti posebno obilježen velikim koncertom na Lokvini u okviru Kastafskog kulturnog leta na kojem bi trebao nastupiti i legendarni pjevač Željko Bebek.
Zlatna plaketa
Uz Glazbeno društvo Spinčići na ovogodišnjem festivalu nastupila su dva orkestra iz Slovenije – Postojnska godba 1808 iz Postojne i Glasbeno društvo Bohinj te gosti iz Dalmacije – Gradska glazba Zvonimir iz Solina. Ukupno više od 150 glazbenika. Nakon odsviranih himni sudionika uslijedila je izvedba skladbe »Kastavgradu«, svojevrsne kastavske svečane pjesme, koju su davne 1892. godine spjevali Rikard Katalinić Jeretov i Matko Brajša Rašan. U ime Grada Kastva pozdravne riječi uputio je zamjenik gradonačelnika Dean Jurčić.
Prvi su nastupili domaćini – Glazbeno društvo Spinčići – koji su se predstavili raznovrsnim skladbama, pokazavši tako da za njih ne postoje nikakve barijere: Great Movie Marches (melodije iz poznatih filmova), The night of Louis Prima (arr. Kevin Cerovac, član glazbe – podsjetnik na američkog zabavljača talijanskih korijena) te Metal (splet velikih »heavy metal« grupa). U odsustvu stalnog dirigenta Darka Čargonje, orkestar je vodila mlada dirigentica Andrea Južnić. Uslijedio je odličan nastup orkestra iz Postojne, osnovanog daleke 1808. godine, po čemu su i najdugovječnije društvo koje je nastupilo na festivalu. Ovo je definitivno jedan od najboljih slovenskih orkestara, koji s ponosom ističe osvojenu Zlatnu plaketu na natjecanju Zveze slovenskih godb 2026. godine. Svojim nastupom u potpunosti su opravdali svoj renome i zadovoljili ukuse brojne kastavske publike. Predstavili su se različitim glazbenim stilovima, od jazza (Birdland) i rocka (Spinning Wheel), preko filmskih melodija (Top Gun) do tradicionalne glazbe istočne Evrope (Klezmer Karnival). Dirigent orkestra je Primož Petohleb.
Solističke dionice
Gradska glazba Zvonimir iz Solina aktualni je prvak Hrvatske kao pobjednik posljednjeg državnog natjecanja hrvatskih puhačkih orkestara održanog 2025. godine. To im je bio treći naslov državnog prvaka. Ponosni su i na svoj omladinski orkestar koji ostvaruje brojne uspjehe na natjecanjima. Pod ravnanjem dirigenta Tončija Ćićerića izveli su raznolik i atraktivan repertoar; od latino ritmova (Samba d’Orfeo, Samba de Janeiro), filmskih melodija (Copacabana), popularnih svjetskih hitova (Santana, Quando quando quando), pa do potpurija poznatih hrvatskih skladbi Ljube Kuntarića (Evergreen memories). Sve kompozicije izvedene su na visokom nivou, začinjene brojnim solističkim dionicama. Definitivno su pridobili sve simpatije izbirljive kastavske publike, koja je sve njihove izvedbe nagradila dugotrajnim pljeskom.
Posljednji su na pozornicu stupili glazbenici Glasbenog društva Bohinj, koji su iako najmanje brojni, svojim razigranim nastupom razveselili i rasplesali publiku. Maestro Marko Žirovnik odabrao je hitove grupe Boney M, Sweet Caroline uz vokal Ane Rožič te nekoliko polki, u ovom podneblju, uvijek rado slušanih Avsenika. Glazbena druženja završila su u nedjelju, kada je Glazba Zvonimir iz Solina nastupila u Mošćeničkoj Dragi, a Glasbeno društvo Bohinj na krstarenju brodom po Kvarneru.