PROIZVODNJA ENERGIJE

Veliki vjetropark u zaleđu Senja gradi 120 hrvatskih i 60 kineskih radnika

Dorotea Prpić

Foto Dorotea Prpić

Foto Dorotea Prpić

Vjetropark gradi kineska državna tvrtka Norinco International Cooperation Ltd., odnosno Norinco – podružnica Zagreb, koja je većinski vlasnik tvrtke Energija projekt sa sjedištem u Senju, i to s udjelom vlasništva od 76 posto. Vjetroelektrana bi godišnje proizvodila 530 milijuna kWh energije



SENJ – U zaleđu Senja niče najveći vjetropark u Hrvatskoj koji će poznatu senjsku buru pretvarati u električnu energiju. Vjetropark gradi kineska državna tvrtka Norinco International Cooperation Ltd., odnosno Norinco – podružnica Zagreb, koja je većinski vlasnik tvrtke Energija projekt sa sjedištem u Senju, i to s udjelom vlasništva od 76 posto, a ovo je ujedno i prva velika kineska investicija u Hrvatskoj.


Norinco International Cooperation Ltd. utemeljen je 2001. godine i bavi se građevinskim i inženjerskim poslovima u sektorima željezničkog prometa, brzim cestama i autocestama, očuvanjem voda i hidrocentralama, industrijskom proizvodnjom, eksploatacijom nafte i rudnih bogatstava, poljoprivredom, javnom infrastrukturom, telekomunikacijama te nekretninama.





Projekt vjetroparka uključuje izgradnju 39 vjetroagregata pojedinačne snage 4 MW na površini od 65 kilometara četvornih, od čega se 29 stupova nalazi na području grada Senja, a deset na području općine Brinje. Ukupna snaga budućeg vjetroparka bit će 156 MW, a prema procjenama, vjetroelektrana bi godišnje proizvodila 530 milijuna kWh energije, temeljem čega će i proračuni Grada Senja i Općine Brinje imati značajne godišnje prihode po osnovi vjetroenergetske rente.


Korištenje 23 godine


– Radovi su počeli 20. srpnja 2019. godine i do sada je zgotovljeno oko 40 posto radova. Izgrađena je većina pristupnih cesta i trenutačno se betoniraju temelji za stupove. U planu nam je prvi stup postaviti polovinom kolovoza, a do konca godine montiralo bi se ukupno njih 13. Očekujemo da će čitava investicija biti zgotovljena krajem lipnja sljedeće godine – kaže direktor poslovanja Norinco International Cooperation Ltd. – Podužnica Zagreb Cao Yang s kojim smo razgovarali u njegovu uredu u Senju. Uz njega bio je i generalni direktor Norinco International Cooperation Ltd. – Podužnica Zagreb Liu Zhen te administrator Vanja Vujasinović, zaposlen u Energija Projektu.


Investicija vrijedna oko 230 milijuna eura bit će zgotovljena i nešto prije zadanog roka od dvije godine, a sam vjetropark operativno bi se koristio sljedeće 23 godine.


– Zadovoljni smo tijekom radova, ali i radom lokalnih izvođača koje smo angažirali te suradnjom s lokalnom zajednicom. Danas je na gradilištu 180 ljudi, 120 domaćih, hrvatskih radnika i 60 kineskih. Menadžment je smješten u Senju, a radnici u zakupljenim objektima u Krivom Putu i Melnicama. A kad uskoro krene montaža, broj radnika bit će i do 250 – najavljuju gospoda Yang i Zhen.


Ova investicija je prva u nizu proizašlih iz summita »16 plus 1« u Budimpešti, na kojem je u prisustvu hrvatskog i kineskog premijera potpisan ugovor o ovom projektu i budućoj suradnji dviju zemalja, a summit je bio uvertira u ostvarenje win-win suradnje, odnosno uzajamno korisne suradnje Hrvatske i Kine u okviru inicijative »Pojas i put«.


Prijateljski Senjani


»Senjski Kinezi« itekako su zadovoljni i samim gradom i srdačnošću kojom su ih Senjani prihvatili.
– Hrvatska je predivna zemlja i ovdje smo sretni. U okviru poslova moje tvrtke radio sam u puno zemalja, ali volim ljude u Hrvatskoj, posebno ovdje u Senju gdje su svi odreda vrlo prijateljski raspoloženi prema nama.


A vjerujem i da će se suradnja naših zemalja nastaviti i nakon ovog projekta koji je iznimno značajan za našu vladu. Zainteresirani smo i za druge projekte u oblasti energetike u Hrvatskoj – ističe gospodin Yang i dodaje da rado sudjeluju i u društvenom životu grada, u raznim manifestacijama, a sponzori su i senjskog Nogometnog kluba Nehaj i Rukometnog kluba Senj.


Preuzimanjem i realizacijom ovoga projekta Norinco International Cooperation Ltd. zauzima početnu poziciju za ulazak na tržište Europske unije te za stjecanje referenci i iskustava u novom poslovnom okruženju. Uz to, izgradnja vjetroparka predstavlja izvrstan primjer aktivnosti pokrenutih inicijativom »One belt, one road initiative« (Novi put svile), a znatno će pridonijeti ukupnom udjelu obnovljivih izvora energije u proizvodnji električne energije u Hrvatskoj.